مقالات

قوانین عجیب غریب آلمان + قانون های عجیبی که قبل از مهاجرت به آلمان باید بدانید

قوانین عجیب غریب آلمان

کشور آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان برای مهاجرت است. تاریخ غنی این کشور، مناظر جذاب و دیدنی، تحصیل رایگان، سیستم آموزشی باکیفیت، چشم‌اندازهای شغلی مناسب و… همگی از مزایای زندگی در آلمان محسوب می‌شوند. یکی از جنبه‌های اصلی که هنگام مهاجرت به آلمان، اغلب نادیده گرفته می‌شود، قوانین عجیب‌وغریب این کشور است. این قوانین برای اکثر افراد خارجی ممکن است غیرعادی به نظر برسد اما ریشه در فرهنگ آلمان داشته و به نظم کلی جامعه کمک می کند. آشنایی با قوانین عجیب کشور آلمان، برای تمام ایرانیانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند الزامی است.

فقط می‌توانید به صورت رسمی یک افسر پلیس را خطاب قرار دهید

در کشور آلمان، خطاب قراردادن افراد غریبه با عبارات غیررسمی و معمولی، بی‌ادبی محسوب می‌شود. این مورد برای تمامی اقشار جامعه صدق می‌کند، اما برای مجریان قانون، اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. در صورتی افسر پلیس را در آلمان با عبارات غیررسمی صدا بزنید، بی‌ادبی شما جرم محسوب شده و ممکن است باعث جریمه‌شدن شما شود.
هنگام تعامل با یک افسر پلیس در آلمان، مرسوم است که آنها را با عنوان “Herr” یا “Frau” و سپس رتبه یا درجه خطاب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر با یک افسر پلیس آقا صحبت می‌کنید، باید از عنوان “Herr Kommissar” (آقای کمیسر) یا “Herr Polizist” (آقای افسر پلیس) استفاده نمایید. به طور مشابه، برای یک افسر زن، از “Frau Kommissarin” (خانم کمیسر) یا “Frau Polizistin” (خانم افسر پلیس) باید استفاده کنید.

نگه‌داشتن ظرف خاکستر مردگان در خانه ممنوع است  

یکی دیگر از قوانین عجیب کشور آلمان، در خصوص نگه‌داشتن خاکستر مردگان است. در این کشور قانونی به نام Bestattungspflicht وجود دارد که مربوط به کفن‌ودفن مردگان و نگهداری از خاکستر آنهاست. در متن این قانون ذکر شده است که باید با اجساد سوزانده شده، باوقار رفتار کرد و به‌هیچ‌وجه خاکستر آنها را در طبیعت رها نکرد. طبق این قانون، اگر ظرف خاکستر مرده را در بخش‌های نامناسبی از خانه قرار دهید، بی‌احترامی به شخص مرده محسوب شده و مجازات‌های قانونی را در پی خواهد داشت.

بالا بردن دست راست جرم محسوب می‌شود

دولت آلمان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را علیه نمادها و حرکات حزب نازی وضع کرده است تا راهی برای جلوگیری از تجدید حیات ایدئولوژی‌های فاشیستی باشد. یکی از این قوانین، ادای سلام به شکل نازی‌ها یا der Hitlergruß است که در آن، دست راست به‌صورت مورت و تا سطح چشم، بالا می‌آید. درصورتی‌که دست راست خود را در آلمان با این هدف بالا بیاورید، بین ۳ ماه تا ۵ سال، مجازات خواهید داشت. بااین‌حال استفاده از این نوع سلام برای اهداف نمایشی و یا آموزشی، موردی ندارد.

زنبورها را نباید بکشید

از دیگر قوانین عجیب کشور آلمان که برای اکثر خارجی‌ها غیرعادی به نظر می‌رسد، مجازات در صورت کشتن زنبورهاست. هدف از ایجاد این قانون، جلوگیری از کاهش جمعیت زنبورهای عسل است که به طور مستقیم، روی صنعت غذایی و ثبات محیطی آلمان تأثیر منفی می‌گذارد.
طبق بخش ۳۹ قانون فدرال حافظت طبیعت آلمان، ایجاد هرگونه مزاحمت عمدی، گرفتن، زخمی‌کردن و یا کشتن زنبورها بدون دلیل منطقی، جرم محسوب شده و فرد مجرم باید جریمه‌ای تا ۵ هزار یورو پرداخت نماید. این رقم باتوجه‌به تعداد زنبورهای مجروح یا کشته شده، می‌تواند کاهش پیدا کند!

سوخت اتومبیل نباید در اتوبان تمام شود

دولت آلمان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در خصوص رانندگی وضع کرده که یکی از آنها، جریمه در صورت ایستادن در اتوبان است. توقف در اتوبان می‌تواند منجر به عواقب شدیدی از جمله جریمه‌های سنگین شود. این جریمه بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متفاوت باشد؛ بااین‌حال از حدود ۷۰ یورو شروع می‌شود و بسته به‌شدت تخلف می‌تواند تا ۴۰۰ یورو یا بیشتر افزایش پیدا کند؛ بنابراین تفاوتی ندارد که ماشینتان خراب شده یا سوخت آن به پایان رسیده است. در صورت بروز این مشکل در اتوبان، علاوه بر پرداخت هزینه‌های تعمیر و یدک‌کش، باید جریمه آن را نیز بپردازید!

مراقب پوشاندن صورت در تظاهرات باشید

از دیگر قوانین عجیب کشور آلمان که در بسیاری از کشورهای دیگر غیرعادی به نظر می‌رسد، پوشاندن صورت هنگام تظاهرات است. چارچوب قانونی آلمان، اهمیت زیادی برای شفافیت و پاسخگویی در اعتراضات عمومی قائل می‌شود. به همین دلیل پوشاندن صورت در چنین رویدادهایی به‌طورکلی ممنوع است. بر اساس بخش ۱۷a قانون مجمع آلمان (Versammlungsgesetz)، هر کسی که صورت خود را با ماسک یا سایر موارد پنهان کند، می‌تواند تا ۱۰۰۰۰ یورو (۱۱۸۰۰ دلار) جریمه یا تا یک سال، محکوم به حبس شود.

کوک‌کردن پیانو در نیمه‌شب ممنوع است

این قانون که کوک‌کردن پیانو در نیمه‌شب ممنوع است، در نگاه اول ممکن است بی‌اهمیت و غیرضروری به نظر برسد؛ بااین‌وجود مسائل مهمی را در مورد هنجارهای فرهنگی، مقررات آلودگی صوتی و ارزشی که برای صلح و آرامش در جامعه قائل شده است، مطرح می‌کند.

در کشور آلمان، برهم‌زدن آرامش و ایجاد آلودگی صوتی در ساعاتی خاص غیرقانونی است. برای مثال، تمرین نوازندگی در آپارتمان، تنها در ساعات ۸ صبح الی ۱۲ ظهر و ۲ بعدازظهر تا ۸ شب مجاز است و تولید هرگونه صدای بلند پس از این ساعات، جرم محسوب می‌شود.

نام نوزاد باید واضح باشد

در آلمان، فرایند انتخاب نام کودک تابع مقررات سخت‌گیرانه‌ای است. هدف از وضع این قوانین، محافظت از منافع کودک و جلوگیری از هرگونه آسیب یا تمسخر احتمالی که ممکن است از انتخاب نام نامناسب یا توهین‌آمیز ناشی شود، است. نام انتخاب شده برای کودک باید به‌وضوح، جنسیت او را نشان دهد. علاوه بر این، قوانین نام‌گذاری آلمان، نام‌هایی را که ممکن است باعث آسیب یا خجالت کودک در آینده شود را ممنوع کرده است. برای مثال نام‌هایی که با اشیا، مارک‌ها یا عناوین مرتبط هستند، مجاز نخواهند بود.

به استراحت روز یکشنبه احترام بگذارید

یکی از قوانین عجیب کشور آلمان که یک سنت دیرینه نیز محسوب می‌شود، قانون استراحت در روز یکشنبه یا Ruhetag است. این قانون اجباری، فعالیت‌های تجاری در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی را باهدف حفظ استراحت و ارتقای اوقات خانوادگی، محدود می‌کند.

طبق قوانین آلمان، اکثر مشاغل در روزهای یکشنبه ممنوع به کار هستند. این قانون شامل فروشگاه‌های خرده‌فروشی، سوپرمارکت‌ها و حتی فروشگاه‌های آنلاین می‌شود. برای مؤسسات خاصی مانند پمپ‌بنزین‌ها، رستوران‌ها، داروخانه‌ها و نانوایی‌هایی که می‌توانند برای ساعات محدود باز شوند نیز استثنا قائل شده است.

بی‌پروا ردشدن از وسط خیابان عواقب بدی دارد

همان‌طور که گفتیم، آلمان قوانین سخت‌گیرانه‌ای در زمینه رانندگی دارد که تنها مربوط به رانندگان نمی‌شود و عابران پیاده را نیز در برمی‌گیرد. یکی از قوانین عجیب کشور آلمان در این زمینه، ردشدن بی‌احتیاط عابر هنگام قرمز بودن چراغ عابر پیاده از خیابان است. جریمه عبور بی‌احتیاط در آلمان بسته به‌شدت تخلف متفاوت است. برای تخلفات جزئی، مانند عبور از چراغ‌قرمز، افراد می‌توانند انتظار پرداخت جریمه‌ای بین ۵ تا ۳۵ یورو را داشته باشند. بااین‌حال، اگر این تخلف منجر به‌تصادف یا به‌خطرافتادن جان دیگران شود، مجازات‌ها بسیار شدیدتر می‌شود.

 

کسب اطلاع از قوانین آلمان و الزام آن در مهاجرت

جمع بندی

hygvآلمان کشوری است که به قوانین عجیب‌وغریب و البته سخت‌گیرانه مشهور است. هرچند این قوانین برای افراد خارجی، در نگاه اول ممکن است غیرعادی به نظر برسند، اما تعهد این کشور به پایداری محیط‌زیست، ایمنی در خیابان و اتوبان و حفظ ارزش‌های سنتی را نشان می‌دهند. آشنایی و رعایت قوانین عجیب کشور آلمان، ادغام شما را در جامعه آسان‌تر می‌کند و شما را فردی پایبند به قوانین و سنت‌های این کشور، نشان می‌دهد. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی‌های بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =