مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

اگر متقاضی مهاجرت به آلمان هستید می‌توانید از طریق ویزای آوسبیلدونگ آلمان مهاجرت کنید. آوسبیلدونگ مناسب تمام مقطع تحصیلات و سابقه کار است. با مؤسسه مهاجرتی ویزاپ می‌توانید کار مهاجرت خود را راحت‌تر کنید و در کمترین زمان و بهترین حالت ویزای تحصیلی، کاری، و….. رو برای شما فراهم می‌کنید. آوسبیلدونگ جز آموزشی فنی و حرفه‌ای است شما با این ویزا می‌توانید در دوره تحصیل خود درآمد هم داشته باشید. با آوسبیلدونگ نیاز نیست مدرک تحصیلی دانشگاه و یا سابقه کار داشته باشید و با کمترین هزینه ممکن می‌توانید برای کار در آلمان آماده شوید.

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

"آوسبیلدونگ" به معنای آموزش حرفه‌ای یا آموزش مهارت‌های شغلی است که به دانشجویان یادانش آموزان در آلمان ارائه می‌شود. این آموزش‌ها شامل دوره‌های حرفه‌ای، دانشگاهی و آموزش مهارت‌های شغلی مختلف می‌شوند و به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کنند تا مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را به دست آورند.

آوسبیلدونگ در چه کشورهایی است؟

آوسبیلدونگ یا آموزش فنی حرفه‌ای در کشورهای اروپایی بسیار رایج است. در ادامه به معرفی چند کشوری می‌پردازیم که اسبیلدونگ در آن موردتوجه قرار می‌گیرد.

کشور المان


آلمان

آلمان برای آموزش حرفه‌ای شناخته شده است. سیستم آموزش و آوسبیلدونگ در آلمان بسیار قوی و محبوب است.

سوئیس


سوئیس

سوئیس همچنین چشم‌انداز خوبی برای آموزش حرفه‌ای دارد. سازمان آموزش حرفه‌ای سوئیس (Swiss Federal Institute for Vocational Education and Training) به‌عنوان یک مرجع برای آوسبیلدونگ در سوئیس شناخته شده است.

هلند


هلند

هلند نیز برای آموزش حرفه‌ای شهرت دارد. مدارس حرفه‌ای (MBO) در هلند امکانات مناسبی برای آوسبیلدونگ فراهم می‌کنند.

اتریش


اتریش

 در اتریش نیز سیستم آوسبیلدونگ بسیار توسعه یافته است و دانشجویان می‌توانند در آموزش حرفه‌ای مختلف شرکت کنند.

دانمارک


دانمارک

دانمارک همچنین یک کشور پیشرو در زمینه آموزش حرفه‌ای است و برنامه‌های آوسبیلدونگ متنوعی را ارائه می‌دهد.

آوسبیلدونگ برای چه کسانی مناسب است؟

آوسبیلدونگ مناسب افراد مختلفی است شامل همه افراد نمی‌شود. در زیر به ابن دسته از گروه‌هایی که می‌توانند از آوسبیلدونگ بهره برده به شما نشان می‌دهم:
دانش‌آموزانی که پس از تحصیل در دبیرستان تمایل دارند به‌جای ادامه تحصیل در دانشگاه، مهارت‌های کاری و حرفه‌ای را یاد بگیرند، می‌توانند با شرکت در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای مهارت‌های عملی و درخواست‌های صنعتی را بیاموزند.
فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که علاقه به ورود به بازار کار دارند و می‌خواهند مهارت‌های کارآفرینی یا حرفه‌ای را تقویت کنند، می‌توانند به آوسبیلدونگ روی بیاورند. این افراد می‌توانند جدیدترین دانش و فناوری‌های مرتبط با حرفه خود را فرابگیرند و رقابت‌پذیری خود را افزایش دهند.
آموزش حرفه‌ای برای افرادی که در جستجوی شغل هستند یا بیکار هستند، فرصتی برای یادگیری مهارت‌های جدید و به‌دست‌آوردن توانمندی‌های کاری است. با آوسبیلدونگ می‌توانید راه اشتغال یا تغییر حرفه به سمت شاخه‌های مختلف را بیاموزید.
افرادی که در حرفه خود فعالیت می‌کنند و می‌خواهند مهارت‌ها و دانش خود را توسعه دهند و با رویکردها و فناوری‌های جدید آشنا شوند، می‌توانند از آوسبیلدونگ بهره برده و حرفه خود را به‌روز نگه دارند.
به‌طورکلی، آموزش حرفه‌ای باعث توسعه مهارت‌های عملی، افزایش قدرت رقابتی و ایجاد فرصت‌های شغلی است. برای هر فرد، مزیت‌های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد و بستگی به هدف‌ها و نیازهای خاص شخص، می‌تواند مناسب او باشد.

شرایط سنی آوسبیلدونگ در آلمان

در آلمان، شرایط سنی برای شرکت در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای یا آوسبیلدونگ می‌تواند متفاوت باشد و بسته به نوع برنامه و حوزه موردنظر تعیین شود. این شرایط ممکن است در هر برنامه به طور جداگانه تنظیم شده باشند. ویزای جستجو آوسبیلدونگ به افراد زیر ۲۵ سال تعلق می‌گیرد، یعنی شما اگر زمان مصاحبه زیر ۲۵ سال باشی با تمکن مالی ۵,۰۰۰ یورویی به مدت ۶ ویزا برای رفتن به آلمان می‌توانید بگیرید و آوسبیلدونگ موردنظرتان را پیدا کنید. افراد بالای ۲۵ سال برای اقدام به آوسبیلدونگ بلامانع است فقط با این تفاوت که شما قرارداد آوسبیلدونگ را از کارفرما باید از ایران دریافت کنید و توجه داشته باشید در زمان مصاحبه با سفارت باید قرارداد را با خود به همراه داشته باشید.
شرایط سنی برای ورود به برنامه‌های آموزش حرفه‌ای در دوره دبیرستان در آلمان معمولاً حداکثر ۱۶ تا ۱۸ سال است. دانش‌آموزان در این دوره هم‌زمان با تحصیل در دبیرستان، در کلاس‌های حرفه‌ای نیز شرکت می‌کنند. برای شرکت پس از دوره دبیرستان معمولاً شرایط سنی بین ۱۶ تا ۲۵ سال قرار دارد. این برنامه‌ها برای فارغ‌التحصیلان دوره دبیرستان یا افراد جوانی که قصد ورود به بازار کار را دارند، طراحی شده است.

انواع آوسبیلدونگ آلمان 

آوسبیلدونگ شامل دسته‌های زیر می‌شود:
دسته اول BerufAusbildung نام دارد که betrieblicheausbildung و dualeausbildung نیز شناخته می‌شوند.
دسته دوم: Schulicheausbildung نام دارد.
در ادامه به توضیحات انواع آن می‌پردازیم:

دوره دوگانه (duale)

دوره دوگانه مدلی از آموزش حرفه‌ای در آلمان است که هم می‌توان به‌صورت عملی و هم تئوری در یک شرکت یا سازمان انجام شود. این برنامه‌ها برای دانشجویان و جوانانی که به دستیابی به تجربه عملی و شغلی در کنار تحصیلات دانشگاهی علاقه دارند، ارائه می‌شود. در این برنامه‌ها، دانشجویان در دوره‌های تئوری خود در دانشگاه شرکت می‌کنند و در همین حال، قرارداد کاری با یک شرکت یا سازمان را امضا می‌کنند تا به‌عنوان دانشجوی حرفه‌آموز در آن سازمان کار کنند. در طول دوره دوگانه، دانشجویان همچنین حقوقی برای کار خود دریافت می‌کنند.

مدرسه محور (schulische)

مدارس محور (Schulische) به برنامه‌های آموزشی اشاره دارد که تمامی تحصیلات و آموزش‌های لازم در یک مدرسه یا مؤسسه حرفه‌ای ارائه می‌شود. در این نوع برنامه‌ها، هیچ نوع آموزش عملی در محیط کار صورت نمی‌گیرد و دانشجویان تمامی درس‌ها و آموزش‌ها را در قالبی مدرسه محور تحت تدریس مدرسان مشاهده می‌کنند. در برنامه‌های مدرسه محور، دانشجویان عموماً به مدت یک تا سه سال به‌منظور تحصیل کامل در رشته‌های مختلفی از جمله حرفه‌های فنی، هنری، پزشکی و علوم کسب‌وکار به یک مدرسه یا مؤسسه حرفه‌ای مراجعه می‌کنند.
این برنامه‌ها به دانشجویان مهارت‌های عملی و نظری را در رشته تخصصی خودآموزش می‌دهند. با پایان برنامه مدرسه محور، دانشجویان معمولاً یک مدرک حرفه‌ای یا فنی دریافت می‌کنند. این مدارک معمولاً معادل با مدارک فنی و حرفه‌ای دیگر شناخته می‌شوند و به دانشجویان فرصت فراگیری مهارت‌های واقعی و واردشدن به صنعت موردعلاقه خود را می‌دهد. مدارس محور یک انتخاب عالی برای دانشجویانی است که تمایل به یادگیری نظری و عملی در محیط مدرسه دارند و تمایل به ورود به بازار کار در حوزه‌های تخصصی خود دارند. این برنامه‌ها مزیت‌هایی از جمله زمان کوتاه‌تر تحصیل، آموزش عمده قابل‌اعتماد و فرصت‌های شغلی فوری را به دانشجویان ارائه می‌کنند.

مطالعات دوگانه (Duales Studium)

مطالعات دوگانه یا دوالز اشتودیوم (Duales Studium) به این صورت است که متقاضی دانشجو می‌تواند هم به‌صورت تحصیلی و هم تجربه کاری در یک شرکت یا سازمان فعالیت داشته باشد در این برنامه، دانشجو در طول دوره تحصیلی خود هم‌زمان در دانشگاه حضور دارد و درعین‌حال به‌عنوان کارمند در یک شرکت یا سازمان فعالیت می‌کند

در دوالز اشتودیوم، دانشجویان درس‌های تئوری دانشگاهی را در مجموعه‌های مثل دانشگاه یا دانشکده (Berufsakademie) می‌خوانند. همچنین، آن‌ها با امضای یک قرارداد کاری به‌عنوان دانشجوی کارآموز در یک شرکت یا سازمان مشغول به فعالیت می‌شوند. در طول دوره، تحصیلات به دو صورت دانشگاهی و زمانی دیگر برای کار عملی در نظر گرفته می‌شود. برنامه‌های تئوری که دانشجویان یاد گرفته‌اند این امکان را به آنها می‌دهد آموخته‌هایشان را به‌صورت عملی در محیط کاری به کار ببندند.
همچنین، دستمزدی حاصل از کار عملی در طول دوره به دانشجو پرداخت می‌شود که می‌تواند به تأمین هزینه‌های تحصیلی کمک کند. مزیت‌های مطالعات دوگانه شامل این است که دانشجویان به تجربه کاری واقعی در زمینه تخصصی خود دست یابند، مهارت‌های شخصی و حرفه‌ای خود را تقویت کنند و بازار کار را بهتر بشناسند. با پایان دوره، دانشجویان مدرک دانشگاهی خود را دریافت می‌کنند و درعین‌حال تجربه کاری قابل‌قبولی را به دست می‌آورند که به تسهیل ورود به بازار کار کمک می‌کند. مطالعات دوگانه یک فرصت عالی برای متقاضیانی است که تمایل به یادگیری ترکیب تئوری و عملی در مسیر تحصیلی خود دارند و می‌خواهند تجربه کاری مستقیم در حین دوره تحصیلی خود داشته باشند.

معایب و مزایای مهاجرت به آلمان از طریق اوسبیلدونگ

در خیلی از کشورها اشخاصی که قصد یادگیری آموزشی را دارند باید یک دوره ۴ ساله را بدون هیچ‌گونه حقوقی در دانشگاه‌ها تحصیل کنند. اما با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ می‌توانید همراه با آموزش حقوق هم دریافت کنید این دوره علاوه بر مزایای در کنار خود معایبی هم دارد که در ادامه مزایا و معایب را بررسی کنیم:

مزیا ویزا آوسبیلدونگ آلمان

 1. مزیت اول مهاجرت به آلمان از طریق اوسبیلدونگ، کسب‌وکار خوبی است. آلمان یکی از بازارهای کاری در حال پیشرفت است و فرصت‌های شغلی زیادی برای افراد متخصص و مجرب فراهم کرده است.
 2. مزیت دیگر، امکان دستیابی به تحصیلات و آموزش حرفه‌ای در سطح بالا است. آلمان به‌عنوان یک قدرت صنعتی قوی، به پرورش نیروهای متخصص و داشتن افرادی با تحصیلات حرفه‌ای باکیفیت بالا اهمیت زیادی می‌دهد.
 3. همچنین، برنامه اوسبیلدونگ در آلمان به شما امکان می‌دهد تجربه کار عملی به دست آورید. شما آموزش‌های خود را در طول دوره می‌توانید به‌صورت عملی و واقعی انجام دهید و مهارت‌های حرفه‌ای خود را گسترش دهید.
 4. از دیگر مزایای مهاجرت به آلمان این است که دریافت حقوق و دستمزد منطقه‌ای قابل‌قبول است. آلمان به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته و با هماهنگی حقوق و دستمزد کارگران، حمایت قوی از کارگران و حقوق آن‌ها را تضمین می‌کند.

دوره آوسبیلدونگ مسیری مناسب جهت مستقل شدن است به همین خاطر در آلمان بیشتر جوانان بجای تحصیل آوسبیلدونگ را انتخاب می‌کنند. اما در کشور ایران چنین چیزی نیست خیلی از جوانان به دلیل وابستگی به خانواده و نیاز به پشتوانه مالی سال‌ها با خانواده زندگی می‌کنند.

معایب ویزا آوسبیلدونگ آلمان

 1. یکی از معایب اصلی مهاجرت به آلمان این است که آلمان زبان رسمی آن است. به‌علاوه، برنامه اوسبیلدونگ به‌طورکلی به زبان آلمانی برگزار می‌شود؛ بنابراین، نیاز است شما زبان آلمانی را یاد داشته باشید تا بتوانید به طور کامل در دوره تحصیلی و محیط کار مشغول شوید.
 2. در ضمن، مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز ممکن است برای مهاجرین جدید در آلمان وجود داشته باشد. ممکن است با وجود فرهنگ و سبک زندگی جدید و متفاوت در طول مسیر چالش‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد
 3. همچنین، دریافت مجوز کار و اقامت در آلمان نیز یک مسئله مهم است و ممکن است فرایندی پیچیده و زمان‌بر باشد.

باتوجه‌به متفاوت‌بودن شرایط و چالش‌ها ممکن است برای هر فرد وضعیتی متفاوت پیش بیاید و نیاز است که بر اساس شرایط اهداف شما ارزیابی شوند.

اوسبیلدونگ المان و پایان خدمت سربازی

مهاجرت به آلمان از طریق برنامه اوسبیلدونگ (Ausbildung) در دور پایان خدمت سربازی می‌تواند موضوعی جالب باشد. در ادامه برخی از مزایا و نکات قابل‌توجه در این دوره را با شما بررسی می‌کنیم:
یکی از مزایای خدمت سربازی در آلمان می‌تواند باعث شود که شما آموزش‌های مربوط به مهارت‌های نظامی را فرابگیرید. این آموزش‌ها و مهارت‌ها می‌توانند در زمینه‌هایی مانند رهبری، مدیریت، ارتباطات و خدمات فنی مفید باشند.
همچنین، پایان خدمت سربازی می‌تواند از دیدگاه کاری نیز برای شما مزیتی باشد. با داشتن تجربه در دوره‌های نظامی می‌تواند نقش زیادی در جذب صاحبان کار در آلمان را داشته باشید. برخی از صنایع و بخش‌های خاص، مانند امنیت، حمل‌ونقل، مهندسی نظامی و خدمات مرتبط به دولت، ارزش تجربه سربازی را می‌شناسند و به طور خاص به افرادی با این تجربه توجه می‌کنند.
در مورد اوسبیلدونگ، پایان خدمت سربازی می‌تواند به شما کمک کند تا مسیر شغلی خود را مشترکاً پیش ببرید. شما می‌توانید از اوسبیلدونگ به‌عنوان یک فرصت برای یادگیری و شروع یک حرفه در آلمان استفاده کنید. تحصیل در یک برنامه حرفه‌ای در حوزه‌ای که به تجربه خدمت نظامی شما مرتبط است، به شما امکان می‌دهد که مهارت‌های عملی را تقویت کنید و از آن‌ها در بازار کار بهره‌برداری کنید. بااین‌حال، باید توجه داشت که پایان خدمت سربازی به‌تنهایی معیاری برای ورود به برنامه اوسبیلدونگ نیست. شما همچنین باید شرایط و معیارهای پذیرش اوسبیلدونگ را که ممکن است زبان آلمانی، دانش قبلی، مهارت‌های لازم و مصاحبه‌های شفاهی را در برداشته باشد، مراعات کنید؛ بنابراین، استفاده از تجربه سربازی برای ورود به برنامه اوسبیلدونگ در آلمان می‌تواند مفید باشد، اما نیاز است تا شما شرایط و نیازهای هر دو عامل را مطالعه و سنجیده کنید.

تمکن مالی در ویزای اوسبیلدونگ 

در مورد تمکن مالی برای ویزای اوسبیلدونگ (Ausbildung)، معمولاً باید تضمینی مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی خود در طول دوره تحصیلی در آلمان داشته باشید. با این تضمین مالی از طرف شما به‌عنوان تأییدیه جهت پشتیبانی مالی از خود در طول زمان تحصیل استفاده می‌شود. عموماً برای تأیید تمکن مالی، شما باید قادر باشید هزینه‌های مورد انتظار خود را پوشش دهید. این هزینه‌ها ممکن است شامل هزینه معیشت روزمره، مسکن، هزینه تحصیل، بیمه و سایر هزینه‌های زندگی در طول دوره تحصیلی باشد. شما باید بتوانید ثابت کنید که در آلمان می‌توانید از پس هزینه‌های خود بربیاید و لازم است اظهارنامه سال گذشته را داشته باشید و ثتبت کنید که می‌توانید هزینه‌ها را پوشش دهید. اگر شخص دیگری آماده است به شما در هزینه‌ها کمک کند، باید مستندات مربوطه را ارائه دهید تا نشان دهید آن شخص امکان کمک به شما را دارد.

طول دوره آوسبیلدونگ در آلمان

باتوجه‌به سطح تحصیلان طول دور در آلمان در هر حوزه‌ای متفاوت است و زمان آن متفاوت است. در حالت کلی، دوره آموزشی آوسبیلدونگ معمولاً ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. این دوره عموماً شامل ترکیبی از آموزش تئوری و آموزش عملی است. شما در دوره آموزش تئوری مفاهیم و اصول مربوط به رشته موردنظر خود را آموزش می‌بینید. سپس در مدت آموزش عملی، فرصتی برای کار عملی و کسب تجربه در حرفه خود خواهید داشت. هنگام انتخاب برنامه آوسبیلدونگ، مدت‌زمان کامل برنامه را در نظر بگیرید و همچنین پیشنهاد می‌شود با مؤسسات و مدارس موردنظر در آلمان تماس بگیرید تا اطلاعات دقیقی در مورد رشته خود و مدت‌زمان برنامه‌ها دریافت کنید. با می‌توانید با مؤسسه مهاجرتی ویزاپ در ارتباط باشید و روند کار را به آنها بسپارید. در طول دوره آوسبیلدونگ، شما علاوه بر یادگیری حرفه‌ای، از فرصت‌های ارتباطی و شبکه‌سازی با کسب‌وکار موردنظرتان نیز بهره خواهید برد. این روش می‌تواند یک فرصت عالی برای شروع یک حرفه موفق در کشور آلمان باشد.

آیا اوسبیلدونگ آلمان رایگان است؟

در آلمان، برخی برنامه‌های آوسبیلدونگ به‌صورت رایگان تدریس می‌شود. در نظر داشته باشید دوره‌های آوسبیلدونگ رایگان هستند و ماهانه حدود ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ یورو هم به متقاضی پرداخت می‌شود که این مبلغ بسته به دوره متفاوت است. این میزان حقوق مناسب تأمین یک زندگی عادی در آلمان است. پس از دوره اوسبیلدونگ که تمام شود درآمد متقاضیان حدود ۱٫۸۰۰ تا ۳٫۸۰۰ یورو در ماه است. متقاضیان برای شرکت در دوره‌های آموزشی اوسبیلدونگ در آلمان نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نمی‌باشند.

لیست دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

لیست پنج دوره آوسبیلدونگ محبوب در آلمان را با در ادامه گذاشته‌ایم با ما همراه باشید تا بدانید شما متقاضی کدام یک از این دوره‌ها هستید؟

 1. آوسبیلدونگ پرستاری
 2. آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات
 3. آوسبیلدونگ مکاترونیک
 4. آوسبیلدونگ کارمند بانک
 5. آوسبیلدونگ هتلداری

 میتوانید به سایت رسمی آوسبیلدونگ آلمان مراجعه کنید تا لیست تمام دوره های موجود را مشاهده کنید 

نام دوره

مدت دوره

میزان حقوق دریافتی

دوره آوسبیلدونگ پرستاری

۳ سال

حقوق برای سال اول ماهیانه ۱۱۹۰ یورو خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات

۳ سال

حقوق برای سال اول ماهیانه ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ مکاترونیک

۳/۵ سال

حقوق برای سال اول ماهیانه ۹۵۰ یورو خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک

۲ تا ۳ سال

متوسط میزان حقوق برای سال اول ماهیانه ۱۱۵۰ یورو خواهد بود.

دوره آوسبیلدونگ هتلداری

۳ سال

حقوق برای سال اول ماهیانه ۹۰۰ یورو خواهد بود.

هزینه های آوسبیلدونگ در آلمان

هزینه‌های مرتبط با آوسبیلدونگ در آلمان ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در ادامه لیستی از هزینه‌هایی که معمولاً به آنها باید توجه کنید، آورده شده است:

 1. ترجمه مدارک بستگی به تعداد مدارک دارد که حداقل ۱۰۰ یورو می‌باشد
 2. آزمون زبان آلمانی حدود ۲۵۰ یورو
 3. لگال مدارک در صورت ،نیاز هر مدرک ۳۸ یورو سفارت و خدمات ویزامتریک ۱۰۵ یورو
 4. معادلسازی مدرک دیپلم بطور متوسط ۲۰۰ یورو تمکن مالی بستگی به مقدار حقوق دریافتی دارد
 5. هزینه جانبی اعم از هزینه ارسال مدارک به آلمان کپی مدارک بیمه مسافرتی و... حدود ۱۰۰ یورو
 6. شهریه: در برخی دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ در دانشگاه‌ها و مدارس فنی و حرفه‌ای در آلمان، شهریه اعمال می‌شود. شهریه ممکن است بر اساس درجه تحصیل، رشته تحصیلی، نوع مؤسسه، ملیت، وضع مالی و دیگر عوامل متفاوت باشد.
 7. هزینه‌های زندگی: هزینه‌های زندگی شامل مسکن، غذا، حمل‌ونقل، بیمه، کتاب‌های درسی، امکانات روزمره و سایر هزینه‌های مرتبط با زندگی در طول دوره آوسبیلدونگ می‌شود. این هزینه‌ها بستگی به کشور موردنظرتان دارد.
 8. هزینه‌های مربوط به ویزا و پذیرش: اگر دانشجوی بین‌المللی هستید، هزینه پذیرش و هزینه‌های مربوط به ویزای تحصیلی نیز به لیست هزینه‌هایی است که باید در نظر بگیرید

تمکن مالی

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دوره های آوسبیلدونگ در آلمان چیست

مدارک لازم برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان

 1. عکس گذرنامه ای بیومتریک
 2. فرم‌های چاپ شده باید به زبان انگلیسی و یا آلمانی باشد همین‌طور فرم درخواست ویدکس امضا شده باید به زبان آلمانی یا انگلیسی باید پر شود.
 3. گذرنامه باید رو کاغذ A4 چاپ شود و امضا شده باشد و به همراه دو نسخه کپی از صفحات دوم و سوم به‌صورت A4
 4. مدارک لازم آوسبیلدونگ قطعی با ذکر اطلاعات کارفرما نام و آدرس محل کار برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان، دستمزد ناخالص به یورو در ماه، شرح دوره مدت‌زمان دوره (حداقل ۲ سال)
 5. فرم تکمیل شده (Stellenbeschreibung) فرم مربوط به شرح شغل که توسط کارفرما شده پر باشد مدارک لازم برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان . مدرک زبان آلمانی حداقل B1
 6. مدارک زبان معتبر دیپلم زبان اتریش ÖSD یا گوته TestDaf telc
 7. تأییدیه مدرک تحصیلی دیپلم توسط سفارت ارائه نسخه فارسی مدرک تحصیلی و دو نسخه کپی از مدرک تحصیلی خود و ریزنمرات به همراه دو نسخه اصلی و کپی ترجمه شده به زبان آلمانی

مدرک زبان مورد نیاز برای آوسبیلدونگ آلمان(کارآموزی)چیست

مدارک زبان موردنیاز برای آوسبیلدونگ کارآموزی در آلمان می‌تواند بسته به دانشگاه یا مؤسسه آموزشی، نوع برنامه آموزشی و سطح زبانی متفاوت باشد. متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 GRE را داشته باشند. متقاضیان دوره کارآموزی لازم است مدرک زبان آلمانی A2 را داشته باشند. برای متقاضیانی که قصد یادگیری مهارت‌های لازم در دوره پرستاری را دارند، باید مدرک زبان آلمانی در سطح B2 را داشته باشند.

امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه در حین دوره آوسبیلدونگ آلمان آیا وجود دارد؟

بله، در آلمان امکان دریافت بورسیه و کمک‌هزینه برای دوره‌های آوسبیلدونگ وجود دارد. Bundesausbildungsförderungsgesetz (BAföG) یکی از منابع اصلی بورسیه‌ها در آلمان است و یا باید تحت حمایت آموزش حرفه‌ای فدرال باشد. این قانون باعث می‌شود درآمد و وضعیت مالی شما را به‌عنوان یک دانشجو یا کارآموز تحت تأمین بگیرد و می‌تواند از هزینه‌های شما را پوشش دهد.
دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی دیگر می‌توانند بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های خود را تحویل دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند از منابع داخلی یا خارجی، از جمله سازمان‌ها، شرکت‌ها یا بنیادها به‌دست‌آمده باشند. برای اطلاعات دقیق‌تر درباره بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها برای دوره آوسبیلدونگ در آلمان، به صفحه وب‌سایت دانشگاه یا مؤسسه آموزشی موردنظرتان مراجعه کنید. آنها اطلاعات کامل‌تر و شرایط لازم را در خصوص بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های موجود در دسترس شما قرار خواهند داد
همچنین اگر در مقصد شما یک آموزشگاه حرفهٔ توسط شرکت خاصی باشد. ممکن است آوسبیلدونگ دارای یک قرارداد کاری با حقوق باشد که می‌تواند به شما در هزینه‌ها کمک کند پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع دوره خود، با دفتر پذیرش بین‌المللی دانشگاه یا مؤسسه موردنظرتان تماس بگیرید و جزئیات بیشتری درباره بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های موجود بررسی کنید.

آیا اجازه کار بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ آلمان امکان دارد؟

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ در آلمان، شما به‌عنوان یک کارآموز خارجی می‌توانید در آلمان ادامه کار کنید. اجازه کار بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ آلمان به شرایط و مقررات قانونی آلمان وابسته است. در زمان پایان دوره، بیشتر کارآموزان خارجی می‌توانند از یک ویزای جستجوی کار استفاده کنند.
ویزای جستجوی کار (Jobseeker Visa) به شما اجازه می‌دهد تا پس از پایان دوره آوسبیلدونگ در آلمان به مدت تعیین شده (معمولاً ۶ ماه) به دنبال یک شغل مرتبط با تخصص خود بگردید. درصورتی‌که پس از پیداکردن یک شغل موردعلاقه و دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرما آلمانی، می‌توانید درخواست تغییر ویزا به ویزای کار کنید. حقوق و شرایط کاری در آلمان برای کارآموزان خارجی متفاوت است و به عواملی همچون تخصص شغلی، سطح زبان‌بستگی دارد.

پرطرفدارترین دوره های اوسبیلدونگ آلمان ۲۰۲۳

 1. آوسبیلدونگ منشی برای مدیریت دفتر
 2. آوسبیلدونگ مکاترونیک خودرو
 3. آوسبیلدونگ پرستاری
 4. آوسبیلدونگ فناوری اطلاعات
 5. آوسبیلدونگ فروشنده خودرو
 6. آوسبیلدونگ هتلداری

پردرآمدترین دوره‌های اوسبیلدونگ آلمان

حوزه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و کامپیوتر: به‌مثابه هر اقتصاد روبه‌رشدی آلمان هم در حوزه فناوری اطلاعات یک بازار روبه‌رشد را تجربه می‌کند و شرکت‌های توانمندی در این بخش در حال فعالیت یا حتی توسعه هستند. نیروهای متخصص در این بخش عمدتاً حقوق و مزایای خوبی دریافت می‌کنند و بسته به توانمندی خود فرصت رشد بالایی دارند.

 1. متخصصان فناوری اطلاعات (IT Specialists)
 2. مشاوران / تحلیلگران حوزه فناوری اطلاعات (ITConsultants/Analysts)
 3.  متخصصان حوزه داده کاوی و تحلیلگران داده (DataScientists/Analysts)
 4. توسعه دهندگان نرم افزار (Software Developers)

بخشهای فنی و خدماتی

در بازار کار آلمان در قسمت‌های فنی و خدماتی هم یک نیاز روزافزون شکل‌گرفته که این نیاز باعث شده تا دولت این کشور برای تأمین نیروی کار موردنیاز آن در سیاست‌های آتی مهاجرتی خود بازنگری نماید.

 1. کارگران صنایع فلزی (Metal Workers)
 2.  تکنسینهای الکترونیک یا برق Electronics Technicians or Electricians
 3. مکاترونیک (Mechatronics)
 4.  نیروی کار بخشهای خرده فروشی و خدماتی (Sellers in Retail)

بخشهای پزشکی و درمانی

بخش درمانی و بیمارستانی و مراقبتی یکی از حوزه‌هایی است که دولت و کارفرمایان آلمان برای جذب نیروی کار در آن، امتیازات خوبی به مهاجران اعطا می‌کنند این موضوع به‌صورت خاص برای پرستاران، مصداق دارد

 1. پزشکان
 2.  در بخش های مراقبتی پرستاران و کمک پرستاران
 3. رشته های پیراپزشکی

رشته های مهندسی و ریاضی

مهندسان در جامعه صنعتی آلمان، سهم خوبی دارند و فضای کاری مطلوبی را تجربه می‌کنند. معمولاً شرکت‌های متعددی فارغ‌التحصیلان این بخش را جذب می‌کنند و در این حوزه همیشه نیاز وجود دارد.

 1. مهندسان (Engineers)
 2.  مهندسین مکانیک و خودرو ( Mechanical and vehicle Engineers)
 3.  مهندسین برق Electrical Engineers))
 4.  مهندسین عمران (Civil Engineers)
 5.  دانشمندان (Scientists)
 6. ریاضیدانان (Mathematicians)

لیست حوزه های کارآموزی اوسبیلدونگ در آلمان

در حوزه‌های گوناگون  دوره‌های آوسبیلدونگ کارآموزی در آلمان ارائه می‌شوند. در ادامه لیستی  از حوزه‌های کارآموزی رایج در آلمان که می‌توانید در قالب دوره‌های آوسبیلدونگ مطالعه کنید را برای شما آورده‌ایم:

 1. پرستاری
 2. فیزیوتراپی
 3. تکنسین شیمی
 4. تکنسین آزمایشگاهی
 5. تكنسين تعميرات تجهيزات مكانيك
 6. دستيار مديريت صنعتى
 7. تکنسین مشاغل ساختمانی
 8. تکنسین مشاغل برق

اگر می‌خواهید با سایر رشته‌ها این دوره آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم که با کارشناسان ویزاپ تماس بگیرید.

لیست رشته ها در حوزه های اقتصاد و مدیریت در سال ۲۰۲۳ در دوره اوسبیلدونگ در آلمان

در حوزه اقتصاد و مدیریت در دوره‌های آوسبیلدونگ  در آلمان می‌توانند در رشته‌های مختلف ارائه شوند. در ادامه لیستی از رشته‌های محبوب در این حوزه را برای شما آورده‌ایم:

 1. مدیریت کسب و کار (Business Management)
 2. اقتصاد (Economics)
 3. شامل حسابداری و مالی (Accounting and Finance)
 4. بازرگانی بین‌المللی (International Business)
 5. بازاریابی (Marketing) 6. مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management)
 6. مدیریت بانکی و مالیاتی (Banking and Taxation)
 7. زنجیره تأمین و مدیریت لجستیک (Supply Chain and Logistics Management)
 8. مدیریت پروژه (Project Management)
 9. مدیریت هتلداری و گردشگری (Hospitality and Tourism Management

این لیست تنها برخی از رشته‌های مرتبط با اقتصاد و مدیریت است و رشته‌های دیگری نیز در این حوزه وجود دارند. بهتر است با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در آلمان تماس بگیرید یا وب‌سایت‌های رسمی آنها را بررسی کنید تا لیست کاملی از رشته‌های آوسبیلدونگ در اقتصاد و مدیریت را به دست آورید.

لیست رشته های اوسبیلدونگ در آلمان در حوزه های معدن در سال ۲۰۲۳

حوزه معدن در دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان نیز ارائه می‌شوند. در ادامه ، لیستی از برخی از رشته‌های مرتبط با حوزه معدن که می‌توانید در آلمان مطالعه کنید را  آورده‌ایم:

 1. مهندسی معدن (Mining Engineering)
 2. مدیریت معادن (Mine Management)
 3. فرآوری معدنی (Mineral Processing)
 4. بهره‌برداری معادن (Mining Operations)
 5. زمین‌شناسی مهندسی (Engineering Geology)
 6. اکتشاف معدنی (Mineral Exploration)
 7. محیط‌زیست در صنعت معدنی (Environmental Management in Mining Industry)
 8. طراحی و بهینه‌سازی معادن (Mine Design and Optimization
 9. ایمنی و بهداشت در صنعت معدنی (Safety and Health in Mining Industry)
 10. مدیریت پسماند معادن (Waste Management in Mining)

این لیست تنها یک برخی از رشته‌های مرتبط با حوزه معدن است و رشته‌های دیگری نیز در این حوزه وجود دارند.

لیست رشته های اوسبیلدونگ در آلمان در حوزه های مهندسی در سال ۲۰۲۳

حوزه مهندسی در دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار متنوع هستند و شامل رشته‌های مختلف مهندسی می‌شوند. در زیر لیستی از رشته‌های معروف و محبوب در حوزه مهندسی که در آلمان قابل‌مطالعه در قالب دوره‌های آوسبیلدونگ هستند، آمده است:

 1. مهندسی برق (Electrical Engineering)
 2. مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)
 3. مهندسی صنایع (Industrial Engineering)
 4. مهندسی عمران (Civil Engineering)
 5. مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering)
 6. مهندسی نفت و گاز (Petroleum Engineering)
 7. مهندسی شیمی (Chemical Engineering)
 8. مهندسی مواد (Materials Engineering)
 9. مهندسی محیط زیست (Environmental Engineering)
 10. مهندسی هوافضا (Aerospace Engineering)

لیست داد شده یک نمونه از رشته‌های مهندسی در آلمان است و رشته‌های دیگری در این حوزه هستند. همچنین، هر رشته مهندسی شاخه‌های متعددی دارند که در آنها می‌توانید تخصص تجربه کسب کنید. برای اطلاعات دقیق‌تر درباره دوره‌های آوسبیلدونگ مهندسی در آلمان بهتر است با دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و وبسایت‌های رسمی آنها تماس بگیرید.


مهاجرت تحصیلی

رشته های کارآموزی خاص متقاضیان مسن

برای متقاضیانی که سن آنها بیشتر است و به دنبال دوره‌های آوسبیلدونگ کارآموزی هستند، حوزه‌های مختص به این گروه سنی در آلمان وجود دارد. بااین‌حال، برخی از حوزه‌های کارآموزی ممکن است برای متقاضیان مسن جذاب باشند و قابل‌استفاده باشند. در ادامه لیستی از رشته‌های کارآموزی خاص برای متقاضیان مسن جالب باشند را برای شما آورده‌ایم:

 1. کارآموزی در خدمات مراقبتی به سالمندان (Elderly Care Services)
 2. کارآموزی در شرکت‌های مشاوره و مربیگری کسب و کار (Business Consulting and Coaching Internships)
 3. کارآموزی در زمینه هنر و صنایع‌دستی (Art and Crafts Internships)
 4. . کارآموزی در خدمات مشتریان و پشتیبانی مشتریان (Customer Service and Support Internships)
 5. کارآموزی در حوزه گردشگری و تفریحات (Tourism and Hospitality Internships)
 6. کارآموزی در حوزه ارتباطات و رسانه (Communications and Media Internships)
 7. کارآموزی در حوزه مشاوره روانشناختی و روان‌درمانی (Psychological Counseling and Therapy Internships).
 8. کارآموزی در حوزه فروش و بازاریابی (Sales and Marketing Internships)
 9. کارآموزی در حوزه آموزش و مربیگری (Teaching and Coaching Internships)
 10. کارآموزی در حوزه مهارت‌های کاربردی مانند مدیریت زمان، مهارت‌های مذاکره و مهارت‌های ارتباطی (Practical Skills Internships such as Time Management, Negotiation Skills, and Communication Skills)
  مدرک فنی دوره کارآموزی اوسبیلدونگ آلمان

مدارک فنی کارآموزی آوسبیلدونگ در آلمان به‌عنوان نتیجه اتمام دوره کارآموزی در یک شرکت یا مؤسسه، به‌صورت گواهی کارآموزی (Internship Certificate) صادر می‌شود. این گواهی از یک سند رسمی است که تأیید می‌کند شما یک کارآموز هستید و تجربه کارآموزی خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اید گواهی کارآموزی ممکن است شامل اطلاعات زیر باشد:

 1. نام و نشانی شرکت یا مؤسسه که کارآموزی را ارائه کرده است.
 2. نام و مشخصات کارآموز (شما)، از جمله نام، مشخصات تماس و شماره شناسنامه.
 3. تاریخ شروع و پایان دوره کارآموزی.
 4. توصیفی از وظایف، مهارت‌ها و تجربیات کسب شده در طول کارآموزی.
 5. امضای مدیر یا مسئول مستقیم شرکت یا مؤسسه که کارآموزی را نظارت می‌کند

به‌علاوه، برخی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی ممکن است گواهی کارآموزی خود را با عنوان مخصوص خودشان صادر کنند که ممکن است شامل جزئیات متفاوت باشد.
بااین‌حال، ملاحظه کنید که گواهی کارآموزی هیچ‌گونه مدرک تحصیلی رسمی نیست و به‌تنهایی قابل‌قبول برای ادامه تحصیل یا استخدام رسمی نمی‌باشد. آنچه مهم است، تجربه و مهارت‌های کسب شده در طول کارآموزی است که می‌توانید در رزومه و مصاحبه‌های کاری خود بهره ببرید.

حقوق دوره آوسبیلدونگ چقدر است؟

آلمان پنجمین کشور موردعلاقه مهاجران است. آوسبیلدونگ Ausbildung یکی از روش‌های ساده برای مهاجرت است. آوسبیلدونگ، آموزش پیشرفته است که در کنار آن به کارآموزی حقوق می‌دهند تا بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی شما بتوانید به سمت حرفه‌ای شدن در شغل خاصی هدایت شوید.

کامپیوتر

میانگین حقوق ۹۰۰/۸۰۰

پرستاری

میانگین حقوق ۱۲۰۰/۱۰۰۰

فیزیوتراپی

میانگین حقوق ۱۲۰۰/۹۰۰

رادیولوژی

میانگین حقوق ۱۲۰۰/۹۰۰

خودرو

میانگین حقوق ۸۰۰/۷۰۰

برق

میانگین حقوق ۹۰۰/۸۰۰

میزان حقوق پس از پایان دوره آوسبیلدونگ چقدر است؟

حقوق دریافتی در دوره آوسبیلدونگ بین ۸۰۰ الی ۱۴۰۰ یورو در ماه است. این حقوق پس از دوره آوسبیلدونگ افزایش است. حقوق آوسبیلدونگ بسته به منطقه، حرفه انتخابی و موارد دیگر بستگی دارد. بعد از پایان دوره شما به‌عنوان کارگر ماهر استخدام می‌شوید و شروع به کار می‌کنید. حقوق شما پس از پایان دوره بین ۲۴۰۰ الی ۳۵۰۰ یورو در ماه می‌رسد.

دوره آوسبیلدونگ

۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو

اشتغال پس از دوره آوسبیلدونگ

۲۴۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو

هزینه های زندگی به صورت کلی در آلمان

هزينه زندى در آلمان برا يك زوج به طور متوسط هزينه زندى ماهيانه يك زوج بين ۱۵۰ تا  ۲۰۰۰ يورو ميباشد. البته، اين فقط شامل موارد اوليه  تا مانند غذا، اجاره، لباس، حمل و نقل، خدمات عمومى، پوشش اوليه بهداشتى و غذا خوردن اه به اه در بيرون است. همچنين اين مورد را هم بايد اضافه كنيم با توجه به
اينكه متوسط حقوق ناخالص برا هر نفر ٢٧٠٠ يورو ميباشد. با توجه به اين موارد، به تفكيک به هزينه هاى ماهيانه مشترك برا ي زن و شوهر مييردازيم:

هزینه های اقلام

به صورت ماهیانه 

مسکن متراژ ۵۰ تا ۷۰ متر

۸۵۰ یورو 

مسکن به صورت مبله

۱۱۰۰ یورو

غذا

۲۵۰ یورو

تفریح

۲۵۰ یورو

شرایط اقامت پس از اوسبیلدونگ المان

متقاضیان پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ پس از ۲ سال می‌توانند در این کشور اقامت کنند. در واقع با پیداکردن کار مناسب و مرتبط با رشته حرفه‌ای خود می‌توانند ویزای آموزشی آوسبیلدونگ را به ویزای اقامت کاری تغییر دهند.

شرایط تحصیل پس از اوسبیلدونگ آلمان

متقاضیان پس از اخذ مدرک تحصیلی باتوجه‌به دارابودن شرایط لازم در دانشگاه‌های آلمان می‌توانند تحصیل خود را ادامه دهند و بعد از ۳ الی ۴ سال که دوره پایان یافت بر اساس قصد تحصیل در دانشگاه‌های فدرال آلمان یا دیگر دانشگاه‌ها می‌توانند تحصیل خود را در این کشور ادامه دهند.

شرایط کار پس از اوسبیلدونگ المان

با اخذ ویزای آوسبیلدونگ متقاضیان می‌توانند تا حدود ۱۰ ساعت در هفته در کنار کلاس‌های عملی دوره کارآموزی به کار بپردازند. در واقع این ۱۰ ساعت کار جدا از ساعت‌های کارآموزشی در شرکت آوسبیلدونگ و یا مدارس حرفه‌ای است. با کسب در آمد از حدود ۱۰ ساعت کار اضافی در هفته می‌توانند نیازهای زندگی خود را تأمین کنند.

نکات مهم در مورد دوره های اوسبیلدونگ در آلمان

با ما همراه باشید تا در ادامه نکات مهم در مورد دوره آوسبیلدونگ در آلمان را به شما ارائه دهیم:
متقاضیان دوره آوسبیلدونگ باید دوره زبان آلمانی را به‌خوبی تسلط داشته باشند. در دوره کارآموزی هیچ برنامه‌ای در دوره اوسبیلدونگ در آلمان به زبان انگلیسی وجود ندارد.
دانشجویان مهاجر می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای آوسبیلدونگ تغییر دهند.
در آلمان ۳۳۰ دوره آموزش حرفه‌ای آوسبیلدونگ وجود دارد و تقریباً برای همه رشته‌های تحصیلی در آلمان دوره آموزش حرفه‌ای وجود دارد.
متقاضیان دوره آوسبیلدونگ در آلمان می‌توانند بدون مشکل تا ۱۰ ساعت حین گذراندن دوره فنی حرفه‌ای خود به کار پاره‌وقت بپردازند.
دوره آموزش فنی حرفه‌ای در آلمان حدود ۳ الی ۴ سال است. متقاضیان لازم به داشتن سوابق کاری هستند.

دلایل اخراج از آوسبیلدونگ در آلمان

معمولاً در اکثر آوسبیلدونگ ها، شش ماه اول آزمایشی هست و تعداد کمی از آوسبیلدونگ ها سه ماه اول آزمایشی هست. در شش ماه اول، کارفرما و متقاضی می‌توانند به هر دلیلی و یا حتی بدون دلیل، قرارداد را یک‌طرفه کنسل کنند. فرقی ندارد که شما اخراج بشید و یا خودتان کنسل کنید؛ باید به اداره خارجی‌های ایالت سریعاً اطلاع دهید و درهرحال شما شش ماه قانوناً فرصت دارید که یک اوسبیلدونگ دیگر پیدا کنید و قرارداد رو به اداره خارجی‌ها ارائه دهید تا از نظر اقامتی در آینده به مشکل قانونی برنخورید.
برای کسانی که با ویزا آوسبیلدونگ وارد آلمان شده‌اند پیشنهاد می‌کنم که اگر به هر دلیل می‌خواهند قراردادشان را کنسل کنند؛ ابتدا یک آوسبیلدونگ دیگر در المان پیدا کرده و قرارداد ببندند و بعد آوسبیلدونگ اولی را کنسل کنند. زیرا ممکن است قرارداد اولی رو با تصمیم خودتان کنسل کنید و بعد نتوانید آوسبیلدونگ دیگری پیدا کنید.
کاملاً مشابه موارد بالا هستش با این تفاوت که: فرقی ندارد شما اخراج بشوید و یا خودتان قراردادتان را کنسل کنید؛ در هر دو حالت شما طبق یک قرارداد استاندارد مجبور به پرداخت جریمه و.... نیستید. مگر اینکه در حین دوره اوسبیلدونگ کارفرما به شما خدمات خاصی داده باشد. مثلاً کارفرما ممکن است برای شما ماشین قسطی خریداری کند به شرطی که اگر شما با آن کار کنید و اگر کنسل کنید باید مبلغ ماشین را کامل برگردانید و دیگر قسطی در کار نیست.
ولی این موارد نرمال نیستند و خیلی کم پیش میاد و قبل آن به شما کتباً اطلاع می‌دهند و اگر قبول کردید خدمات می‌دهند. به این صورت نیست که از ابتدا بگویند شما می‌توانید بروید کلاس زبان و بعد از لغو قرارداد بگویند دیگر امکانش نیست. از قبل در مورد با چنین مسائلی با شما صحبت می‌کنند. لغو قرارداد آوسبیلدونگ بعد از ۶ ماه اول مشکلات خاصی به همراه دارد و به‌راحتی پذیرفته نمی‌شود.

گرفتن پیش تاییده ویزای آوسبیلدونگ آلمان

وقتی شما با کارفرمایی وارد قرارداد می‌شوید و از کارفرما قرارداد اوسبیلدونگ دریافت می‌کنید، برای اینکه بتوانید از سفارت آلمان درخواست ویزا بکنید، نیاز دارید که یک‌سری مدارک رو داشته باشید. یکی از آن مدارک که جزو مدارک ضروری برای درخواست ویزا هست vorabzustimung یا همان پیش تأییدیه هست.
که وقتی شما سایت سفارت آلمان رو از طریق گوگل کروم ترجمه می‌کنید برای شما موافقت اولیه vorabzustimung را نشان می‌دهد.
وقتی شما پیش تأییدیه دارید می‌توانید برای ویزای آوسبیلدونگ درخواست دهید. کسانی که پیش تأییدیه دارند می‌توانند بدون داشتن نوبت به ویزا متریک ایمیل بزنند، مراجعه کنند و درخواست ویزا بدهند. پیش تأییدیه یا از اداره کار آلمان به‌صورت رایگان یا از ادارهٔ خارجی‌ها آلمان با پرداخت ٣١١ یورو صادر می‌شود.
در نهایت: برای تأیید داشتن از سوی شما کارفرما از شما وکالت می‌گیرد و با وکالتی که از شما دارد می‌تواند با اداره آلمان یا اداره کار آنجا ارتباط برقرار کند و درخواست پیش تأییدیه دهد.

مهرهای مدرک دیپلم برای ویزای آوسبیلدونگ

مدرک دیپلم باید دارای مهرهای زیر باشد:

 1. مهر اداره آموزش و پروش شهرستان
 2. مهر اداره آموزش و پروش استان
 3. مهر مدرسه

این مهرها برای ترجمه مدرک دیپلم لازم است:

 1. مهر اداره کل اسناد و امور مترجمان رسمی قوه قضاییه
 2. مهر وزارت امور خارجه
 3. مهر مترجم

چطوری کارفرما برای آوسبیلدونگ پیدا کنیم

در سایت AUSBILDUNG در مورد تمام رشته‌ها آوسبیلدونگ توضیح داده شده است به طور که شما می‌توانید از جزئیات مربوط به شغل موردنظرتان گرفته تا ساعت کاری و حتی لباس مخصوصی که برای آن شغل لازم است مطلع شوید. در ضمن اطلاعات مربوط به دستمزد هر رشته نیز به تفکیک در این سایت آورده شده و تعداد جایگاه‌های خالی برای هر رشته آوسبیلدونگ هم مشخص است.
 قطعاً به‌محض این که وارد سایت (azubi.de) شوید شباهت این سایت با وب‌سایت معرفی شده در توضیحات قبل نظرتان را جلب خواهد کرد. در این وب‌سایت شما نه‌تنها می‌توانید درمورد رشته‌ها مختلف و دستمزد هرکدام اطلاعات کسب کنید؛ بلکه با اعمال فیلتر زمانی یا حتی مکانی قادر خواهید بود تنها آگهی‌های آوسبیلدونگ را مشاهده نمایید که در مکان موردنظر شما و در بازه زمانی مناسب شما ارائه می‌شوند.
وب‌سایت stuzubi.de یکی دیگر از وبگاه‌ها مفید در زمینه پیداکردن کارفرما است. در این وب‌سایت زمان شروع و پایان مهلت اعلام نیاز کارفرماها، پیش‌نیازهای هر رشته و حداقل مدرک تحصیلی برای هر رشته قید شده است. علاوه بر اینها این سایت در واقع یک نشریه جذاب هم دارد که معمولاً در آن اطلاعات زیادی درمورد آوسبیلدونگ، قوانین جدید و رشته‌ها مختلف درج شده است.
به‌جرئت می‌توان گفت وب‌سایت aubi-plus.de به لحاظ جذابیت‌های بصری و از همه مهم‌تر راحتی استفاده اصلی‌ترین رقیب برای سایت‌هایی است که در زمینه یافتن کارفرما و ارائه آگهی‌ها آوسبیلدونگ فعالیت دارند در این وب‌سایت علاوه بر داشتن دسترسی آسان به انواع اطلاعات موردنیاز جهت انجام آوسبیلدونگ پادکست‌های مختلفی نیز وجود دارد که با گوش‌دادن به آن‌ها هم دانش زبانتان تقویت می‌شود و هم درمورد آوسبیلدونگ اطلاعات بیشتری دستگیرتان خواهد شد.
احتمالاً پس از واردشدن به وب‌سایت azubiyo.de متوجه خواهید شد که این وب‌سایت نیز مانند وب‌سایت‌ها قبل به معرفی رشته‌ها می‌پردازد، دستمزد هر رشته را اعلام کرده است و شما را به کارفرمای موردنظرتان متصل می‌کند؛ اما آنچه. www.azubiyo.de را از دیگر وب‌سایت‌ها متمایز نموده در اصل امکان اطلاع‌رسان از طریق واتساپ است. در این وب‌سایت می‌توانید با معرفی شماره تماس خود به‌سرعت از جدیدترین آگهی‌ها آوسبیلدونگ مطلع شوید.

چه موقع بهترین زمان برای شروع آوسبیلدونگ است

شروع آوسبیلدونگ معمولاً در ماه‌های میلادی است. نیمه اول سال میلادی april/marz، نیمه دوم سال میلادی September/oktober است. ولی هر زمانی که مدارکتان آماده بود و یا سطح زبانتان به حد B2 بود می‌توانید یا کارفرما مکاتبه کنید.
نکتهٔ موردتوجه درمورد اینکه توجه کنید به وضعیت ترجمه و تأیید مدارک تحصیلی‌تان و ببینید تأیید مدارکتان به کدام مرحله رسیده پس بهترین حالت این است که حداقل شش ماه قبل از تاریخ شروع قراردادها اقدام کنید تا وقتی که کارهای مانند: انرکانت، زاب، تأییدیه اداره کار یا اداره خارج‌ها و.... انجام می‌شود دیگر تایم و زمان را از دست ندهید. حتی شما می‌توانید برای شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ و مطرح از الان برای یک سال بعد تقاضا بدهید و در انگیزه‌نامه ذکر کنید که درخواست برای تاریخ... هست.

آیا داشتن مدرک فنی یا آموزشی برای اوسبیلدونگ لازم است؟

در آلمان معمولاً شخص متقاضی انجام آوسبیلدونگ پیش از شرکت در یک دوره آوسبیلدونگ، نزد شرکت موردنظرش مدتی را به‌عنوان کارآموز سپری می‌کند. به این عمل اصطلاحاً Praktikum می‌گویند. درواقع با گذراندن این دوره هم کارآموز درمورد رشته موردنظرش کسب تجربه و دانش می‌کند و هم کارفرما توانای ها وی را جهت همکاری‌ها آتی محک می‌زند.
انجام پرکتیکوم برای افراد ساکن ایران در حال حاضر امکان‌پذیر نیست؛ ازاین‌رو داشتن ۱ یک مدرک آموزش مرتبط با رشته موردنظر، اگرچه ضروری تلقی نمی‌شود، اما با ارائه چنین مدرکی شخص متقاضی می‌تواند به کارفرما ثابت نماید که به آن رشته آوسبیلدونگ، علاقه دارد، سابقاً در آن حیطه کسب تجربه کرده است و بااطلاع از چالش‌ها پیش رویش تصمیم به انجام این آوسبیلدونگ گرفته است.
مدارک و گواهی‌ها آموزش مانند گواهی‌ها دریافت شده از سازمان فنی حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی یا هلال‌احمر و... از جمله مدارک معتبر محسوب می‌شوند که افراد می‌توانند آن‌ها را به کارفرما موردنظرشان ارائه نمایند. لازم به ذکر است که احتیاجی نیست این مدارک توسط سفارت تصدیق و تأیید شوند؛ اما در صورت تقاضا و اثبات صحت و اعتبار مدارک، از سوی سفارت مورد تأیید و تصدیق واقع کردند.

مدرک تحصیلی لارم برای آوسبیلدوونگ

حداقل مدرک موردنیاز برای گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ، دیپلم دوازده‌سالهٔ ایران است که البته باتوجه‌به کارفرما و رشته آوسبیلدونگ، مدرک تحصیلی مورد نیازتان می‌تواند متفاوت باشد. به‌طورکلی ممکن است در یک‌رشته کارفرماهای مختلف، مدارک تحصیلی متفاوتی را درخواست کنند.
به‌صورت کلی، کسانی که دیپلم نظری دارند، انتخاب‌های بیشتری میان رشته‌های مختلف آوسبیلدونگ برایشان فراهم است و افرادی که دیپلم فنی یا کار و دانش گرفته‌اند، احتمال پذیرفته‌شدنشان در رشته‌های از آوسبیلدونگ که مرتبط با رشته دیپلمشان باشد، بالاتر از بقیه رشته‌ها است.
اگر قصد دارید برای آوسبیلدونگ ها مرتبط با رشته‌ها فنی، مانند برق‌کار، نجاری، نانوایی و..... اقدام کنید، بهتر است که دیپلم فنی داشته باشید. اما اگر دنبال شرکت در آوسبیلدونگ های مرتبط با رشته‌ها ریاضی، تجربی یا انسانی هستید، توصیه می‌شود که مدرک دیپلم نظری ارائه دهید.
در آلمان عالی‌ترین مدرک دیپلم، آبیتور یا فاخ آبیتور نام دارد که برای دریافت این مدرک لازم است هر شخص به مدت ۱۳ سال مشغول تحصیل باشد. از آن جا که طول مدت تحصیل برای هر دو این دیپلم‌ها نسبت به دیپلم ایرانی ۱ سال بیشتر است، برای اینکه بشود آبیتور یا فاخ أبیتور گرفت، می‌بایست آن یک سال که دیپلم ایران نسبت به دیپلم آلمانی کم دارد را با ٢ یا ۳ ترم تحصیل در دانشگاه یا اخذ مدرک فوق دیپلم جبران کرد.

ازمون ورودی در دوره آوسبیلدنگ

بعضی از آوسبیلدونگ ها برای پذیرش و محک‌زدن صلاحیت متقاضی، آزمون ورودی دارند. البته آزمون ورودی ربطی به نوع رشته اوسبیلدونگ ندارد. مثلاً نمی‌شود گفت برای رشته کامپیوتر در کل آلمان آزمون ورودی در نظر گرفته می‌شود. درواقع این نظر کارفرما هست که تصمیم می‌گیرد آزمون ورودی برای پذیرش بگذارد یا خیر. به‌عنوان‌مثال پرستاری بعضی از بیمارستان‌ها آزمون دارد (نه همه‌جا) مثلاً آشپزی بیشتر آزمون دارد.
آزمون‌ها بنا به تصمیم و تشخیص کارفرما، می‌تواند آنلاین و یا حضوری باشد. مثلاً برای IT می تو نه آنلاین و برای آشپزی حضوری. هر آوسبیلدونگی ممکن است آزمون ورودی داشته باشد. شما باید از کارفرماها درخواست کنید که آزمون به‌صورت آنلاین برگزار شود؛ چون شما وقتی ساکن ایران و کشورهای همسایه مانند ترکیه هستید امکان این را ندارید که در آزمون حضوری شرکت کنید.
آزمون‌ها از طریق لینک و یک کد دسترسی در یک‌زمان محدود مثلاً ۱۴ روزه باید شرکت کنید. بعضی از قسمت‌های آزمون مثل ریاضی برایش زمان گذاشتند مثلاً ۸ دقیقه و باید در آن ۸ دقیقه سؤالات ریاضی را جواب دهید قبل از آزمون راهنما و توضیحات کامل در اختیارتان قرار می‌گیرد و جای نگرانی نیست. اسم این آزمون‌های معروف به Online-einstellungstest و online-eignungstest هست که به همراه واژه uben سرچ کنید در گوگل کلی سؤال و سایت مرتبط پیدا خواهید کرد.

ازمون ورودی دوره اوسبیلدونگ

مزیت آوسبیلدونگ نسبت به تحصیل در دانشگاه

در اکثر کشورها مانند ایران اگر کسی بخواهد حرفه‌ای را تخصصی یاد بگیرد و برای شغلی آماده شود، باید دانشگاه رود و همان‌طور که می‌دانید در دوره‌های چهارساله دانشگاه، نه‌تنها هیچ حقوقی به دانشجو پرداخت نمی‌شود؛ بلکه خیلی از دانشگاه‌ها هستند که شهریه دارند و باید دانشجو ماهانه و یا ترم یک مبلغی را هم به دانشگاه پرداخت کند.
یکی از مزیت‌ها اوسبیلدونگ این است که: به شما حقوق داده می‌شود و شما با این حقوق می‌توانید همه یا بخشی از هزینه زندگی خود را تأمین کنید و از نظر اقتصادی و مالی وابسته به دیگران نباشید یا کمتر وابسته باشید. این مهم‌ترین مزیت آوسبیلدونگ هست. در المان بیشتر جوانان بجای تحصیلات دانشگاهی آوسبیلدونگ را انتخاب می‌کنند و می‌خواهند مستقل شوند و از خانواده جدا شوند.
برخلاف ما که تا سال‌ها وابسته خانواده هستیم و یا به‌خاطر نیاز به پشتوانه مالی خانواده با آن‌ها زندگی می‌کنیم. مزیت دیگر آوسبیلدونگ این است که: دوره کوتاه هستش و شما خیلی سریع وارد بازار کار می‌شوید و آلمان با طرح آوسبیلدونگ این امکان رو مهیا کرده است. چون آلمان کشوری هستش که نیاز به نیروی کار جوان زیادی دارد و به همین علت برای جبران کمبود نیروی کاری خودش، سیستم آوسبیلدونگ را حمایت می‌کند و پشتیبانی می‌کند و این‌جور جوانان بیشتر، زودتر وارد بازار کار می‌شوند.
از طرف دیگری هرکسی امکان ورود به دانشگاه را ندارد. دانشگاه رفتن استعداد و توانای خودش را می‌خواهد. برخلاف جوانان ایرانی که بیشتر خیلی زرنگ و باهوش هستند و توانای بالایی دارند، اکثر جوانان المانی امکان رفتن به دانشگاه را ندارند. آوسبیلدونگ این مزیت را برایشان دارد که خودشان را درگیر درس‌ها تئوری و سخت دانشگاه نکنند. مزیت بعدی این است که دروس تنوری و پرکتیکوم باهم هستند و شما می‌توانید چیزی که یاد گرفتید را به‌صورت عملی انجام دهید. خیلی از افراد، سیستم یادگیری مغزشان به نحوی هست که مطالب و دروس با کارهای عملی بهتر به خاطرشان می‌ماند.

اوسبیلدونگ با دیپلم با لیسانس؟

اگر این امکان را دارید که هم با لیسانس و هم با دیپلم اقدام کنید و نمی‌دانید کدام‌یکی بهتر هست!
برای درخواست آوسبیلدونگ با لیسانس باید پروسه انابین و یا زاب رو انجام بدید که سه حالت ممکن است برای شما پیش بیاید: دانشگاه و رشته شما در سایت انابین وجود دارد و شما در کمترین زمان و بدون پرداخت هزینه، تأییدیه انابین رو خواهید داشت.
اگر دانشگاه و رشته شما در سایت انابین نباشد؛ ولی از کارفرمایی قرارداد اوسبیلدونگ داشته باشید و یا از کارفرما تأییدیه داشته باشید، با پرداخت ٢٠٠ یورو، پروسه زاب یک‌ماهه انجام خواهد شد.
اگر رشته و دانشگاه شما در سایت انابین نباشد و قرارداد اوسبیبلدونگ هم نداشته باشید، در این حالت پروسه زاب با پرداخت ٢٠٠ یورو سه‌ماهه انجام خواهد شد. لازم به ذکر هست که شما هرزمانی می‌توانید سایت انابین رو که از همه مهم‌تر برای زاب است می‌توانید فقط با ترجمه مدارکتان اقدام کنید نیاز نیست که مدارکتان قبل آن به تأیید و تصدیق ویزا متریک رسیده باشد؛ ولی اگر به تأیید و تصدیق ویزا متریک رسیده باشد بهتر است.

انواع ویزا جهت مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شانزده =