مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

دریافت اقامت پرتغال و مزایای آن

در سال‌های اخیر، مهاجرت به پرتغال میان ایرانیان رشد چشمگیری داشته است. پرتغال کشوری است که دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده است و آزادی عمل بالایی را چه در کار و چه در زندگی، در اختیار مهاجران قانونی خود قرار می‌دهد. اگر شما نیز قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارید، باید با قوانین مهاجرتی و هم چنین روش‌های اخذ اقامت پرتغال، آشنا باشید. در این مقاله قصد داریم به‌صورت جامع و تخصصی، به بررسی تمام آنچه که برای مهاجرت به پرتغال نیاز خواهید داشت بپردازیم. تا انتها با همراه باشید.

کشور پرتغال برای اقامت

کشور پرتغال، محیطی ایده‌آل برای افرادی که به دنبال اقامت در یک کشور اروپایی هستند را ارائه می‌دهد. هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی، آب‌و‌هوای معتدل و عالی، فرهنگ پر جنب‌وجوش و جذاب مردم و میهمان‌نوازی بالای آنها، از دلایلی است که این کشور را تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای اقامت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت پرتغال و فرایندهای آن، می‌توانید به صفحه کشور پرتغال مراجعه نمایید.

روش‌های اخذ اقامت پرتغال

مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت این کشور، از طریق روش‌های متنوعی امکان‌پذیر است. خرید ملک، تحصیل در دانشگاه، سرمایه‌گذاری، کار، راه‌اندازی استارتاپ و... از جمله این روش‌ها محسوب می‌شوند که برای اقدام آنها، باید شرایط خاصی را رعایت کرد. در ادامه به بررسی دقیق هر کدام از این روش‌های مهاجرت می‌پردازیم.

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

در سال‌های اخیر، پرتغال به‌عنوان مقصدی جذاب برای افرادی که به دنبال اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری هستند، ظاهر شده است. ویزای طلایی و ۵ساله این کشور، فرصتی منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است تا با کمک مالی قابل‌توجه به اقتصاد پرتغال، اقامت خود را تضمین کنند.

یکی از مزایای کلیدی اخذ اقامت کشور پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری، انعطاف‌پذیری بالای آن است. سرمایه‌گذاران می‌توانند از روش‌های مختلفی مانند خرید املاک، انتقال سرمایه، ایجاد شغل یا فعالیت‌های تحقیقاتی، اقدام به سرمایه‌گذاری در این کشور نمایند.

یکی از شرایط لازم برای این کار، سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰۰۰۰ یورو در املاک و مستغلات یا ۳۵۰۰۰۰ یورو برای املاک واقع در مناطق قابل‌بازسازی شهری است. هم چنین سرمایه‌گذاران می‌توانند مبلغی حدود یک میلیون یورو در صندوق‌های سرمایه‌گذاری پس‌انداز کنند و یا با ایجاد ده موقعیت شغلی، اقدام به اخذ اقامت این کشور نمایند.

علاوه بر الزامات مالی، متقاضیان باید تعهدات قانونی خاصی را نیز رعایت کنند. آنها باید سرمایه‌گذاری خود را برای حداقل یک دوره پنج‌ساله حفظ کنند و حداقل هفت روز در سال را در کشور پرتغال اقامت داشته باشند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران باید مدارکی مبنی بر عدم سوءسابقه از کشور خود را نیز ارائه دهند.

اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

از دیگر روش‌های اخذ اقامت کشور پرتغال که نوعی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود، خرید ملک است. مطابق با برنامه ویزای طلایی پرتغال، متقاضیان می‌توانند با خرید املاک به ارزش حداقل ۵۰۰۰۰۰ یورو یا ۳۵۰۰۰۰ یورو در مناطق قابل‌بازسازی شهری، اقامت خود را به دست آورند. این سرمایه‌گذاری باید به مدت حداقل پنج سال حفظ شود.

پس از خرید ملک، باید درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت پرتغال (SEF) ارسال کرد. درخواست ارائه شده شامل گواهی سرمایه‌گذاری، گواهی عدم سابقه کیفری، پوشش بیمه درمانی و سایر اسناد می‌شود. پس از ارائه درخواست نیز، خریداران ملک می‌بایست طی سال اول، حداقل یکبار وارد پرتغال شوند و حداقل هفت روز را در این کشور سپری کنند.

اخذ اقامت پرتغال از طریق بازنشستگی

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت کشور پرتغال که استقبال زیادی از آن می‌شود، اقدام از طریق بازنشستگی است. یکی از بهترین مزایای این روش، صرفه‌جویی در مالیات‌های پرداختی است. کشور پرتغال قوانین مالیاتی خاصی را که با عنوان رژیم مالیاتی NHR شناخته می‌شود، به بازنشستگان ارائه می‌دهد. مطابق با این برنامه حمایتی، بازنشستگان می‌توانند از نرخ مالیات‌بردرآمد ۱۰٪ برای یک دوره ۱۰ساله بهره‌مند شوند. هرچند این برنامه انواع خاصی از درآمدهای خارجی را شامل می‌شود، بااین‌حال می‌تواند منجر به صرفه‌جویی مالیاتی قابل‌توجهی برای بازنشستگان، به‌ویژه کسانی که حقوق بازنشستگی یا درآمد سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی دارند، شود.

برای اخذ اقامت پرتغال از طریق بازنشستگی، شرایط خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. بازنشستگان می‌بایست تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و خانواده را بدون اتکا به بودجه‌های عمومی، نشان دهند. علاوه بر این، بازنشستگان باید حداقل ۱۸۳ روز در سال را در پرتغال زندگی کنند تا وضعیت اقامت خود را حفظ نمایند. هرچند این مورد می‌تواند برای برخی از افراد محدودکننده به نظر برسد، بااین‌حال فرصت مناسبی را برای بازدید از مناظر زیبا و میراث‌فرهنگی و همچنین استفاده از آب‌وهوای معتدل این کشور، فراهم می‌کند.

اخذ اقامت پرتغال از طریق کار

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت این کشور، اقدام از طریق کار است. برای این کار، متقاضیان باید پیشنهاد شغلی مناسب از یک کارفرمای پرتغالی دریافت نمایند. پس از استخدام، این افراد می‌توانند برای اجازه اقامت درخواست دهند تا به طور قانونی در پرتغال زندگی و کار کنند.

برای دریافت ویزای کاری پرتغال و مهاجرت به این کشور، گزینه‌های مختلفی در اختیار شما خواهد بود. یکی از انواع ویزای کار پرتغال، ویزای اقامت موقت است. این ویزا برای افرادی مناسب است که مایل به کار در مدت محدود (نهایتاً تا یک سال) در این کشور هستند. ویزای کاری موقت معمولاً به کارگران فصلی یا کسانی که در پروژه‌ها یا قراردادهای خاص مشغول به کار هستند، داده می‌شود.

نوع دیگر ویزای کاری پرتغال که با نام ویزای کاری حرفه‌ای شناخته می‌شود، به متخصصان ماهر در زمینه‌هایی مانند علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضیات ارائه می‌شود. برای کارآفرینانی که به دنبال راه‌اندازی تجارت خود در پرتغال هستند نیز ویزای کارآفرینی ارائه می‌شود. ویزای بلندمدت یا اقامت دائم، ویزای اسکان مجدد برای بستگان شهروندان پرتغالی یا کسانی که اقامت دائم پرتغال را دارند نیز، از دیگر انواع ویزای کاری این کشور محسوب می‌شود.

یکی از مزایای اصلی اخذ اقامت کاری پرتغال، دسترسی راحت به کشورهای اتحادیه اروپا (EU) است. پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که آزادی مناسبی را به ساکنین و شهروندان خود ارائه می‌دهد. یکی از این موارد، آزادی رفت‌وآمد در کشورهای اتحادیه اروپا است که باعث استفاده از فرصت‌های شغلی کشورهای دیگر می‌شود. علاوه بر این، پس از گذشت ۵ سال از اخذ اقامت پرتغال، می‌توان برای اقامت دائم و شهروندی در این کشور درخواست داد. باتوجه‌به خارج‌شدن انگلستان از اتحادیه اروپا، امکان رفت‌وآمد آسان به این کشور وجود نخواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه مهاجرت به انگلستان مراجعه نمایید.

اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج

اخذ اقامت کشور پرتغال از طریق ازدواج، مستلزم رعایت شرایط خاصی است. در مرحله اول، زن و شوهر باید طبق قوانین کشور پرتغال، ازدواجی قانونی داشته باشند. ازدواج متقاضی اخذ اقامت باید توسط مقامات پرتغالی به رسمیت شناخته شود و در این کشور ثبت شده باشد. علاوه بر این، زوجین باید مدارکی برای اثبات واقعی بودن ازدواج خود، مانند حساب‌های مشترک بانکی، دارایی‌های مشترک یا عکس‌های با هم گرفته شده، ارائه دهند.

در مرحله بعد، زن و شوهر به‌صورت جداگانه باید توانایی مالی خود را بدون اتکا به بودجه‌های عمومی اثبات کنند. هم چنین نداشتن سوءپیشینه، گذراندن معاینات پزشکی و آشنایی اولیه با زبان پرتغالی، از دیگر شرایطی است که باید به آنها توجه داشته باشید.

اخذ اقامت پرتغال از طریق تولد

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت کشور پرتغال، تولد فرزند است. این روش نیز مانند سایر روش‌های اخذ اقامت، نیازمند طی‌کردن برخی شرایط خواهد بود. در درجه اول، یکی از والدین باید تابعیت پرتغالی داشته باشد یا قبلاً اقامت دائم پرتغال را دریافت کرده باشد. در مرحله بعد، فرزند باید در خاک پرتغال به دنیا آمده باشد. علاوه بر این، والدین باید تولد فرزند خود را ظرف مدت شش ماه، در اداره ثبت‌احوال پرتغال (Conservatória do Registo Civil) ثبت کنند. عدم انجام این کار ممکن است منجر به پرداخت عوارض و تأخیر در اخذ اقامت شود.

اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل

اخذ اقامت کشور پرتغال از طریق تحصیل، گزینه‌ای جذاب برای بسیاری از دانشجویان ایرانی است که به دنبال ادامه تحصیل در این کشور زیبای اروپایی هستند. تحصیل در پرتغال به دلیل سیستم آموزشی باکیفیت و دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، مزایای بی‌شماری را ارائه می‌دهد؛ اما قبل از آن، برخی شرایط برای انجام این کار ضروری است که حتماً باید رعایت شود.

مورد پذیرش واقع‌شدن دانشجو توسط دانشگاه‌های پرتغال، اولین شرط محسوب می‌شود. ارائه نامه پذیرش از یک دانشگاه، کالج یا مؤسسه آموزشی معتبر پرتغالی، برای ارائه درخواست اقامت ضروری است. علاوه بر این مورد، دانشجویان باید از تمکن مالی کافی برای حمایت از خود در مدت‌زمان تحصیل و اقامت، برخوردار باشند. داشتن پوشش بیمه درمانی و همچنین مهارت‌های زبان پرتغالی، از دیگر شرایط اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل است.

اخذ اقامت پرتغال از طریق پناهندگی

کشور پرتغال مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، به کسانی که در داخل کشورهای خود مورد آزار و اذیت‌های سیاسی قرار گرفته‌اند و یا درگیر جنگ هستند، فرصتی برای زندگی جدید ارائه می‌دهد. فرایند اخذ اقامت از طریق پناهندگی، پیچیدگی‌های زیادی دارد و با خطرهای زیادی همراه است؛ به همین دلیل استفاده از این روش برای گرفتن اقامت، به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

برای دریافت اقامت کشور پرتغال از طریق پناهندگی، ابتدا باید درخواست خود را به اداره مهاجرت پرتغال (SEF) ارسال کنید. این درخواست باید شامل اطلاعاتی دقیق در خصوص شرایط شخصی متقاضی و دلایل درخواست پناهندگی وی باشد. با بررسی درخواست توسط SEF، زمان انجام مصاحبه برای ارزیابی ادعاهای مطرح شده تعیین خواهد شد. باتوجه‌به درخواست‌های بالای پناهندگی، زمان پردازش این فرایند معمولاً طولانی است و ممکن است تا چند سال نیز به طول بینجامد.

علاوه بر طولانی‌بودن روند پردازش درخواست، فرصت‌های شغلی محدود نیز از دیگر معایب اخذ اقامت پرتغال از طریق پناهندگی محسوب می‌شود. پناه‌جویان اغلب تا زمانی که وضعیت آنها مشخص نشده باشد، با محدودیت‌های مختلفی در زمینه اشتغال مواجه می‌شوند که تأمین نیازهای مالی آنها را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد.

اخذ اقامت پرتغال از طریق استارتاپ

آخرین مورد از روش‌های اخذ اقامت کشور پرتغال که به آن می‌پردازیم، اقدام از طریق راه‌اندازی استارتاپ است. برای طی‌کردن صحیح این فرایند، شرایط خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. در مرحله اول، کارآفرین باید یک طرح کسب‌وکار قوی ارائه دهد که ایده نوآورانه خود و تأثیر بالقوه آن بر اقتصاد پرتغال را تشریح کند. این طرح باید فرصت‌های اشتغال‌زایی و توانایی جذب سرمایه‌گذاری را به‌صورت کامل نشان دهد.

در مرحله بعد، متقاضی باید تمکن مالی خود را از طریق صورت‌حساب‌های بانکی یا وجوه سرمایه‌گذاری، اثبات کند. ارائه مدارکی مربوط به کسب اقامتگاه مانند سند ملک یا اجاره‌نامه و همچنین ثبت استارتاپ در تمامی مراجع مربوطه، از دیگر شرایطی است که باید رعایت شود. با فراهم‌کردن این الزامات، کارآفرینان می‌توانند اقامت پرتغال را دریافت کنند و از مزایای زندگی در یک اکوسیستم کارآفرینی پر جنب‌وجوش، برخوردار شوند.

کارآفرینان با اخذ اقامت کشور پرتغال، به فرصت‌های تأمین مالی، رویدادهای شبکه‌ای، برنامه‌های مربیگری و سایر منابعی که می‌توانند به رشد موفقیت‌آمیز استارت‌آپ‌هایشان کمک کنند، دسترسی خواهند داشت. درصورتی‌که قصد راه‌اندازی استارتاپ خود در سایر کشورهای اروپایی را دارید، می‌توانید صفحه ویزای استارتاپ پرتغال را مطالعه کنید.

اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال

یکی از مزایای اخذ اقامت کشور پرتغال، فراهم‌شدن شرایط اقامت دائم و دریافت شهروندی این کشور است. برای اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال، در ابتدا باید از طریق روش‌هایی که در بخش قبلی گفته شد، اقامت موقت پرتغال را اخذ نمایید. پس از گذشت ۵ سال از اقامت موقت، درصورتی‌که واجد شرایط باشید، می‌توانید اقدام به اخذ اقامت دائمی کنید. شرایط الزامی برای این کار شامل نشان‌دادن مهارت در زبان پرتغالی و همچنین قبولی در آزمون شهروندی تاریخ، فرهنگ و سیستم حقوقی این کشور می‌شود. علاوه بر این، متقاضیان باید ادغام خود را در جامعه پرتغال از طریق شواهدی مانند اشتغال یا کار داوطلبانه، اثبات نمایند.

پس از فراهم‌کردن تمام شرایط، متقاضیان می‌توانند درخواست خود را برای شهروندی پرتغال ارسال کنند. درخواست ارائه شده توسط مقامات کشور پرتغال بررسی می‌شود و در صورت تأیید، شهروندی پرتغال و کلیه حقوق مرتبط به شخص، اعطا خواهد شد.

پرتغال، یکی از کشورهای اتحادیه اروپا

مدارک موردنیاز مجوز اقامت پرتغال

برای کسب مجوز اقامت در کشور پرتغال، علاوه بر شرایطی که در بخش‌های قبل بررسی شد، ارائه برخی اسناد و مدارک نیز ضروری است. ارائه این مدارک به معنای واجد شرایط بودن متقاضی و قانونی‌بودن روند اخذ اقامت است. در جدول زیر می‌توانید فهرست مدارک و اسناد ضروری برای روش‌های مختلف اخذ اقامت کشور پرتغال را مشاهده نمایید.

روش اخذ اقامت

مدارک موردنیاز

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

·       مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی

·       اسناد مربوط به سرمایه‌گذاری

·       پاسپورت معتبر

·       ویزای شنگن

·       گواهی عدم سو سابقه

·       ارائه شماره مالیاتی پرتغال

·       تحت پوشش قرارگرفتن بیمه درمانی

·       مدارک تحصیلی و کاری

·       گواهی‌های سازمان مالیات پرتغال به‌منظور نداشتن بدهی به این کشور

اقامت از طریق خرید ملک

·       سند ملک

·       شناسنامه متقاضی و اعضای خانواده

·       سند ازدواج (در صورت نیاز)

·       پاسپورت معتبر

·       گواهی عدم سو سابقه

·       تحت پوشش قرارگرفتن بیمه درمانی

·       اظهارنامه‌های بانکی

·       تکمیل فرم‌های اداره مهاجرت پرتغال

·       مدارک اثبات تمکن مالی

اقامت از طریق بازنشستگی

·       فرم درخواست ویزای شنگن بلندمدت

·       مدارک اثبات تمکن مالی

·       پاسپورت معتبر

·       مدارک اقامت در کشور پرتغال

·       شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی آنها

·       بیمه سلامت بین‌المللی

·       ترجمه رسمی حکم بازنشستگی

·       گواهی عدم سو سابقه

·       ترجمه رسمی فیش مستمری

·       سابقه بیمه

·       ارائه مدارک مالیاتی

اقامت از طریق کار

·       پاسپورت معتبر

·       کپی ویزاهای قبلی

·       قرارداد استخدام

·       مدارک اقامت در کشور پرتغال

·       مدارک بیمه پزشکی

·       بلیت رزرو هواپیما

اقامت از طریق ازدواج

·       پاسپورت معتبر

·       شناسنامه و کارت ملی

·       گواهی طلاق یا فوت همسر سابق (در صورت نیاز)

·       سند ازدواج

·       نامه‌های اثبات تمکن مالی

·       مدارک اقامت در کشور پرتغال

·       گواهی‌های عدم سو سابقه

·       مدارک هویتی همسر

اقامت از طریق تولد

·       شناسنامه فرزند

·       پاسپورت والدین

·       مدارک اقامت در پرتغال

·       نامه‌های اثبات تمکن مالی

·       تحت پوشش قرارگرفتن بیمه درمانی برای والدین و کودک

اقامت از طریق تحصیل

·       نامه پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی معتبر در کشور پرتغال

·       گواهی پرداخت شهریه یا تأیید بورسیه دانشگاه

·       تکمیل فرم درخواست

·       پاسپورت معتبر

·       بیمه مسافرتی

·       گواهی عدم سو پیشینه

·       نامه‌های اثبات تمکن مالی

·       مدارک اقامت در پرتغال

اقامت از طریق پناهندگی

·       مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه یا کارت ملی و...

·       ارائه شواهد مربوط به پناهندگی مانند گزارش‌های پلیس، سوابق پزشکی و...

·       تکمیل فرم درخواست پناهندگی

اقامت از طریق استارتاپ

·       ارائه طرح کسب‌وکار

·       دریافت شماره مالیاتی پرتغال (NIF)

·       ثبت طرح کسب‌وکار در سیستم تأمین اجتماعی پرتغال

·       قرارگرفتن تحت پوشش بیمه درمانی

·       نامه اثبات تمکن مالی

مراحل درخواست اجازه اقامت پرتغال

فرایند درخواست اقامت در پرتغال می‌تواند پیچیده و زمان بر باشد، به‌خصوص برای افرادی که با قوانین مهاجرتی این کشور آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل در این بخش به‌صورت خلاصه و جامع، به بررسی این مراحل پرداخته‌ایم. توجه داشته باشید که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  1. متقاضیان دریافت مجوز اقامت، در ابتدا باید روش مهاجرتی و اخذ ویزای خود که شرایط آن را فراهم کرده‌اند، تعیین نمایند. این روش‌ها شامل اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری، کار، تحصیل، ازدواج، راه‌اندازی استارتاپ و... می‌شود که در بخش‌های قبلی به‌صورت مفصل بررسی شدند.
  2. پس از تعیین روش اخذ اقامت، متقاضیان باید تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کنند. این مدارک معمولاً شامل گذرنامه معتبر، مدرک اقامت در پرتغال، مدرکی مبنی بر تمکن مالی برای حمایت از خود در طول اقامت، پوشش بیمه درمانی و مدارک اضافی خاص باتوجه‌به روش مهاجرت انتخابی می‌شود که در بخش قبل، به‌صورت جزئی‌تر بررسی شدند.
  3. پس از جمع‌آوری مدارک موردنیاز، متقاضیان باید درخواست خود را به سفارت پرتغال واقع در تهران، ارسال کنند. توجه داشته باشید که تمام مدارک موردنیاز باید به‌صورت کامل جمع‌آوری شده باشند و در صورت نیاز، به زبان پرتغالی نیز ترجمه رسمی شده باشند.
  4. پس از انجام این کار، درخواست ارسال شده توسط مقامات مهاجرت پرتغال مورد بررسی قرار می‌گیرد. این فرایند بسته به حجم کار و پیچیدگی پرونده می‌تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد. در صورت تأیید، به متقاضیان مجوز اقامت ارائه می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد به طور قانونی، در کشور پرتغال برای یک دوره مشخص اقامت داشته باشند. رعایت هر گونه شرایط مرتبط با مجوز مانند حفظ اشتغال یا تحصیل، برای حفظ اقامت ضروری است.

هزینه مجوز اقامت پرتغال

هزینه پرداختی برای دریافت مجوز اقامت در کشور پرتغال، باتوجه‌به روش انتخاب شده محاسبه می‌شود. در جدول زیر می‌توانید هزینه اخذ اقامت پرتغال طی روش‌های مختلف را به‌صورت جزئی، مشاهده نمایید.

روش اخذ اقامت

هزینه مجوز اقامت

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰۰۰ یورو در املاک و یا ۱ میلیون یورو انتقال سرمایه به همراه هزینه‌های اداری

اقامت از طریق خرید ملک

خرید ملک به ارزش حداقل ۵۰۰۰۰۰ یورو به همراه هزینه‌های اداری، مالیات، حق تمبر و...

اقامت از طریق بازنشستگی

پرداخت هزینه‌های ویزا بین ۸۰ تا ۹۰ یورو به همراه تمکن مالی

اقامت از طریق کار

هزینه‌های درخواست ویزا بین ۷۰ تا ۹۰ یورو

اقامت از طریق ازدواج

هزینه‌های ثبت ازدواج حدود ۱۲۰ یورو به همراه ترجمه رسمی آنها

اقامت از طریق تولد

هزینه‌های اثبات تمکن مالی

اقامت از طریق تحصیل

هزینه‌های تحصیل به همراه هزینه‌های ویزا بین ۷۲ تا ۹۰ یورو

اقامت از طریق پناهندگی

هزینه‌های مربوط به وکالت و درخواست پناهندگی

اقامت از طریق استارتاپ

هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی کسب‌وکار که می‌تواند متغیر باشد

تمکن مالی برای اخذ اقامت پرتغال

اثبات حداقل تمکن مالی، یکی از الزامات اصلی برای اخذ اقامت پرتغال است. مبلغ تعیین شده توسط دولت پرتغال، برای هر نوع روش اخذ ویزا پرتغال متفاوت است که در جدول زیر می‌توانید به‌صورت جزئی، هر مورد را مشاهده نمایید.

روش اخذ اقامت

حداقل تمکن مالی

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

یک میلیون یورو

اقامت از طریق خرید ملک

۵۰۰۰۰۰ یورو

اقامت از طریق بازنشستگی

۸۴۶۰ یورو در سال به همراه ۲۳۵۸ یورو به‌ازای هر فرزند

اقامت از طریق کار

۷۰۵ یورو در ماه

اقامت از طریق ازدواج

بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ یورو

اقامت از طریق تولد

تعیین مبلغ باتوجه‌به شرایط زوجین انجام می‌شود

اقامت از طریق تحصیل

۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو

اقامت از طریق پناهندگی

عدم نیاز به تمکن مالی

اقامت از طریق استارتاپ

گردش مالی بیش از ۳۲۵۰۰۰ یورو پس از ۵ سال

مدرک زبان موردنیاز برای اقامت پرتغال

سطح مدرک زبان موردنیاز برای اخذ اقامت کشور پرتغال، بسته به روشی که فرد از طریق آن اقدام به اخذ اقامت می کند متفاوت است. توجه داشته باشید که دولت پرتغال در بسیاری از روش‌های گفته شده، قانون خاصی برای ارائه مدرک زبان در نظر نگرفته است. بااین‌وجود حداقل سطح موردنیاز برای طی‌کردن بهتر فرایند اخذ اقامت را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

روش اخذ اقامت

حداقل مدرک زبان موردنیاز (پیشنهادی)

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

سطح B1 زبان پرتغالی

اقامت از طریق خرید ملک

سطح B1 زبان پرتغالی

اقامت از طریق بازنشستگی

سطح B2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق کار

سطح B2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق ازدواج

سطح A2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق تولد

سطح A2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق تحصیل

سطح B2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق پناهندگی

سطح B2 زبان پرتغالی

اقامت از طریق استارتاپ

سطح B2 یا C1 زبان پرتغالی

شرایط اقامت در پرتغال

سکونت در کشورهای خارجی می‌تواند با چالش‌های مختلفی همراه باشد. برای کسانی که چندین سال در وطن خود ساکن بوده‌اند، مهاجرت به پرتغال می‌تواند تغییراتی جدی در زندگی آنها ایجاد کند. به همین دلیل قبل از اقدام به اخذ اقامت پرتغال، ضروری است که از شرایط زندگی و اقامت در این کشور به‌صورت کامل آگاه باشید.

یکی از مشکلات عمده مهاجران ایرانی پس از ورود به پرتغال، نبود مسکن ارزان‌قیمت است. تقاضا برای مسکن در سال‌های اخیر در این کشور، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است که منجر به افزایش قیمت اجاره و دسترسی محدود شده است. علاوه بر این، موانع زبانی نیز می‌تواند مانع ادغام مهاجران ایرانی در جامعه این کشور شود. اگرچه تعدادی از مردم پرتغال در مناطق شهری، به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، اما بسیاری از مردم محلی تنها به زبان پرتغالی مسلط هستند. این امر می‌تواند دسترسی مهاجران به خدمات ضروری مانند مراقبت‌های بهداشتی یا آموزش را کمی دشوار کند.

از طرفی دیگر، فرایندهای بوروکراتیک اخذ مجوز اقامت، می‌تواند طولانی و پیچیده باشد. مهاجران ایرانی اغلب هنگام تلاش برای قانونی کردن وضعیت خود با موانع اداری متعددی روبرو می‌شوند که می‌تواند منجر به ناامیدی و عدم‌اطمینان در مورد آینده آنها در کشور پرتغال شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به مهاجرت، حتماً با مشاورین و کارشناسان ما در ارتباط باشید تا مشاوره‌های تخصصی متناسب با شرایط شما، در اختیارتان قرار بگیرد.

مزایا و معایب اقامت در پرتغال

مهاجرت به کشور پرتغال نیز مانند سایر کشورها، دارای برخی مزایا و معایبی است که تأثیر زیادی روی تجربه شما از اقامت در این کشور می‌گذارد. توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام برای دریافت اقامت پرتغال، به‌صورت دقیق به بررسی این مزایا و معایب بپردازید تا بتوانید به شکلی آسان‌تر، در جامعه این کشور ادغام شوید.

یکی از مهم‌ترین مزایای اقامت در کشور پرتغال، هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی است. پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی نسبتاً پایینی دارد و ساکنین آن می‌توانند از سبک زندگی راحت و بدون دغدغه‌های مالی، لذت ببرند. علاوه بر این، کشور پرتغال امکانات بهداشتی عالی را با قیمت مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد که برای تمامی ساکنین آن، در دسترس خواهد بود.

مزیت دیگر این کشور، زیبایی طبیعی آن است. از سواحل زیبا گرفته تا کوه‌های خیره‌کننده، دهکده‌های جذاب و مکان‌های تاریخی متعدد مانند قلعه‌ها، کلیساها و موزه‌ها، کشور پرتغال همه نوع مناظر دیدنی را در اختیار شما قرار می‌دهد. آب‌وهوای مطبوع این کشور نیز لذت‌بردن از این مناظر را دوچندان می کند. علاوه بر این، غذاهای پرتغالی به دلیل طعم‌های لذیذ و استفاده از مواد تازه و ارگانیک، در سراسر جهان مشهور هستند.

بااین‌وجود، اقامت در پرتغال معایبی را نیز به همراه دارد. یکی از ایرادات اصلی آن، متوسط ​​درآمد نسبتاً پایین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است. این موضوع می‌تواند برای افرادی که به دنبال فرصت‌های شغلی با درآمد بالا هستند، چالش‌برانگیز باشد. هزینه‌های بالای مسکن و همچنین موانع زبانی نیز، از دیگر معایب زندگی در پرتغال محسوب می‌شود که می‌تواند برای برخی از افراد، مشکل‌ساز باشد.

شرایط زندگی و اقامت در پرتغال

جمع‌بندی

اخذ اقامت پرتغال دارای مزایای متعددی است؛ بااین‌حال نیاز به برنامه‌ریزی و آمادگی دقیق دارد. انجام این فرایند از طریق روش‌های متنوعی امکان‌پذیر است که باید باتوجه‌به شرایط خود، مناسب‌ترین آنها را انتخاب نمایید. در این مقاله سعی کردیم به‌صورت دقیق، جنبه‌های مختلف اقامت در کشور پرتغال را بررسی کنیم. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید، کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کرده تا کارشناسان تیم ویزاپ در اولین فرصت، با شما تماس بگیرند.

سؤالات متداول

کم‌هزینه‌ترین روش برای مهاجرت به پرتغال و اخذ اقامت این کشور چیست؟

اخذ اقامت از طریق کار، کم‌ترین هزینه را در پی خواهد داشت. اقدام از طریق تحصیل نیز در رده دوم قرار می‌گیرد.

برای درخواست اقامت پرتغال چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم بسته به نوع مجوز درخواستی متفاوت است، اما به‌طورکلی شامل گذرنامه معتبر، اثبات تمکن مالی، پوشش بیمه درمانی و گواهی عدم سابقه کیفری می‌شود.

مدت‌زمان لازم برای اخذ اقامت کشور پرتغال چقدر است؟

زمان پردازش درخواست اقامت بسته به عوامل مختلفی مانند نوع مجوز درخواستی و شرایط فردی می‌تواند متفاوت باشد. بااین‌حال، معمولاً چند ماه از ارسال درخواست تا تأیید آن طول می‌کشد.

روش های اخذ اقامت پرتغال

اقامت دیگر کشور ها