مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

نحوه اخذ ویزای آمریکا

یکی از مهم‌ترین کارهایی که افراد ممکن است در زندگی خود انجام دهند مهاجرت به کشورهای خارجی است. مهاجرت روشی است که به کمک آن می‌توانید به‌راحتی به یک کشور خارجی رفته و در آن زندگی کنید. البته برخی از افراد هم برای این که بتوانند از دیدنی‌ها و مزایای کشورهای خارجی استفاده کنند به‌صورت موقت به آنجا مسافرت می‌کنند.

برای این که بتوانید به یک کشور خارجی مهاجرت یا مسافرت کنید، باید ویزای آن کشور را اخذ کنید. یکی از محبوب‌ترین کشورهایی که برای اخذ ویزا وجود دارد کشور آمریکا است. آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد و قدرت نظامی در جهان است و به بهترین مکان برای زندگی در دنیا تبدیل شده است. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد؛ سبک زندگی عالی، آب‌وهوای مناسب و شرایط پیشرفت از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که افراد را به آمریکا جذب می‌کنند.

اگر می‌خواهید به‌صورت توریستی یا به‌صورت دائمی به کشور آمریکا بروید باید نسبت به گرفتن ویزای آمریکا اقدام کنید. برای این کار شرایط و نکات مختلفی وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که تا انتها ما را همراهی کنید که در این مقاله با هم نکات لازم را بررسی کنیم.

ویزای آمریکا

یکی از بهترین کشورهایی که برای مهاجرت وجود دارد کشور آمریکا است. کشور آمریکا محبوب‌ترین کشور برای مهاجرت و مسافرت بوده و سالانه افراد زیادی به این کشور وارد می‌شوند. در واقع به دلیل محبوبیت بالایی این کشور، شرایط فوق‌العاده‌ای برای مهاجرت به آن به وجود آمده است.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌ها و شرایط مختلف به‌راحتی نسبت به اخذ ویزا آمریکا اقدام کنید. اما پیشنهادی که برای شما داریم این است که ابتدا برخی از اطلاعات کلی را دررابطه‌با ایالات متحده آمریکا یا همان USA بررسی کنید. از مهم‌ترین این اطلاعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشور آمریکا دارای ۳۳۳ میلیون نفر جمعیت است.
 • مساحت کل این کشور معادل ۳٫۷ میلیون مایل مربع است.
 • تولید ناخالص ایالات متحده معادل ۲۶٫۹۵۰ تریلیون دلار است.
 • واحد پول این کشور دلار آمریکا (USD) است.
 • این کشور دارای ۵۰ ایالت است.
 • آمریکا به‌عنوان سومین کشور پهناور جهان شناخته می‌شود.
 • آمریکا سومین کشور پرجمعیت در جهان است.
 • پایتخت کشور آمریکا واشینگتن دی. سی. بوده و بزرگ‌ترین شهر آن نیویورک‌سیتی است.

ویزای آمریکا

انواع ویزای آمریکا

اگر می‌خواهید که نسبت به مهاجرت به آمریکا یا حتی مسافرت به این کشور اقدام کنید، بهتر است این نکته را بدانید که روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند. از آن جایی که شرایطی عالی برای زندگی در کشور آمریکا قرار گرفته است، دولت این کشور روش‌های مختلفی برای اخذ ویزای آمریکا قرار داده تا هرکسی با هر شرایطی توانایی ورود به این کشور و استفاده از مزایای آن را داشته باشد. از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی که برای مهاجرت و مسافرت به کشور آمریکا وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع ویزای آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به کشور آمریکا رفته و از آن دیدن کنید ویزای توریستی است. ویزای توریستی یکی از محبوب‌ترین ویزاهای کشور آمریکا و هر کشوری در دنیا است که آپشن‌های فوق‌العاده‌ای داشته و به شما اجازه گشت‌وگذار در کشور آمریکا را می‌دهد. نکات مختلفی دررابطه‌با ویزای توریستی وجود دارد.

از مهم‌ترین شرایط این ویزا این است که این ویزا معمولاً در بازه‌های زمانی مختلف صادر شده و پس از اتمام این بازه باید از کشور آمریکا خارج شوید. از دیگر نکاتی که دررابطه‌با این ویزا وجود دارد این است که شما تنها می‌توانید یک‌بار با استفاده از این ویزا وارد کشور آمریکا شوید؛ یعنی پس از خروج از آمریکا، حتی اگر ویزای شما مهلت داشته باشد نمی‌توانید با استفاده از آن وارد آمریکا شوید.

برخی از ویزاهای آمریکا به‌صورت ۹۰ روزه بوده و پس از ۳ ماه تاریخ آن‌ها به اتمام می‌رسد. شما می‌توانید با استفاده از ویزای آمریکا تنها از مکان‌های دیدنی دیدن کرده و در جشنواره‌های مختلف شرکت کنید. این ویزا به شما اجازه تحصیل، کار و استفاده از خدمات اجتماعی را نخواهید داشت.

ویزای توریستی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

یکی دیگر از ویزاهای محبوبی که برای مهاجرت به کشور آمریکا وجود دارد ویزای تحصیلی آمریکا است. ویزای تحصیلی آمریکا یکی از بهترین و خاص‌ترین انواع ویزاهای این کشور است که به شما اجازه تحصیل و زندگی در کشور آمریکا را می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید کشور آمریکا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است.

دانشگاه‌ها و مدارس معتبر زیادی در این کشور قرار گرفته‌اند که شرایط تحصیلی عالی را در اختیار شما قرار داده‌اند. شما می‌توانید با تحصیل در این مراکز آموزشی خود را از نظر علمی تقویت کرده و از طریق مدارک معتبر آن‌ها در معتبرترین مراکز مشغول به کار شوید. این ویزا انواع مختلفی داشته و شما می‌توانید با مدل‌های مختلف این ویزا با شرایطی خاص به تحصیل در کشور آمریکا بپردازید.

از مهم‌ترین نوع‌های ویزای تحصیلی آمریکا ویزای نوع F-1 و ویزای نوع M-1 است. هر کدام از این ویزاها به ترتیب برای ادامه تحصیل در مدارس مورد تأیید آمریکا و شرکت در دوره‌های غیرآکادمیک هستند. شما می‌توانید با استفاده از این ویزاها در دوره‌های آموزشی مختلف نیز شرکت کنید. نکته مهمی که باید دررابطه‌با ویزای تحصیلی آمریکا بدانید این است که برای این ویزا باید تمکن مالی موردنیاز را تأمین کنید. تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به شکل زیر است:

مرکز آموزشی

هزینه

مدارس دولتی

۳,۰۰۰ دلار تا ۱۰,۰۰۰ دلار در سال

مدارس خصوصی

۱۱,۳۶۹ الی ۱۵,۸۴۰ دلار در سال

مدارس خصوصی ملی

۱۲,۳۲۶ دلار در سال

بوردینگ اسکول‌ها

از ۳۵,۰۰۰ دلار تا ۸۰,۰۰۰ دلار

تحصیل زبان انگلیسی در کالج‌های زبان آمریکا

۷۰۰ تا ۲,۰۰۰ دلار در ماه است

کالج‌های آمریکا (۲ساله، مدرک کاردانی)

۶,۰۰۰ تا ۳۵,۷۲۰ دلار در سال

مقطع کارشناسی

۲۰,۰۰۰ تا ۷۰,۰۰۰ دلار در سال

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی

۲۰,۰۰۰ تا ۸۵,۰۰۰ دلار در سال

مقطع دکترا

۳۰,۰۰۰ تا ۷۷,۰۰۰ دلار در سال

ویزای تحصیلی امریکا

ویزای کاری آمریکا

یکی از بهترین ویزاهایی که متقاضیان زیادی داشته و افراد زیادی به دنبال اخذ آن هستند ویزای کاری آمریکا است. همان‌طور که در توضیحات ابتدایی به شما گفتیم، آمریکا بهترین کشور برای کار و زندگی است؛ دلیل این موضوع شرایط اقتصادی عالی در کشور آمریکا است.

کشور آمریکا اولین قدرت اقتصادی جهان بوده و تولید ناخالص آن در بهترین شرایط قرار دارد. همین موضوع باعث شده تا درآمد کسب‌وکارهای مختلف آن بالا بوده و ارزش پول به بهترین شکل حفظ شود. این ویزا محبوبیت بسیار زیادی داشته و دلیل این موضوع راحت بودن اخذ آن است. همانند ویزای تحصیلی نیاز نیست که هزینه‌های زیادی را برای دریافت ویزا پرداخت کنید؛ از طرف دیگر برای گرفتن ویزای کاری نیازی به داشتن تمکن مالی زیادی نخواهید داشت.

تنها در صورتی که مدرک مرتبط با حرفه و تجربه کار داشته باشید می‌توانید نسبت به دریافت و اخذ ویزای کاری آمریکا اقدام کنید. از مهم‌ترین نوع‌های ویزای کاری آمریکا می‌توان به مدل‌های ویزای مشاغل تخصصی، ویزای کارگران فصلی مزارع کشاورزی، ویزای کارگران ماهر و غیرمتخصص، ویزای کارآموزان، ویزای وابستگان و ویزای شعبات خارجی شرکت‌ها اشاره کرد.

ویزای استارتاپ آمریکا

یکی دیگر از ویزاهای محبوبی که برای کشور آمریکا وجود داشته و می‌توانید با استفاده از آن به‌راحتی کشور آمریکا را برای کار یا زندگی انتخاب کنید، ویزای استارتاپ است. ویزای استارتاپ آمریکا ویزایی است که می‌توانید با استفاده از آن به‌راحتی شرکت استارتاپی خود را در آمریکا راه‌اندازی کنید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این ویزا با ویزای سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت یکی است؛ اما باید گفت که این ویزا کاملاً متفاوت بوده و شرایط خاص خود را دارد. در واقع اگر می‌خواهید با استفاده از ویزای استارتاپ به کشور آمریکا مهاجرت کرده و اقامت آن را دریافت کنید، باید یک ایده استارتاپی جذاب و سودآوری داشته باشید.

ازآنجایی‌که آمریکا مهد استارتاپ‌ها و شرکت‌های ایده‌پرداز است، گرفتن این ویزا کمی سخت بوده و باید ایده آن به شکلی باشد که هرگز در کشور آمریکا اجرا نشده باشد. با استفاده از ویزای استارتاپ می‌توانید از مراکز حمایتی کشور آمریکا سرمایه‌های مدنظر برای راه‌اندازی و تقویت شرکت استارتاپی خود را دریافت کنید. این موضوع شرایط خاص خود را داشته و به یک بررسی جداگانه نیاز دارد.

ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا

ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا از دیگر ویزاهایی است که در کشور آمریکا وجود دارد. برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا به شرایط خاصی نیاز دارید. همان‌طور که از نام این ویزا مشخص است، شما می‌توانید با استفاده از ویزای سرمایه‌گذاری آمریکا به‌راحتی در کشور آمریکا سرمایه‌گذاری کرده و از فرصت‌های عالی این کشور استفاده کنید.

اگر توجه کرده باشید، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بسیار زیادی در قدرتمندترین کشور دنیا قرار گرفته‌اند. در صورتی که تمکن مالی برای اخذ این ویزا را داشته باشید، می‌توانید علاوه بر داشتن اقامت در کشور آمریکا، زندگی جدیدی را در آن آغاز کرده و سودهای کلانی را در از سرمایه خود دریافت کنید. مهم‌ترین چیزی که یک سرمایه‌گذار یا سرمایه‌دار به دنبال آن است، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های برتری است که در کشور آمریکا قرار گرفته‌اند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که حتماً به دریافت این ویزا فکر کرده و شرایط آن را بررسی کنید. مهم‌ترین شرطی که برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری وجود دارد این است که شما باید تمکن مالی موردنیاز این ویزا را داشته باشید.

ویزای فامیلی آمریکا (خانوادگی)

از ویزاهای محبوبی که در کشور آمریکا وجود داشته و بسیاری از افراد از آن استقبال می‌کنند ویزای خانوادگی یا همان ویزای فامیلی است. ویزای فمیلی همان‌طور که از نامش مشخص است یک ویزا برای خانواده بوده و با استفاده از آن افراد می‌توانند به خانواده خود در کشور آمریکا بپیوندند.

در واقع این ویزا برای افراد درجه یک اشخاصی صادر می‌شود که در کشور آمریکا اقامت دارند. شخص موردنظر باید تمکن مالی خود مبنی بر پرداخت هزینه‌های زندگی را اثبات کرده و سپس از این افراد برای گرفتن ویزای خانوادگی حمایت کند. نکته مهمی که دررابطه‌با این ویزای وجود دارد این است که این ویزا مدل‌های مختلفی داشته و می‌تواند برای افراد مختلفی صادر شود.

به طور مثال یکی از مدل‌های ویزای خانوادگی آمریکا نوع IR آن است که بدون محدودیت بوده و برای افراد درجه یک صادر می‌شود. با کمک این ویزا شما می‌توانید هر کدام از افراد درجه یک خانواده خود مانند والدین، همسر و فرزندان را وارد آمریکا کرده تا در مدت زمانی کوتاه به این کشور مهاجرت کنند. نوع دیگر این ویزا نوع F است که برای دوستان و آشنایان صادر شده و نسبت به نوع‌های مختلف خود محدودیت‌هایی را دارا است.

ویزای درمانی آمریکا

یکی از ویزاهای خاصی که در کشور آمریکا وجود داشته و شرایط سخت و خاصی برای آن وجود دارد ویزای درمانی آمریکا است. ویزای درمانی آمریکا یکی از بهترین نوع‌های ویزای آمریکا بوده و با استفاده از آن می‌توانید به‌راحتی برای اهداف پزشکی و درمانی به آمریکا مسافرت کنید.

به طور مثال در برخی از شرایط برای انجام جراحی‌های مخصوص یا ویزیت یک پزشک خاص باید به کشور ایالات متحده بروید. برای این که بتوانید از خدمات درمانی آمریکا استفاده کرده و پس از دریافت این خدمات به کشور خود بازگردید، باید نسبت به اخذ ویزای آمریکا نوع درمانی اقدام کنید. این ویزا تنها در زمان‌های ضروری اخذ شده و نیازمند بسیاری از مدارک پزشکی شما است.

شما باید اسناد و مدارک پزشکی خود را به طور کامل ترجمه کرده و سپس به امور سفارتخانه آمریکا ارائه دهید. از طرف دیگر باید تمکن مالی خود برای پرداخت هزینه‌های پزشکی را به طور کامل اثبات کنید؛ در غیر این صورت اجازه اخذ ویزا نخواهید داشت. قبل از هر چیزی نیز، یک پزشک معتبر در سفارت آمریکا شما را معاینه می‌کند تا از شرایط بیماری شما مطلع شود.

ویزای لاتاری آمریکا

ویزای دیگری که در آمریکا وجود داشته و به‌عنوان محبوب‌ترین و پرتقاضاترین ویزای آمریکا شناخته می‌شود ویزای لاتاری یا همان گرین کارت آمریکا است. ویزای لاتاری ویزایی است که به تمکن مالی نیاز داشته و برای اخذ آن نیازمند داشتن مدرک تحصیلی یا سابقه کار ندارید. لاتاری گرین کارت آمریکا یک فرصت برای مهاجرت به کشور آمریکا است.

لاتاری آمریکا به‌صورت سالانه برگزار شده و در آن افرادی به‌صورت شانسی برای دریافت گرین کارت آمریکا انتخاب می‌شوند. شرکت در لاتاری به‌صورت رایگان انجام می‌شود؛ یعنی برای این که بتوانید بخت خود را در این قرعه‌کشی بیازمایید، نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدارک موردنیاز را ارائه داده و پس از انتخاب‌شدن به‌عنوان منتخب گرین کارت، مراحل خاصی را برای مهاجرت به آمریکا انجام دهید. ویزای لاتاری آمریکا به‌اندازه‌ای محبوب است که به‌صورت سالیانه بیش از ۳۰۰۰ ویزای لاتاری برای ایرانیان صادر می‌شود. شرایطی که برای اخذ این مدرک وجود دارد این است که شما باید در کشورهای مجاز به ثبت‌نام متولد شده و حداقل مدرک دیپلم ۱۲ ساله را داشته باشید.

ویزای آمریکا برای ایرانیان

یکی از نکات مهمی که باید قبل از مهاجرت به کشور آمریکا و حتی اخذ ویزای آن بررسی کنید این است که شرایط ویزای آمریکا برای ایرانیان به چه شکل است؟ به طور کامل شرایطی که برای اخذ ویزا وجود دارد برای هر کسی از هر کشوری به‌صورت یکسان انجام می‌شود. این امر برای ایرانیان نیز صدق می‌کند؛ اما شرایط و نکاتی خاص برای این موضوع وجود دارد.

به طور مثال در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، هیچ ویزایی برای ایرانیان و افرادی که از کشورهای اسلامی می‌آمدند صادر نمی‌شد؛ اما این مشکل پس از روی کار آمدن جو بایدن برطرف شد. از طرف دیگر به دلیل اختلافات سیاسی که بین دولت‌های کشور آمریکا و کشور ایران وجود دارد، ایرانیان برای این که بتوانند ویزای آمریکا را اخذ کنند معمولاً نیازمند ارائه مدارک کامل‌تر و دقیق‌تر بوده و فرایند اخذ ویزای آن‌ها کمی بیشتر طول می‌کشد. روش‌های مختلف مهاجرتی و گرفتن ویزا آمریکا برای ایرانیان باز بوده و می‌توانند با استفاده از هر کدام این روش‌ها به‌راحتی کشور آمریکا را برای زندگی یا گشت‌وگذار انتخاب کنند.

ویزای آمریکا برای ایرانیان

شرایط اخذ ویزای آمریکا

اگر می‌خواهید که به کشور آمریکا سفرکرده یا حتی به آن مهاجرت کنید، باید نسبت به اخذ ویزای آمریکا اقدام کنید. اما نکته مهم این است که اخذ ویزا آمریکا شرایط خاص خود را دارد. در واقع همانند بسیاری از امور اداری و دولتی دیگر، برای این که بتوانید نسبت به گرفتن ویزای آمریکا اقدام کنید باید شرایطی که برای این کار وجود دارد را بررسی کنید. بررسی این شرایط می‌تواند دانشی کامل از مهاجرت به آمریکا به شما ارائه دهد. از مهم‌ترین شرایطی که برای هر کدام از روش‌های مهاجرتی وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع ویزا

شرایط

ویزای کاری

-        گذرنامه معتبر که باید برای کل مدت اقامت شما در ایالات متحده و شش ماه دیگر پس از بازگشت، اعتبار داشته باشد.

-        عکس شخص متقاضی

-        شماره رسید که می‌توانید آن را در دادخواست تأییدشده خود برای کارگر غیرمهاجر (فرم I-129) که کارفرمای شما ثبت کرده است، پیدا کنید.

-        تکمیل صفحه تأیید درخواست ویزای غیرمهاجرتی خود (فرم DS-160).

-        رسید پرداخت هزینه که ثابت می‌کند شما هزینه درخواست را پرداخت کرده‌اید. برای ویزاهای کاری آمریکا، هزینه درخواست ۱۹۰ دلار است.

-        کسانی که متقاضی ویزای L (ویزای ترانسفر داخل شرکتی) هستند، باید فرم I-129S پر شده (دادخواست غیرمهاجر بر اساس دادخواست L Blanket) داشته باشند. هنگام مصاحبه ویزا باید این فرم را به همراه داشته باشید.

-        اثبات اینکه پس از پایان کار در ایالات متحده به کشور خود باز خواهید گشت. این امر درمورد انواع ویزاهای کاری به‌استثنای ویزای H-1B و L اعمال می‌شود.

ویزای تحصیلی

-        گذرنامه معتبر که برای حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامت شما در آمریکا معتبر باشد.

-        نامه پذیرش از دانشگاه

-        پرداخت هزینه‌های درخواست ویزا (۱۶۰ دلار)

-        درخواست ویزای مهاجرتی و فرم تأیید شده DS-160

-        عکس پاسپورت

-        اسناد مربوط به تحصیلتان مانند: کارنامه، معدل، ریزنمرات و مدرک تحصیلی

-        تمکن مالی (برای دانشگاه‌ها: ۱ سال شهریه به‌علاوه ۱۸,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار) (برای مدارس: ۴۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ دلار سالانه)

ویزای سرمایه‌گذاری

-        حداقل ۲۱ سال سن داشته باشید.

-        نشان‌دادن منبع قانونی دارایی‌ها و سرمایه‌ها

-        الزامات شهروندی

اخذ ویزای از طریق ازدواج

-        تکمیل آنلاین فرم DS-160، درخواست آنلاین ویزای غیرمهاجرتی.

-        پاسپورت معتبر با تاریخ اعتبار حداقل شش ماه بیشتر از مدت اقامت در نظر گرفته شده.

-        گواهی‌های طلاق یا فوت همسرهای قبلی هم برای شما و هم برای شهروند ایالات متحده

-        گواهی پلیس از کشور محل سکونت فعلی شما و همه کشورهایی که از ۱۶ سالگی به بعد شش ماه یا بیشتر در آنها زندگی کرده‌اید.

-        معاینه پزشکی

-        گواهی تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های شما در طول اقامت در آمریکا

-        عکس در اندازه پاسپورت

-        مدارک دال بر داشتن رابطه با شهروند آمریکایی

ویزای نخبگان

-        فرم درخواست ویزا

-        اثبات تحصیلات (مدارک تحصیلی و رزومه تحصیلی)

-        اثبات تخصص (سوابق کاری، مقالات علمی، گواهی‌ها و جوایز)

-        نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی یا تحقیقاتی آمریکایی

-        اثبات امکانات مالی (حساب بانکی، اظهارنامه مالی و استادانه)

-        اثبات زمان‌بندی و قصد بازگشت به کشور مبدأ

ویزای لاتاری

-        متولد کشور مجاز به ثبت‌نام

-        داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم یا ۲ سال سابقه کار قابل اثبات

-        داشتن یک عکس جدید

-        محدودیت سنی برای این روش مهاجرتی وجود ندارد.

مراحل اخذ ویزای آمریکا

نکته‌ای مهم که باید قبل از مراجعه به سفارت و اخذ ویزا آمریکا بدانید این است که این ویزا مراحل مختلفی دارد. درواقع مراحل مختلف ویزای آمریکا شامل موارد مختلفی بوده و باید از قبل با تمامی این مراحل آشنایی داشته باشید.

آشنابودن با مراحل گرفتن ویزای آمریکا می‌تواند شما را با این روند بیشتر آشنا کرده تا راحت‌تر بتوانید ویزای این کشور را دریافت کنید. مراحل مهمی که باید برای اخذ ویزای کشور آمریکا به طور کامل و قدم‌به‌قدم طی کنید شامل موارد زیر هستند:

 • ابتدا ویزای مناسب خود را پیدا کنید. برای این که کارتان راحت‌تر شود پیشنهاد می‌کنیم که شرایط و مدارک مختلف هر ویزا را بررسی کنید تا ببینید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.
 • در مرحله بعدی باید فرم‌های مخصوص را پر کنید. برای هر کدام از ویزاها فرم‌های مخصوصی وجود دارد که باید آن را به همراه مدارک دیگر به سفارتخانه ارائه دهید.
 • سپس باید وقت سفارت را دریافت کنید. برای این کار باید به سفارت کشورهای همسایه مراجعه کنید؛ زیرا کشور ایران فاقد سفارت آمریکا است.
 • در آخرین مرحله پس از ارائه مدارک موردنیاز، باید مصاحبه را به‌صورت حضوری انجام داده و هدف خود از مسافرت یا مهاجرت به کشور آمریکا را اثبات کنید.

مدارک لازم برای ویزای آمریکا

برای این که بتوانید ویزای آمریکا را دریافت کنید، باید مدارکی که برای این کار لازم است را بررسی کنید. مدارک مختلفی وجود دارند که تهیه آن‌ها قبل از ورود به سفارت کشور آمریکا واجب است. در صورتی که زمان درخواست ویزای آمریکا مدارک شما ناقص باشند، ویزای شما ریجکت شده و نمی‌توانید نسبت به گرفتن ویزا آمریکا اقدام کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به طور کامل مدارکی که برای دریافت انواع ویزای آمریکا وجود دارد را بررسی کنید. از مهم‌ترین این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع ویزا

مدارک موردنیاز

ویزای کاری

-        مدرک تحصیلی معتبر، ریزنمرات

-        گواهی زبان انگلیسی (در صورت نیاز)

-        ترجمه سوابق پزشکی و نامه‌های پزشک

-        سوابق کاری، گواهی اشتغال به کار، نامه اشتغال به کار از کارفرما

-        دو قطعه عکس

-        مدارک اثبات تمکن مالی، گواهی تمکن بانکی، پرینت گردش حساب

-        گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

ویزای تحصیلی

-        مدارک تحصیلی قبلی (ترجمه‌شده به زبان انگلیسی)

-        ریزنمرات

-        مدارک شناسایی مانند پاسپورت

-        دو قطعه عکس

-        رزومه‌ای که نشان‌دهنده هرگونه تجربه کاری حرفه‌ای و یا تحقیقاتی مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد.

-        انگیزه‌نامه

-        توصیه‌نامه (در صورت نیاز)

-        مدارک مربوط به زبان انگلیسی

ویزای سرمایه‌گذاری

-        مدارک هویتی

-        پاسپورت معتبر

-        دو قطعه عکس ۲*۲

-        تمکن مالی

-        آزمایش‌های پزشکی

-        تکمیل فرم I-526

-        توافقنامه‌های کاری برای مشارکت، همکاری و...

-        طرح تجاری (Business Plan)

-        گواهی انتقال سرمایه

-        گواهی قانونی‌بودن منبع سرمایه

-        مدارک مربوط به خرید املاک، شرکت‌ها و...

-        اظهارنامه سمت شغلی و وظایف مربوطه

مهاجرت از طریق ازدواج

-        تکمیل فرم ۱۳۰ توسط نامزد تابع آمریکا

-        تکمیل فرم G-325 توسط هر دو نفر به‌صورت جداگانه

-        ترجمه عقدنامه

-        در صورت متارکه، ترجمه طلاق‌نامه

-        ۲ قطعه عکس ۵*۵ برای هر دو نفر

-        کپی از گذرنامه‌های هر دو نفر

-        گواهی تولد هر دو نفر (برای ایرانی‌ها با ترجمه)

-        کپی تأمین اجتماعی نامزد

-        پرداخت هزینه ۴۲۰ دلاری

-        ارائه چند عکس از دو نفر که نشان‌دهنده با هم بودن و پیوند میان آنها باشد.

ویزای نخبگان

-        شواهد و مدارک دریافت جایزه پایین‌تر از سطح ملی یا بین‌المللی

-        مدرک عضویت فرد در انجمن‌های فعال در زمینه فعالیت متقاضی که پیش‌نیاز انجمن موردنظر، دستاوردهای ممتاز اعضای آن است.

-        مدارک مطالب و مقاله‌های منتشر شده درباره فرد متقاضی در انتشارات تخصصی یا برجسته یا سایر رسانه‌های مهم

-        هرگونه شواهد و مدارکی که درخواست از شما برای داوری و قضاوت فعالیت‌ها و آثار دیگران را نشان دهد.

-        مدارک اثبات مشارکت واقعی در زمینه علمی، آکادمیک، هنری، ورزشی یا کسب‌وکار دارای اهمیت خاص و بالا

-        مدارک اثبات نویسندگی مقالات علمی و آکادمیک در انتشارات تخصصی یا برجسته و یا سایر رسانه‌های مهم

-        مدارک اثبات این‌که اثر شما در نمایشگاه‌های هنری یا ویترین‌ها به نمایش گذاشته شده است.

-        مدارک اثبات داشتن جایگاه رهبری یا نقش حیاتی در سازمان‌های برجسته

-        اثبات دستمزد بالای فرد متقاضی در زمینه فعالیت خود نسبت به سایرین

-        اثبات موفقیت‌های تجاری فرد متقاضی در هنر

طریق ویزای خانوادگی

-        پاسپورت

-        عکس

-        شناسنامه

-        فرم DS-260 و تأییدیه آن

-        اسناد فرزندخواندگی (در صورت وجود)

-        گواهی ازدواج (در صورت وجود)

-        سوءپیشینه

-        سوابق خدمت (برای آقایان)

-        اسناد و مدارک درخواست‌کننده (شهروند یا دارنده گرین کارت آمریکا)

-        مدارک مدیکال (معاینات پزشکی)

ویزای لاتاری

-        پاسپورت

-        شناسنامه

-        مدرک تحصیلی

-        مدارک مربوط سابقه کار

-        مدارک عدم سوءپیشینه

-        مدارک ازدواج یا طلاق

-        مدارک و شناسه نظامی برای افرادی که در سازمان‌های نظامی مشغول خدمت بوده‌اند.

-        مدارک مالی؛ مانند صورت‌حساب بانکی

-        مدارک مربوط به ارزیابی املاک و مستغلات

هزینه ویزای آمریکا

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای مهاجرت به آمریکا یا اخذ ویزای آن وجود دارد پرداخت هزینه ویزا است. همان‌طور که می‌دانید گرفتن ویزا یک امر دولتی بوده و باید دستگاه‌های مختلف دولتی آن را بررسی کنند. به همین دلیل این مسیر نیازمند کارمزدهای متفاوتی است.

تمامی این کارمزدها کنار هم هزینه اخذ ویزا آمریکا را تشکیل می‌دهند. شما باید این هزینه را به‌حساب سفارت کشور آمریکا واریز کرده و سپس رسید آن را به‌عنوان مدرک به سفارت ارائه دهید. هزینه‌هایی که برای اخذ ویزای آمریکا وجود دارد شامل موارد زیر هستند:

نوع ویزا

هزینه اخذ

ویزای توریستی

بیش از ۱۶۰ دلار

ویزای نامزدی

۲۶۵ دلار

ویزای ازدواج

۸۵۹ دلار

ویزای خانوادگی

حدود ۸۶۰ دلار

ویزای لاتاری

۵۴۵ دلار

ویزای تحصیلی

۵۱۰ دلار

ویزای سرمایه‌گذاری

۲۰۵ دلار

گرفتن ویزای آمریکا چقدر زمان می‌برد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با ویزای آمریکا و نحوه اخذ ویزا بررسی کنید این است که گرفتن ویزای آمریکا چقدر زمان می‌برد. دانستن این موضوع به شما دانش کاملی از روند گرفتن ویزا و ورود به کشور آمریکا می‌دهد.

به‌طورکلی زمان صادرشدن ویزای شما به شرایط مختلفی بستگی دارد. در صورتی که تمامی مدارک را به‌صورت کامل و دقیق ارائه کرده باشید به طور معمول ویزای شما پس از ۳۰ روز بعد از مصاحبه برای شما صادر خواهد شد. البته در برخی از شرایط ممکن است این زمان کمی بیشتر طول بکشد.

اعتبار ویزای آمریکا چقدر است؟

پیشنهادی که برای شما داریم این است که حتماً اعتبار ویزای آمریکا را بررسی کنید. پس از گرفتن ویزای آمریکا و هر ویزای دیگری، ویزا پس از گذشت مدت زمانی باطل شده و دیگر قابل‌استفاده نیست. اگر می‌خواهید از ویزای آمریکا استفاده کرده و آن را برای اهداف مختلف خود بهره ببرید، باید اعتبار ویزا را بررسی کرده و استفاده‌های خود از ویزا را در این مدت‌زمان بکنید. ویزای سینگل آمریکا که تنها اجازه یکبار ورود به آمریکا را می‌دهد ۶ ماه و ویزای مولتی با اعتبارهای ۲ ساله و ۵ ساله ارائه می‌شوند. ویزاهای دیگر نیز بسته به هدف و شرایط ورود شما به کشور آمریکا دارد.

دلایل ریجکتی ویزای آمریکا

یکی از شرایطی که ممکن است برای ویزای افراد صادر شود ریجکت‌شدن ویزا است. ریجکت‌شدن ویزا شرایطی است که در آن ویزا توسط سفارت تأیید نشده و برگشت می‌خورد؛ به همین دلیل این شرایط را ریجکتی ویزا نام‌گذاری می‌کنند. دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند موجب ریجکت‌شدن ویزای آمریکا شوند. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشخص نبودن هدف از سفر یا مهاجرت به امریکا
 • نداشتن اعتبار کافی پاسپورت برای اخذ ویزای آمریکا
 • ناقص بودن مدارک ارائه شده به سفارت آمریکا
 • ارائه مدارک جعلی به سفارت آمریکا
 • داشتن سو پیشینه کیفری و شناخته‌شدن به‌عنوان یک تهدید برای امنیت آمریکا
 • نداشتن اطلاعات کافی تحصیلی و درآمدی در محل زندگی
 • نداشتن تمکن مالی موردنیاز برای اخذ ویزا
 • اثبات بازگشت به وطن پس از اتمام اعتبار ویزا
 • اقدام‌نکردن برای برنامه تحصیلی یا کاری در کشور آمریکا

رفع ریجکتی ویزای آمریکا

در صورتی که ویزای شما ریجکت شود، باید شرایط مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید این ریجکتی را برطرف کنید. ریجکت‌شدن ویزا امری مهم بوده و در سیستم سفارت کشور مقصد ثبت می‌شود؛ به همین دلیل تا زمانی که ریجکت بودن ویزا را رفع نکنید، اجازه اخذ ویزای دیگری به شما داده نخواهد شد.

برای این که بتوانید ریجکتی بودن ویزای آمریکا را رفع کنید باید ابتدا دلیل آن را بررسی کرده و از طریق برطرف‌کردن مشکل، ریجکتی ویزا را نیز برطرف کنید. به طور مثال اگر مدرکی جعلی ارائه دادید، پس از پرداخت جریمه مدرک اصلی خود را تحویل سفارت دهید. در صورت داشتن سو سابقه کیفری باید با کمک یک وکیل این مشکل را برطرف کنید.

رفع ریجکتی ویزای آمریکا

سخن پایانی

یکی از بهترین کشورهایی که هم برای زندگی خوب بوده و هم برای گشت‌وگذار انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما دوستان عزیز قرار می‌دهد کشور آمریکا است. آمریکا کشوری پیشرو در امنیت و اقتصاد است که ویژگی‌های مختلفی داشته و افراد زیادی به دنبال اخذ ویزا آمریکا هستند اگر می‌خواهید نسبت به گرفتن ویزای آمریکا اقدام کنید، باید شرایط و مدارکی که برای این کار نیاز است را بررسی کرده و انواع روش‌های اخذ ویزای این کشور را نیز بلد باشید.

به دلیل محبوبیت کشور آمریکا بین توریست‌ها و مهاجران،  این کشور روش‌های مختلف را برای مهاجرت و توریستی قرار داده تا شما با استفاده از این روش‌ها نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام کنید. در این مقاله آموزشی جامع سعی کردیم تا شما عزیزان را به طور کامل و دقیق با ویزای آمریکا و شرایط اخذ آن آشنا کنیم. اگر به اطلاعات بیشتری دررابطه‌با ویزای آمریکا نیازمندید، می‌توانید فرم‌های مربوطه را پرکرده و با کارشناسان حرفه‌ای مهاجرتی ویزاپ در ارتباط باشید.

ویزاپ یکی از معتبرترین شرکت‌های مهاجرتی در ایران است که بهترین خدمات مهاجرتی را به شما عزیزان برای راحت‌تر شدن امر مهاجرت به کشور آمریکا ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‎توانید با مشاورین ویزاپ تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

انواع ویزای آمریکا شامل چه مواردی هستند؟

ویزاهای مختلفی وجود دارد که کشور آمریکا آن را در اختیار توریست‌ها و مهاجرین مختلف قرار داده است. از مهم‌ترین این ویزاها می‌توان به ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای گرین کارت، ویزای خانوادگی، ویزای استارتاپ، ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای نخبگان و... اشاره کرد. هر کدام از این ویزاها شرایط مختلف و خاص خود را داشته و برای اخذ آن‌ها نیازمند پرداخت هزینه‌های مختلف و ارائه مدارک خاصی هستید.

هزینه اخذ ویزای آمریکا چقدر است؟

برای این که بتوانید از خدمات ویزای آمریکا استفاده کرده و نسبت به گرفتن ویزا آمریکا اقدام کنید باید هزینه‌هایی را برای این کار بپردازید. برای دریافت هر کدام از ویزاهای آمریکا باید هزینه‌های مختلفی را پرداخت کنید. تمامی این هزینه‌ها را در این مقاله برای شما بررسی کردیم؛ اما به‌طورکلی این هزینه‌ها بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دلار هستند.

گرفتن ویزای آمریکا چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که به دنبال گرفتن ویزای آمریکا هستید و می‌خواهید این ویزا را برای مهاجرت به کشور امریکا یا بازدید از آن استفاده کنید، باید این نکته را بدانید که ویزای آمریکا بین ۳۰ تا ۹۰ روز طول می‌کشد که صادر شود. این موضوع به شرایط مختلفی بستگی دارد. به طور مثال اگر مدارک شما کامل باشد ویزا ۳۰ روز برای شما ارسال می‌شود. در برخی از شرایط ممکن است این زمان بیشتر شود.

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزا آمریکا چه شرایطی هستند؟

شرایط مختلفی وجود دارند که باید قبل از اخذ ویزای آمریکا با آن‌ها آشنایی داشته باشید. این شرایط برای سفارتخانه آمریکا مهم بوده و در صورت نقص در آن‌ها نمی‌توانید ویزای آمریکا را دریافت کنید. نداشتن سو سابقه کیفری، داشتن تمکن مالی، ارائه مدارک تحصیلی و تجربه کاری از مهم‌ترین مدارکی هستند که باید برای گرفتن ویزای آمریکا داشته باشید.

روش های اخذ ویزا آمریکا

ویزای سایر کشور ها