مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

نحوه دریافت ویزای کانادا

یکی از کشور هایی که بیشترین تعداد مهاجرین را دارد و از محبوب ترین مقاصد برای مهاجرت است، کشور کانادا است. کانادا کشوری است پیشرفته و توسعه یافته که سالانه مهاجرین بسیار زیادی را جذب خود می کند. این امر به دلیل شرایط اقتصادی فوق‌العاده، آب و هوای جذاب، هزینه های مناسب زندگی، اخذ راحت ویزا، دادن اقامت به راحت ترین شکل ممکن و... است. اگر به دنبال مسافرت یا مهاجرت به کانادا یا گرفتن ویزا یکی از بهترین کشور های جهان هستید می توانید به کشور کانادا رفته و ویزای آن را با شرایطی آسان اخذ کنید.

انواع ویزا کانادا

ویزای کانادا نوع‌های مختلفی دارد که می‌توانید با استفاده از هر کدام به‌راحتی اقامت موقت یا دائم این کشور را اخذ کنید. بهتر است این ویزاها را بررسی کنید تا ببینید که کدام یک برای شما دوستان عزیز مناسب‌تر هستند.

ویزای اقامت دائم

یکی از انواع نوع‌های ویزای کانادا ویزای اقامت دائم است. همان‌طور که از نام این نوع ویزا مشخص است می‌توانید با استفاده از آن به‌راحتی اقامت دائم کانادا را اخذ کرده و برای کار و تحصیل در این کشور زندگی کنید. انواع متنوع این ویزا عبارت‌اند از:

ویزای کانادا از طریق اسکیل ورکر

یکی از انواع ویزاهای کاری کشور کانادا که تحت کنترل برنامه اکسپرس اینتری هست، ویزای کانادایی اسکیل ورکر است. با استفاده از این ویزا نیروی کار ماهر می‌تواند وارد کشور کانادا شده و در تخصصی که مهارت بالایی دارد مشغول به کار شود. این روش رقابتی است.

ویزای کانادا از طریق تجربه کانادایی

ویزای تجربه کار کانادایی یکی دیگر از شرایطی است که برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم کشور کانادا وجود دارد. در این روش که تحت کنترل برنامه اکسپرس اینتری است، نیرو کار پس از گذراندن یک دوره یک‌ساله وارد بازار کار کشور کانادا می‌شوند. برای این افراد دریافت ویزا راحت‌تر خواهد بود.

ویزای کانادا از طریق تجربه کانادایی

ویزای کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای

ویزای کانادا با مدرک حرفه‌ای نیز اخذ می‌شود. شما می‌توانید با ارائه مدرک فنی و حرفه‌ای خود نشان دهید که دوره‌هایی را برای تخصص خود گذرانده و آماده کار در کانادا هستید. این ویزا رقابتی بوده و در دسته ویزاهای اکسپرس اینتری قرار می‌گیرد.

ویزای کانادا از طریق تجربه کبکی

از دیگر ویزاهایی که می‌توانید به کمک آن اقامت دائم کانادا را دریافت کنید ویزای تجربه کبکی است. می‌توانید با گذراندن دوره‌ای آموزشی در استان کبک کانادا به یک نیروی کار متخصص تبدیل شده و سپس وارد بازار کار این کشور شوید. این نوع ویزا نیز در دسته اکسپرس اینتری قرار می‌گیرد.

ویزای کانادا در برنامه‌های مهاجرت استانی

ویزای کانادا نوعی خاص به نام برنامه مهاجرت استانی دارد که با استفاده از آن استان‌های مختلف کانادا بر اساس نیاز خود مهاجرینی را به‌عنوان نیروی کار جذب می‌کنند. شرایط برای هر کدام از استان‌ها متفاوت بوده و مزایا و معایب نیز تفاوت دارد.

ویزای کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

اگر سرمایه زیادی دارید و به دنبال گرفتن ویزای کانادا هستید می‌توانید با استفاده از ویزای سرمایه‌گذاری به‌راحتی این کار را انجام دهید. ویزای سرمایه‌گذاری یکی از ویزاهای محبوب کانادا است که به سرمایه‌گذاران داده شده و پس از مدتی اقامت دائم را به آنها ارائه می‌دهد.

ویزای کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

ویزای کانادا از طریق کارآفرینی

درصورتی‌که بتوانید در کشور کانادا کارآفرینی کرده و نیروی کار در این کشور را مشغول به کار کنید ویزای کارآفرینی کانادا به شما ارائه داده خواهد شد. ویزای کارآفرینی شرایط خاصی داشته و مهم‌ترین شرط آن نیز این است که میزان زیادی از نیرو کار کانادا را مشغول به کار کند.

ویزای کانادا از طریق استارتاپ

ویزای استارتاپ کانادا یکی از روش‌های فوق‌العاده موثر است که می‌تواند اقامت دائم کشور کانادا را به شما عزیزان بدهد. درصورتی‌که ایده‌های نو و استارتاپی دارید، می‌توانید به کشور کانادا رفته و پس از ثبت ایده خود اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

ویزای کانادا از طریق خوداشتغالی

ویزای خوداشتغالی کانادا یکی از انواع ویزاهای کاری این کشور است. می‌توانید به‌راحتی با استفاده از این ویزا علاوه بر اقامت دائم در کانادا خودتان مشغول به کار شده و نیازمند داشتن کارفرمایی برای تأیید ندارید. شرط مهم این است که شغل شما در دسته‌بندی‌های ورزشی و هنری قرار بگیرد.

ویزای کانادا از طریق اسپانسرشیپ خانواده

نوع دیگری از ویزای کانادا که امکان اقامت دائم را به شما ارائه می‌دهد ویزای اسپانسرشیپ کانادا است. ویزای اسپانسرشیپ نوعی ویزا است که با بهره‌گیری از آن می‌توانید به خانواده خود در کانادا بپیوندید. شرط مهم این ویزا این است که خانواده شما توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی را داشته باشد.

ویزای کانادا از طریق اسپانسرشیپ خانواده

ویزای کانادا از طریق ازدواج

یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به کشور کانادا و اخذ اقامت دائم آن گرفتن ویزای کانادا از طریق ازدواج است. درصورتی‌که با یک شخص که اقامت دائم یا تابعیت کانادا را داشته باشد ازدواج کنید می‌توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و برای کار و زندگی در این کشور مشغول شوید.

ویزای اقامت موقت

نوع دیگری که از ویزای کانادا وجود دارد که آن را با نام ویزای اقامت موقت نیز می‌شناسند. این نوع ویزا دسته‌بندی اصلی ویزاهای کوتاه‌مدت کانادا بوده و با کمک آن می‌توانید تنها مدت زمانی محدود در کشور کانادا زندگی کنید. نوع‌های مختلف این ویزا شامل موارد زیر هستند:

ویزای کانادا از طریق تحصیل

محبوب‌ترین ویزای کشور کانادا ویزای تحصیلی است. گرفتن ویزای تحصیلی راحت بوده و با کمک آن می‌توانید در بهترین مراکز علمی کانادا تحصیل کنید. این ویزا نیازمند تمکن مالی بالا و دریافت نامه تأییدیه از دانشگاهی معتبر در کانادا است.

ویزای کانادا از طریق کار

اخذ ویزای کانادا از طریق کار را می‌توان روشی محبوب برای اخذ اقامت موقت این کشور دانست. شما می‌توانید با استفاده از ویزای کار به‌صورت موقت در این کشور کارکرده و پس از اتمام مهلت ویزا به کشور خود باز گردید.

ویزای کانادا از طریق کار

ویزای کانادا از طریق توریستی

یکی از پرتقاضاترین ویزاهای کشور کانادا که هر کسی می‌تواند نسبت به اخذ آن اقدامت کند ویزای توریستی کانادا است. این ویزا دارای مدل‌های مختلفی بوده و معمولاً مدت ۹۰ روز مهلت داشته و نوع‌های مختلفی مانند سینگل و مولتی دارد.

ویزای کانادا از طریق همراهی دانش‌آموز

ویزایی همراهی دانش‌آموز یکی از ویزاهای کشور کانادا است که برای والدین دانش‌آموز صادر می‌شود. در واقع زمانی که دانش‌آموزی می‌خواهد در کشور کانادا مشغول به تحصیل شود نیازمند والدین برای همراهی خودش است. این ویزا برای همین هدف ارائه شده است.

ویزای کانادا از طریق همراهی دانش‌آموز

ویزای کانادا از طریق سوپر ویزا

سوپر ویزای کانادا یکی از نوعی‌های فوق‌العاده کاربردی ویزای کانادا است. این ویزا را باید از طریق یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود که در کشور کانادا زندگی می‌کند اخذ کرده و پس از هر بار ورود ۵ سال در کانادا اقامت داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای کانادا

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای اخذ ویزای کانادا انجام دهید داشتن شرایط گرفتن ویزای کانادا است. درصورتی‌که شرایط گرفتن ویزای کانادا را نداشته باشید سفارت ویزا را برای شما صادر نخواهد کرد. مهم‌ترین شرایطی که برای اخذ ویزاهای کانادا نیاز دارید شامل موارد زیر هستند.

نوع ویزا

شرایط اخذ

ویزای فدرال اسکیل ورکر

-        داشتن سابقه کار در مشاغلی که جزو ناک شغلی ۰، A یا B  هستند

-        سابقه کار به مدت حداقل یک سال (۱۵۶۰) طی ۱۲ ماه

-        داشتن آیلتس جنرال با نمره حداقل ۶ در هر ۴ مهارت زبانی یا معادل نمره فرانسه آن

-        کسب حداقل امتیاز CRS

ویزای استارتاپ کانادا

-        داشتن آیلتس جنرال با نمره حداقل ۵

-        گرفتن نامه ساپورت از سازمان‌های حامی و مورد تأیید کانادا

-        داشتن ایده نوآورانه مبتنی بر تکنولوژی

ویزای کارآفرینی استانی

-        داشتن حداقل ۲ سال سابقه مالکیت یا مدیریت ارشد کسب‌وکار

-        داشتن دارایی خالص

-        داشتن مبلغی برای سرمایه‌گذاری

-        انجام سفر اکتشافی

ویزای تحصیلی کانادا

-        اخذ پذیرش از یکی مؤسسات آموزش عالی کانادا دارای شماره DLI

-        داشتن تمکن مالی کافی برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی یک سال

-        داشتن وابستگی کافی به کشور مبدأ

ویزای کاری

-        گرفتن جاب‌آفر از کارفرمایی کانادایی

-        گرفتن LMIA مثبت از وزارت کار کانادا

ویزای توریستی

-        داشتن سابقه سفر خوب

-        داشتن دعوت‌نامه از کانادا

مدارک لازم برای ویزای کانادا

برای اخذ ویزای کانادا نیازمند تحویل مدارکی به سفارت این کشور هستید. این سفارت کانادا مدارکی خاص برای این کار نیاز داشته و همین موضوع نیز باعث شده تا افراد به دنبال تأمین این مدارک باشند. مهم‌ترین مدارکی که به‌صورت عمومی برای ویزای کانادا نیازمند هستید شامل موارد زیر می‌شوند:

مدارک موردنیاز عمومی ویزای کانادا

پاسپورت معتبر

ترجمه شناسنامه

ترجمه سند ازدواج

ترجمه مدارک تحصیلی

ترجمه کارت پایان خدمت

گواهی عدم سو پیشینه

انجام انواع انگشت‌نگاری‌ها

فرم پر شده درخواست وی

مدارکی که برای اخذ هر کدام از ویزاهای کانادا نیاز دارید به شکل زیر هستند:

نوع ویزا

مدارک موردنیاز

ویزای توریستی

-        اصل پاسپورت متقاضی ویزای توریستی کانادا با حداقل یک سال اعتبار

-        تمامی پاسپورت‌های گذشته که در آن‌ها مهر ویزا درج شده باشد.

-        یک قطعه عکس جدید ۳,۵ در ۴,۵ رنگی با زمینه سفید

-        ترجمه شناسنامه و کارت ملی

-        ترجمه سند ازدواج (در صورت متأهل بودن متقاضی)

-        ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان در صورت همراه بودن آن‌ها در سفر به کانادا

-        فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی

ویزای تحصیلی

-        پاسپورت

-        مدارک هویتی

-        یک قطعه عکس ۳×۴

-        تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی

-        فرم اطلاعات خانوادگی

-        رسید پرداخت هزینه‌های شهریه دانشگاه یا مدرسه

-        نامه پذیرش

-        ترجمه تمامی مدارک تحصیلی

-        ترجمه کارت واکسیناسیون

-        مدارک زبان

-        تعیین قیم برای افراد زیر ۱۸ سال

-        تکمیل فرم توصیه‌نامه

-        مدارک مالی

-        سند ازدواج

ویزای کاری

-        نامه شرکت یا کارفرمای کانادایی

-        تأییدیه از اداره منابع انسانی و توسعه مهارت‌های کانادا که Positive Labour Market Opinion نامیده می‌شود و بر اساس آن کارفرما اجازه استخدام فرد خارجی را پیدا می‌کند.

-        مدارک بانکی مبنی بر تمکن مالی متقاضی

-        گواهی سلامت جسمانی

-        گواهی عدم سوءپیشینه

-        مدرک زبان انگلیسی یا بسته به ایالت موردنظر، مدرک زبان فرانسه

ویزای فدرال اسکیل ورکر

-        مدرک زبان

-        مدرک مربوط به معادل‌سازی مدرک تحصیلی از یکی سازمان‌های ارزشیابی مدارک در کانادا

-        جاب‌آفر (الزامی نبوده؛ اما داشتن آن امتیاز CRS را افزایش می‌دهد)

ویزای استارتاپ کانادا

-        مدرک زبان

-        نامه ساپورت از سازمان‌های حامی

ویزای کارآفرینی استانی

-        دعوت‌نامه از طرف دولت استانی

-        نامه ساپورت از طرف دولت استانی

-        بیزینس پلن یا طرح تجاری

هزینه ویزای کانادا

همان‌طور که می‌دانید برای اخذ ویزای هر کشوری باید هزینه‌هایی را بپردازید. این هزینه‌ها برای امور مختلف ویزا انجام شده و باید فیش پرداخت آن را به سفارت بپردازید. مهم‌ترین هزینه‌هایی که برای اخذ اقامت کانادا به آن‌ها نیاز دارید عبارت‌اند از:

امور ویزا

هزینه

هزینه بررسی پرونده - Application Processing Fee

۱۶,۰۰۰ هزار دلار

هزینه انجام انگشت‌نگاری -  Biometrics

یک نفر: ۸۵ دلار

دو نفر و بیشتر: ۱۷۰ دلار

هزینه انجام آزمایشات پزشکی

۱۰۰ تا ۴۰۰ دلار

هزینه گرفتن عکس و ترجمه مدارک

۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار

هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی به همراه هزینه ارسال

۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار

هزینه آزمون زبان

۳۰۰ دلار

هزینه گرفتن عدم سوءپیشینه

۲۷ تا ۴۰ دلار

هزینه بیمه پزشکی

یک ماه: ۱۵۰ دلار

تمکن بانکی موردنیاز برای ویزای موردنظر به‌ازای هر نفر

حداقل ۱۳,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ هزار دلار

هزینه گرفتن پاسپورت و یا تمدید آن در کشور مبدأ

۲۰ تا ۶۰ دلار

هزینه خدمات وکیل

۲,۵۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار

نحوه اخذ ویزای کانادا

بسیاری از افراد برای این که بتوانند ویزای کانادا را دریافت کنند ابتدا مراحل مختلفی که برای این کار وجود دارد را بررسی می‌کنند تا کارشان راحت‌تر شود. مراحل مختلف اخذ ویزای کانادا به شکل زیر هستند:

 • بررسی شرایط شخصی
 • انتخاب برنامه مهاجرتی مناسب
 • آماده‌سازی مدارک موردنیاز
 • ورود به سایت اداره مهاجرت کانادا و انتخاب نوع ویزا
 • آپلود فرم پر شده و مدارک
 • پرداخت هزینه‌های موردنیاز
 • مراجعه به مرکز انگشت‌نگاری
 • ارسال پاسپورت به سفارت کانادا

شانس اخذ ویزای کانادا

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که متقاضیان مهاجرت به کانادا از ما می‌پرسند این است که شانس اخذ ویزای کانادا چقدر است؟ فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در شانس گرفتن ویزای کانادا موثر بوده و امتیاز شما در سفارت را بیشتر می‌کند. از مهم‌ترین این معیارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن خانواده و فامیل در کانادا
 • داشتن شغل و پیشنهاد شغلی بالاتر، داشتن بیزینس و...
 • داشتن دارایی و اموال مانند خانه، زمین، مغازه
 • داشتن مدرک تحصیلی بالاتر
 • سن پایین‌تر هنگام اخذ ویزا
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی و فرانسوی حرفه‌ای

ویزای کانادا برای ایرانیان

شرایط اخذ ویزای کانادا برای ایرانیان همانند مردم دیگر کشورها است. شما می‌توانید با استفاده از هر کدام روش‌های اخذ ویزا به‌عنوان یک ایرانی وارد کشور کانادا شوید. به علت روابط سیاسی ایران و کانادا، احتمال وجود سخت‌گیری بیشتر برای ایرانیان بالاتر خواهد بود.

نحوه دریافت ویزای کانادا برای ایرانیان

مدت‌زمان صدور ویزای کانادا

نکته‌ای بسیار مهم که باید دررابطه‌با گرفتن ویزای کانادا بررسی کنید مدت‌زمان گرفتن این ویزا است. ویزای هر کشوری مدت‌زمان خاص خود را برای صدور نیاز داشته و کشور کانادا نیز قوانین خاص خود را برای این موضوع قرار داده است. مدت‌زمان صادرشدن هر کدام از ویزاهای این کشور شامل موارد زیر هستند:

برنامه مهاجرتی

زمان رسیدگی به‌صورت میانگین

ویزای توریستی

۱۳۴ روز

سوپر ویزا

۱۶۹ روز

ویزای تحصیلی

۸ هفته

ویزای کاری

۳۳ هفته

برنامه مهاجرتی آتلانتیک

۶ ماه

فدرال اسکیل ورکر

۶ ماه

تجربه کانادایی

۵ ماه

برنامه استانی

۸ ماه

خوداشتغالی

۵۴ ماه

سرمایه‌گذاری کبک

۶۱ ماه

اسکیل ورکر کبک

۱۰ ماه

ویزای استارتاپ

۳۷ ماه

اسپانسرشیپ همسر (داخل کانادا)

۲۶ ماه

اسپانسرشیپ همسر (خارج کانادا)

۱۰ ماه

اسپانسرشیپ والدین و پدر/مادربزرگ‌ها

۲۴ ماه

نحوه پیگیری جواب ویزا

اگر می‌خواهید پس از گرفتن ویزای کانادا جواب آن را پیگیری کرده و ببینید که شرایط ویزای شما در چه اوضاعی است، می‌توانید این ویزا را پیگیری کنید. روش‌های گوناگونی برای پیگیری ویزای کانادا وجود دارد که قابلیت مشخص‌کردن وضعیت آن را به شما ارائه می‌دهد. از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی روزانه پرتال ویزا
 • ارسال وب فرم
 • ارسال ایمیل به اداره مهاجرت کانادا
 • تماس مستقیم با اداره مهاجرت کانادا
 • مکاتبه با عوض پارلمان کانادا

بهره‌گیری از هر کدام این روش‌ها می‌تواند به‌سرعت دریافت ویزای کانادا نیز کمک کند.

ریجکت ویزای کانادا

یکی از شرایطی که ممکن است برای ویزای کانادا شما رخ دهد ریجکت‌شدن این ویزا است. دلایل متنوعی برای این کار وجود دارند که بهتر است با آن‌ها آشنایی داشته باشید. از مهم‌ترین دلایلی که ویزای کانادا رد می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود مدارک
 • نداشتن تمکن مالی کافی
 • داشتن سو سابقه کیفری
 • عدم مشخص‌بودن هدف از ورود به کشور کانادا
 • عدم مشخص‌بودن برنامه بازگشت به وطن

ریجکت ویزای کشور کانادا

سخن پایانی

کانادا یکی از بهترین کشورها برای زندگی است. می‌توانید با اخذ ویزای کانادا به‌راحتی در یکی از بهترین کشورهای دنیا زندگی جدید خود را آغاز کرده و یا به آن مسافرت کنید. نکته مهمی که دررابطه‌با کانادا وجود دارد این است که روش‌های مختلف و متنوعی برای اخذ ویزای این کشور وجود دارد.

 می‌توانید با استفاده از هر کدام این روش‌ها به‌راحتی اقامت این کشور را اخذ کنید. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل انواع ویزاهایی که برای کشور کانادا وجود دارد را بررسی کنیم. می‌توانید با کمک نکات این مقاله به‌راحتی این ویزا را بگیرید.

سوالات متداول

آیا کشور کانادا برای زندگی خوب است؟

بله؛ کانادا به دلیل داشتن اقتصاد قدرتمند و نزدیک بودن به آمریکا یکی از بهترین کشورها برای زندگی است. همچنین طبیعی که در این کشور وجود دارد شرایطی عالی برای اوقات فراغت شما ایجاد می‌کند.

چه روش‌هایی برای اخذ ویزای کانادا وجود دارد؟

روش‌های گوناگونی برای اخذ ویزای کانادا وجود دارد. می‌توانید به کمک هر کدام از روش‌های کاری، تحصیلی، استارتاپ، کارآفرینی و... ویزای کانادا را دریافت و وارد آن شوید.

به چه دلیلی ویزای کانادا ریجکت می‌شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب می‌شود ویزای کانادا شما ریجکت شود. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به کمبود مدارک، داشتن سو سابقه کیفری، نداشتن تمکن مالی و... اشاره کرد.

آیا ویزای کانادا برای ایرانیان شرایط خاصی دارد؟

گرفتن ویزای کانادا هم برای ایرانیان و هم برای مردم دیگر کشورها شرایط یکسانی دارد.

روش های اخذ ویزای کانادا

ویزای سایر کشور ها