مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

نحوه اخذ اقامت کشور هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهایی است که می‌توانید در آن زندگی کنید. این کشور فوق‌العاده هم از نظر اقتصادی اوضاع منحصربه‌فردی دارد و هم آب‌وهوای آن عالی است. می‌توانید با زندگی در کشور هلند بهترین تجربه‌ها از گشت‌وگذار در طبیعت را کسب کنید.

 از مهم‌ترین نکاتی که باید برای مهاجرت هلند بدانید این است که باید ابتدا ویزای این کشور را اخذ کرده و سپس آن را به اقامت دائم تبدیل کنید. همراه ما باشید تا در ادامه روش‌های گرفتن اقامت کشور هلند و شرایط اقامت دائمی این کشور را با هم بررسی کنیم.

شرایط اقامت در هلند

برای این که بتوانید ویزای هلند را دریافت کنید باید شرایطی که برای اقامت هلند وجود دارد را بررسی کنید. هر کدام از ویزاهای این کشور شرایط خاص خود را داشته و به شکلی متفاوت به شما اجازه ورود و اقامت می‌دهند. این شرایط عبارت‌اند از:

نوع اقامت

شرایط

ویزای کاری

تکمیل تمامی فرم‌های موردنیاز

داشتن تمکن مالی برای زندگی در هلند

 داشتن سوابق کاری مربوطه

تسلط به زبان هلندی یا انگلیسی

ویزای تحصیلی

ارائه نام رسمی از دانشگاه یا مرکز آموزشی

برنامه مطالعاتی

تمکن مالی حدود ۹۰۰ یورو در ماه برای خرج تحصیل و زندگی

داشتن بیمه مسافرتی

ویزای سرمایه‌گذاری و استارتاپ

ارائه حداقل مبلغ ۱۲۵۰۰۰۰ یورو به صندوق سرمایه‌گذاری مورد تایید وزارت امور اقتصادی یا شرکت هلندی به‌عنوان سرمایه

قرارگرفتن مبلغ در بانک یا شعبه یک بانک خارجی در هلند

سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مشروع

کمک سرمایه‌گذاری شما به اقتصاد هلند

-ایجاد حداقل ۱۰ شغل در ۵ سال

داشتن کسب‌وکاری نوآورانه

مهاجرت از طریق ازدواج

بالای ۱۸ سال سن برای هر دو طرف ازدواج

نداشتن سابقه ازدواج

اطلاع به مقامات شهرداری (gemeente) حداقل ۱۴ روز قبل از مراسم خود

۲ یا ۴ شاهد با سن قانونی یا بیشتر

حداقل یکبار ملاقات طرفین در ۲ سال گذشته قبل از ازدواج حضوری

ویزای کارآفرینی

ارائه مدارک و مستندات که نشان‌دهنده مستقل‌بودن کسب‌وکار

مستندسازی فعالیت‌ها

به‌رسمیت‌شناختن اداره مالیات کشور هلند به‌عنوان صاحب کسب‌وکار

دارای حداقل ۳ مشتری یا بیشتر

میزان کار حداقل ۱۲۲۵ ساعت در طول سال

ارائه مدارک و مستندات مربوط به ریسک کارآفرینی

مهاجرت از طریق تولد

تابعیت هلندی مادر فرزند

داشتن ملیت هلندی توسط والدین

والدین و کودک زمان تولد در هلند اقامت داشته باشند

مهاجرت از طریق ویزای همراه و ملاقات با خانواده

اثبات رابطه خانوادگی

داشتن تمکن مالی برای زندگی شریکی در هلند

عدم سو سابقه کیفری برای طرفین ویزا

مدارک لازم جهت اخذ اقامت هلند

یکی از مهم‌ترین شرایط برای گرفتن اقامت دائم هلند این است که مدارک موردنیاز سفارت را به‌صورت کامل و جامع ارائه دهید. مدارکی که باید برای هر کدام از ویزاهای هلند در دست داشته باشید شامل موارد زیر هستند:

روش اخذ اقامت

مدارک موردنیاز

ویزای کاری

گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

گواهی تمکن مالی

دعوت‌نامه کاری از سوی کارفرما در هلند

سوابق کاری به همراه بیمه

مدرک زبان بین‌المللی هلندی یا انگلیسی

فرم درخواست ویزای تکمیل شده

سوابق تحصیلی و آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی

ویزای تحصیلی

ریزنمرات تحصیلی

نامه رسمی از مؤسسه آموزشی که در آن تحصیل خواهید کرد

یک برنامه مطالعاتی کامل

پاسپورت

عکس پاسپورت

تست سل

اثبات درآمد

مدرک تمکن مالی به مبلغ حدود ۸۷۰ یورو (۹۱۰ دلار) در ماه

بیمه مسافرتی و درمانی برای مدت اقامت شما

هزینه درخواست ویزای دانشجویی هلند

ویزای سرمایه‌گذاری و استارتاپ

داشتن تمکن مالی برای سرمایه‌گذاری در شرکت یا کسب‌وکار یا راه‌اندازی شرکت استارتاپی

ارائه مدارک عدم سو پیشینه

داشتن تمامی مدارک هویتی مانند کارت ملی، پاسپورت، شناسنامه و...

ویزا از طریق ازدواج

ارائه مدارک تمکن مالی

ارائه مدرک ازدواج

ویزای همراه یا ملاقات خانواده

تمامی مدارک هویتی

مدارک اثبات رابطه خانوادگی یا ازدواج

پوشش بیمه سلامت

سوابق کیفری

روش‌های اخذ اقامت هلند

برای زندگی چه به‌صورت موقت و چه به‌صورت اقامت دائمی باید ابتدا ویزای این کشور را دریافت کنید. به این دلیل که هر شخص شرایط ویژه خود را دارد، دولت کشور هلند ویزاهای گوناگونی را برای این کار در نظر گرفته تا شما بتوانید نسبت به شرایط و نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

از ویزاهای تحصیلی و کاری گرفته تا ویزای ازدواج و سرمایه‌گذاری. شرایط و مدارکی که برای هر کدام از این ویزاها وجود دارد را با هم بررسی کردیم. می‌توانید در ادامه نکاتی که برای هر کدام وجود دارد را مطالعه کرده و بیشتر با ویزاهای هلند آشنا شوید.

اقامت هلند از طریق کار

گرفتن اقامت هلند از طریق کار را می‌توان از محبوب‌ترین روش‌های زندگی در این کشور دانست. درصورتی‌که می‌خواهید هم در هلند زندگی کرده و هم کسب درآمد کنید، می‌توانید از طریق ویزاهای زیر نسبت به کار در این کشور اقدام کنید:

ویزای کار کوتاه‌مدت

یکی از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به‌راحتی در کشور هلند اقامت داشته و در آن کار کنید دریافت ویزای کار کوتاه‌مدت است. همان‌طور که از نام این ویزا مشخص است، ویزای کوتاه‌مدت برای افرادی است که قصد اقامت کوتاه و کار در هلند را دارند.

این ویزا به مدت ۹۰ روز اعتبار داشته و به طور کلی ۳ ماه اجازه کار به شما می‌دهد. در برخی از شرایط نیز این مدت به ۶ ماه هم می‌رسد. می‌توانید به کمک این ویزا در سایر کشورهای حوزه شینگن نیز مشغول به کار شوید. اما نکته مهم این است که این ویزا از نوع C بوده و در حال حاضر برای ایرانیان غیرقابل صدور است.

ویزای MVV

نوع دیگری که می‌توانید با کمک آن برای کار وارد کشور هلند شوید ویزای MVV است. ویزای MVV از انواع ویزای کار هلند است که به کمک آن می‌توانید به خانواده خود الحاق شوید. این ویزای کاربردی اجازه می‌دهد که پس از ورود به هلند نسبت به یافتن کار اقدام کرده و پس از پیداکردن کار مناسب نامه‌ای را به اداره کار هلند ارائه دهید. با کمک این نامه می‌توانید به‌صورت موقت در هلند اقامت داشته باشید. افرادی که در حوزه شینگن و اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند نیازمند دریافت این ویزا نیستند.

ویزای کاری هلند GVVA

اگر از طرف کارفرمایی که در کشور هلند زندگی کرده و تابعیت این کشور را دارد Job Offer یا همان پیشنهاد کار دریافت کردید، می‌توانید با گرفتن ویزای کاری GVVA به‌راحتی بیش از ۳ ماه در کشور هلند زندگی کنید. عموماً این ویزا به‌صورت ۳ ساله صادر شده و  می‌توانید با استفاده از آن کار و زندگی در هلند را تجربه کنید. این ویزا برای افرادی که در حوزه شینگن، اتحادیه اروپا یا کشور استرالیا زندگی می‌کنند نیاز نخواهد بود.

اقامت هلند از طریق تحصیل

روش دیگری که می‌تواند شما را به گرفتن اقامت دائمی هلند کمک کند اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل است. تحصیل در هلند یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد زیادی از سرتاسر دنیا به این کشور مهاجرت می‌کنند. دانشگاه‌ها و مراکز علمی گوناگونی در هلند وجود دارند که هر کدام شهرت خاص خود را دارند.

شما می‌توانید با استفاده از ویزای تحصیلی در این کشور اقامت موقت داشته و حتی مجوز کار نیمه‌وقت را نیز دریافت کنید. می‌توانید با کمک این مجوز در مقطع دکتری تا حدود ۳۰ ساعت در هفته کار کرده و درآمد کسب کنید.

اقامت هلند از طریق تحصیل

اقامت هلند از طریق سرمایه‌گذاری

اگر سرمایه کلانی دارید و به دنبال گرفت اقامت کشور هلند هستید، به شما روش سرمایه‌گذاری در این کشور را پیشنهاد می‌کنیم. هلند یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است. شرکت‌های بزرگی در آن قرار دارند که به‌صورت بین‌المللی فعالیت کرده و سالانه سود زیادی را به شرکای خود ارائه می‌دهند. روش‌های گوناگونی برای سرمایه‌گذاری در هلند وجود دارد.

 استفاده از صندوق سرمایه یا شریک‌شدن در یک شرکت هلندی از بهترین روش‌های آن است. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که مبلغ سرمایه‌گذاری باید در یکی از بانک‌های هلندی یا شعب بانک خارجی در هلند قرار بگیرد. روش‌های دیگری که برای اخذ اقامت هلند وجود دارند شامل روش‌های زیر هستند:

 • ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • نوآفرینی
 • تمکن مالی

اقامت هنرمندی هلند

شما می‌توانید از طریق روش هنرمندی نیز اقامت کشور هلند را دریافت کنید. شما می‌توانید به‌عنوان هنرمند یا نوازنده‌ای که در خارج از اتحادیه اروپا قرار گرفته نسبت به اقامت در کشور هلند اقدام کنید. می‌توانید به دو روش این کار را انجام دهید. اولین روش کمک‌گرفتن از یک کارفرمای هلندی برای کسب پروژه‌های خاص است. در روش دیگر نیز می‌توانید به‌عنوان هنرمند یا نوازنده خود اشتغال وارد هلند شوید.

اقامت هلند از طریق ازدواج

روشی که یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای گرفتن اقامت دائمی کشور هلند است، اقامت از طریق ازدواج است. درصورتی‌که با تبعه کشور هلند ازدواج کنید می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کرده و به‌راحتی زندگی مشترک خوبی را نیز تجربه کنید.

 برای این کار باید تمکن مالی جهت زندگی در هلند داشته و ازدواج شما به‌صورت رسمی در هلند ثبت شده باشد. پس از ۳ سال اقامت موقت و پایدار بودن ازدواج شما می‌توانید نسبت به اقامت دائمی هلند اقدام کنید.

اقامت هلند و اخذ تابعیت از طریق تولد

روشی که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت هلند دانست استفاده از تابعیت فرزند متولد شده است. این کار بسیار راحت است؛ زیرا کشور هلند همانند بسیاری از کشورهای اروپایی از قانون تابعیت از طریق خون پیروی می‌کند. این یعنی حتی اگر فرزند در کشور هلند نیز متولد نشود؛ اما یکی از والدین آن تابعیت هلند داشته باشند، فرزند به‌عنوان تبعه هلند شناخته می‌شود.

اقامت اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت هلند از طریق استارتاپ

بهترین روشی که برای مهاجرت و اخذ اقامت دائمی هلند وجود دارد استفاده از ویزای استارتاپ هلند است. ویزای استارتاپ یا نوآفرینی نوعی ویزا است که با پرداخت هزینه ۳۵۰ دلاری ارائه شده و پس از ۹۰ روز به شخص داده می‌شود.

 برای دریافت این ویزا باید ایده ای نوآورانه به کشور هلند ارائه دهید. این ایده کسب‌وکار باید شغل‌های زیادی را در کشور هلند ایجاد کرده و سرمایه کلانی را به آن وارد کند. درصورتی‌که ایده شما نو و جذاب باشد می‌توانید اقامت این کشور را اخذ کرده و پس از یک سال این اقامت را دائمی کنید.

اقامت هلند از طریق پناهندگی

آخرین روشی که برای هر کشوری وجود داشته و آخرین راه برای افراد است گرفتن اقامت کشور هلند از طریق پناهندگی است. توجه داشته باشید که نه ما و نه هیچ شرکت مهاجرتی این روش را پیشنهاد نمی‌کند. زیرا پناهندگی بسیار سخت و دشوار بوده و در بسیاری از شرایط با شکست مواجه می‌شود.

 درصورتی‌که درخواست پناهندگی شما قبول هم شود، به‌عنوان سربار جامعه شناخته شده و محدودیت‌های زیادی خواهید داشت. پیشنهادی که برای شما داریم این است که تا جای امکان از روش‌های بالا برای مهاجرت به هلند استفاده کنید.

اقامت هلند از طریق پناهندگی

هزینه اقامت هلند

نکته مهم برای اخذ اقامت کشور هلند این است که باید هزینه‌هایی را نیز برای این کار بپردازید. این هزینه‌ها برای هر کدام از ویزاها متفاوت هستند. در جدول زیر به طور کامل هزینه‌هایی که برای گرفتن اقامت هلند نیاز به پرداخت آن‌ها دارید را بررسی می‌کنیم.

روش اخذ اقامت

هزینه‌ها

ویزای تحصیلی

تحصیل برای تمامی پایه‌ها ۲۱۰ یورو

به دنبال کار پس از تحصیل، ارتقا یا تحقیق علمی ۲۱۰ یورو

ویزای کاری

مهاجر بامهارت بالا ۳۵۰ یورو

کار به‌عنوان دارنده کارت آبی اروپا در هلند ۳۵۰ یورو

به دنبال کار پس از تحصیل، ارتقا یا تحقیق علمی ۲۱۰ یورو

کار به‌عنوان یک فرد فریلنسر یا خود اشتغال ۱۴۴۶ یورو

ویزای سرمایه‌گذاری

اولین درخواست و تغییر در هدف اقامت ۲۳۹۴ یورو

ویزای موقت ۹۰ روزه

درخواست اول ۸۰ یورو

اولین درخواست کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو

اولین درخواست برای کودکان زیر ۶ سال ۰ یورو

تغییر ویزای یکبار ورود به چند بار ورود ۳۰ یورو

ویزای خانواده

با یکی از اعضای خانواده، از جمله شریک زندگی ۲۱۰ یورو

مجوز تمدید کودک بالای ۱۸ سال با والدین ۲۱۰ یورو

کودک زیر ۱۸ سال با والدین و فرزند متولد شده در هلند ۷۰ یورو

اقامت با یکی از اعضای خانواده با وضعیت اقامت طولانی‌مدت اتحادیه اروپا ۲۱۰ یورو

اولین برنامه بدون مجوز موقت برای کودک زیر ۱۸ سال ۷۰ یورو

اقامت دائم و تابعیت هلند

نکته مهمی که دررابطه‌با اقامت هلند وجود دارد این است که پس از گرفتن اقامت کشور هلند باید مراحل دیگر را نیز طی کنید. اگر می‌خواهید از حق‌وحقوق شهروندی در هلند برخوردار بوده و به‌عنوان یک فرد مدنی در این کشور شناخته شوید باید تابعیت این کشور را اخذ کنید.

 در واقع پس از این که مراحل اقامت موقت را طی کرده و اقامت خود را به دائم تبدیل کردید، باید پس از گذشت چند سال از اقامت دائمی شما عزیزان و زندگی به‌صورت مفید و موثر در هلند می‌توانید طی شرایط خاص و پرداخت هزینه‌ها و مدارکی شهروندی هلند را دریافت کنید.

اقامت دائم و تابعیت کشور هلند

مزایای اقامت در هلند

اگر هنوز هم شک دارید که آیا گرفتن اقامت هلند کار درستی است یا خیر باید بگوییم که مزایای زیر برای این امر وجود دارند:

 • سطح بالای رفاه
 • وجود مراکز آموزشی معتبر
 • نرخ بیکاری کم
 • آب‌وهوای جذاب و معتدل
 • اقتصاد در حال پیشرفت
 • تأمین تمامی هزینه‌های پرورش فرزند تا ۱۸ سالگی توسط دولت

معایب اقامت در هلند

در کنار این مزایا معایبی هم برای زندگی در هلند وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه بالای زندگی و تحصیل
 • پیداکردن ملک مسکونی
 • محدودیت در برخی از ویزاها برای ایرانیان

سخن پایانی

روشی فوق‌العاده که برای مهاجرت و اخذ اقامت کشورهای اروپایی در اختیار شما عزیزان  قرار گرفته استفاده از ویزای کشور هلند است. گرفتن اقامت کشور هلند را می‌توان محبوب‌ترین روش برای تحصیل و کار در اروپا دانست. هلند به زیبایی‌های ساختمانی، دشت‌های پر گل و مراکز علمی معتبر خود معروف است. می‌توانید با زندگی در هلند شرایط فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید. روش‌های گوناگونی برای گرفتن اقامت دائمی و موقت هلند وجود دارد که تمامی آن‌ها را در این مقاله با هم بررسی کردیم.

سوالات متداول

آیا کشور هلند برای کار و زندگی خوب است؟

بله؛ اقتصاد هلند روبه‌رشد بوده و کسب درآمد در آن راحت است. از طرف دیگر سطح رفاه در این کشور نیز بالا است.

شرایط تحصیل در هلند به چه شکل است؟

برای تحصیل در هلند باید از یک دانشگاه معتبر این کشور نامه دریافت کرده و پس از تأمین تمکن مالی ویزای تحصیلی را دریافت کنید.

هزینه اقامت هلند چقدر است؟

برای هر کدام از ویزاهای کشور هلند باید هزینه جداگانه بپردازید که در جدول هزینه‌ها برای شما عزیزان بررسی کردیم.

چگونه می‌توانم جواب ویزای پرتغال را پیگیری کنم؟

برای پیگیری جواب ویزای پرتغال، می‌توانید با سفارت یا کنسولگری پرتغال در کشور خود تماس بگیرید. همچنین می‌توانید به وب سایت سفارت یا کنسولگری پرتغال مراجعه کنید.

روش های اخد ویزای هلند

اقامت سایر کشور ها