مطالبی که در این صفحه میخوانید

اگر هنوز نمی‌دانید با کدام روش و به کجا مهاجرت کنید، راهنمایی‌تان می‌کنیم.

کشور‌ها

محبوب ترین کشور‌ها

کنارتان هستیم تا به کشور دلخواه خود مهاجرت کنید.

مقدمه از مهاجرت و انواع روش های مهاجرت

مهاجرت چیست؟ آیا تابه‌حال به مفهوم مهاجرت فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که چه اموری شامل مهاجرت می‌شود؟ آیا با کارهایی که برای مهاجرت انجام می‌شوند آشنایی دارید؟ مهاجرت یکی از مهم‌ترین اموری است که هر فردی می‌تواند در زندگی خود انجام دهد. در واقع مهاجرت به معنای نقل‌مکان‌کردن از یک نقطه‌ای به نقطه دیگر است. به طور مثال اگر شما از استان تهران به استان قزوین نقل‌مکان کنید این موضوع مهاجرت محسوب می‌شود.

 این موضوع در فواصل کشوری نیز مطرح است. درصورتی‌که بخواهید محل زندگی خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر دهید این امر نیز مهاجرت نام داشته و مزایا و معایب خود را دارد. درصورتی‌که می‌خواهید با مهاجرت به طور کامل آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید. در این مقاله به بررسی دقیق مهاجرت، مهاجرت به انواع کشورها و… خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های مهاجرتی

مهاجرت چیست؟

یکی از بهترین روش‌هایی که افراد می‌توانند به کمک آن یک زندگی جدید ساخته و از مشکلاتی که در محل زندگی وجود دارد دور شوند کوچ کردن یا همان مهاجرت است. مهاجرت روشی محبوب است که افراد با استفاده از آن محل زندگی خود را تغییر داده و از محلی به محل دیگری می‌روند. برخی از افراد فکر می‌کنند که مهاجرت تنها به روشی اطلاق می‌شود که با استفاده از آن تنها بین دو کشور جابه‌جا شوید؛ اما اصلاً این‌گونه نیست.

مهاجرت به نحوی است که اگر فردی از شهری به شهر دیگر نقل‌مکان کرده و محل زندگی خود را عوض کند نیز به آن مهاجرت گفته می‌شود. انواع مختلفی از مهاجرت وجود دارند که هر کدام شرایط خاص خود را داشته و به دلایل مختلف انجام می‌گیرند. از طرف دیگر روش‌های متنوعی نیز برای مهاجرت وجود دارند. در واقع اگر بخواهید محل زندگی خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر داده و در آن کشور مشغول به کار شوید، باید روش‌هایی که دولت این کشور در دسترس شما عزیزان قرار داده را به طور کامل بررسی کنید.

مهم‌ترین روش‌هایی برای مهاجرت وجود دارند شامل مواردی مانند تحصیل، کار و… هستند. اما سؤال اصلی این جا است که آیا مهاجرت و ترک وطن کار درستی است؟ درصورتی‌که کشور خود را برای پیشرفت و سرفرازی در زندگی ترک کنید این کار اصلاً هم ناشایسته نبوده و اتفاقاً در دین نیز به آن اشاره شده است. در برخی از شرایط اگر فردی ببیند که زندگی خانواده او در وطن خود به‌سختی می‌گذرد و این موضوع به دلیل وجود پادشاهی یا حاکمیت نادرست است، مهاجرت یکی از راه‌هایی است که دین به آن اشاره کرده است.

آشنایی با مهاجرت

انواع مهاجرت کدام‌اند؟

حال که دانستیم مهاجرت و کوچ کردن روشی است که بسیاری از افراد برای پیشرفت و دورشدن از مشکلات قبلی استفاده می‌کنند باید انواع آن را نیز مورد بررسی دقیق قرار دهیم. در ابتدا یک اشاره جزئی به این موضوع کردیم که مهاجرت روشی است که در آن فرد محل زندگی خود را ترک و در جای دیگری کار یا زندگی کند. اما نکته مهم اینجا است که مهاجرت انواع مختلفی دارد.

در واقع شما دوستان عزیز می‌توانید به کمک انواع مختلف مهاجرت زندگی خود را تحت‌تأثیر قرار دهید. در برخی از شرایط مهاجرت به‌صورت اختیاری انجام شده و تصمیم آن کاملاً به عهده فرد است. اما در شرایطی نیز ممکن است این موضوع به‌اجبار عوامل خارجی باشد. بهتر است با تمامی این موارد آشنایی داشته باشید تا بدانید که آیا مهاجرت راهی درست است یا خیر. مهم‌ترین انواع مهاجرت شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت اجباری چیست؟

متأسفانه، یک نوعی از مهاجرت وجود دارد که هیچ‌کسی از آن خوشش نیامده و امیدواریم که برای هیچ‌کسی در این دنیا رخ ندهد. یکی از انواع مهاجرت که به‌احتمال زیاد با آن آشنایی دارید مهاجرت اجباری است. اما مهاجرت اجباری چیست؟

در برخی از شرایط افراد دیگر نمی‌توانند در محل زندگی خود به کار و زندگی ارائه دهند. در واقع درصورتی‌که به موارد ادامه دهند زندگی آن‌ها با خطرات بزرگی مواجه می‌شود. اگر بخواهیم کمی ساده‌تری و صریح‌تر بگوییم بر اساس تعریف سازمان بین‌المللی مهاجرت، مهاجر اجباری کسی است که برای فرار از آزار و اذیت، جنگ، سرکوب، بلایای طبیعی یا فجایع بشری، تخریب محیط‌زیست یا شرایط دیگر زندگی، آزادی یا امرارمعاش وی به خطر افتاده است و مجبور به گریز است.

در چنین شرایطی افراد باید در سریع‌ترین زمان ممکن مهاجرت کنند تا زندگی خود و خانواده خود را نجات دهد. مثال بارزی که می‌توان از این نوع مهاجرت آورد مهاجرت مردم فلسطینی است که پس از بمباران مناطق مختلف کشور خود دیگر توانایی زندگی در آن را ندارند. مهاجر اجباری در سخت‌ترین شرایط مهاجرت خود را انجام داده و بیشتر از طریق پناهندگی به کشورهای دیگر از کشور خود گریزان می‌شود.

مهاجرت اختیاری چیست؟

نوع دیگری از مهاجرت وجود دارد که به آن مهاجرت اختیاری گفته می‌شود. مهاجرت اختیاری روشی است که در آن افراد با میل و تصمیم خود تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. در این شرایط کسی فرد را مجبور به مهاجرت نکرده و فرد به دلایل خاص خود تصمیم به این عمل می‌گیرد. این مهاجرت در سازمان بین‌المللی مهاجرت Optional Migration نام‌گرفته و به معنای این است که فرد با تصمیم خود وطن و محل تولد خود را رها کرده و به کشوری دیگر که شرایط بهتری برای کار و زندگی دارد مهاجرت می‌کند.

کمتر کسی پیدا می‌شود که با روش‌های مهاجرتی در این نوع کوچ کردن آشنایی نداشته باشد. روش‌های متنوعی برای این کار قرار گرفته که نسبت به کشورهای مختلفی این روش‌ها و شرایط و قوانین هر یک متفاوت هستند. درصورتی‌که می‌خواهید از مهاجرت اختیار برای اهداف مختلف بهره ببرید باید با تمامی روش‌های آن آشنایی داشته باشید.

همانند نوع مهاجرت اجباری افرادی نیز وجود دارند که به روش پناهندگی به کشور مقصد می‌روند. اما این نکته را باید بدانید که تنها افرادی می‌توانند به کشورهای خاص پناهنده شوند که جان و زندگی آن‌ها در کشور خودشان در خطر است. این قانون در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد.

مهاجرت داخلی چیست؟

حال می‌رسیم به یکی دیگر از روش‌های رایج مهاجرت یا کوچ کردن که نام آن مهاجرت داخلی نام دارد. دو نوع از مهاجرتی که در بخش قبلی با هم بررسی کردیم روش‌هایی هستند که افراد توسط آن می‌توانند هم در سطح شهر و هم در سطح کشور فعالیت کنند. درصورتی‌که می‌خواهید بین دو شهر یا استان مهاجرت کنید به آن مهاجرت داخلی گفته می‌شود.

در توضیح ساده‌تر مهاجرت داخلی نوعی مهاجرت است که افراد در داخل کشور خود مهاجرت کرده و محل زندگی‌شان را عوض می‌کنند. این نوع مهاجرت نیز می‌تواند هم به شکل اجباری و هم به شکل اختیاری باشد. فرض کنید که در محل زندگی شما عزیزان شرایط اقتصادی بد بوده و شرایط شغلی مناسبی برای حرفه‌ای یا رشته تحصیلی شما وجود نداشته باشد.

در چنین صورتی باید از طریق روش مهاجرت اجباری از شهری به شهر دیگر نقل‌مکان کنید. در این شرایط اگر در محل زندگی خود بمانید نمی‌توانید پیشرفت کنید و ممکن است از نظر درآمدی دچار مشکل شوید. به همین دلیل این موضوع می‌تواند در زندگی شما دوستان عزیز تأثیر منفی بگذارد.

مهاجرت بین‌المللی یا خارجی چیست؟

روش دیگری که برای مهاجرت وجود دارد روش مهاجرت بین‌المللی است. مهاجرت بین‌المللی روشی است که افراد از کشوری به کشوری دیگر نقل‌مکان کرده و زندگی خود را به آن جا انتقال می‌دهند. در روش مهاجرت بین‌المللی حتماً باید مرزهای کشور خود را رد کرده و از دولت کشور مقصد بخواهید که به شما عزیزان اجازه ورود بدهد.

درصورتی‌که نسبت به این کار درخواست بدهید، کشور مقصد به شما اجازه ورود را در قالب یک سند به نام ویزا اخذ می‌کند. در واقع اگر بخواهید به‌عنوان یک مهاجر به کشوری وارد شوید باید از طریق روش‌هایی که این کشور برای شما دوستان عزیز قرار داده ویزای آن را دریافت کرده و به آن وارد شوید. ویزاهای مختلفی برای این کار وجود دارند که هر کدام شرایط و مدارک موردنیاز خود را داشته و باید به ترفندهای مختلفی آن‌ها را دریافت کنید.

درصورتی‌که نیرو حرفه‌ای کار هستید می‌توانید درخواست ویزای کاری این کشور را داده و با مجوز کار در این کشور زندگی کنید. به‌طورکلی روش‌های مختلفی برای مهاجرت بین‌المللی وجود دارد و هر کسی می‌تواند نسبت به هر کدام از این روش‌ها اقدام کند.

روش‌های مهاجرت

همان‌طور که بارها در این مقاله اشاره شد روش‌های مختلفی برای مهاجرت به یک کشور وجود دارد. درصورتی‌که می‌خواهید به کشوری خارجی وارد شده و در آن زندگی جدیدی را آغاز کنید باید از روش‌های مختلفی که برای این کار قرار گرفته استفاده کنید. نکته مهمی که دراین‌رابطه وجود دارد این است که شرایط مختلفی در کشورهای متفاوت وجود دارد.

به طور مثال در کشور آمریکا گرین کارت و لاتاری را داریم؛ روشی که در کشورهای اروپایی وجود ندارد. از طرف دیگر اگر دارای ویزای شینگن اتحادیه اروپا باشید می‌توانید به‌راحتی بین کشورهای اروپایی مهاجرت کنید. اگر می‌خواهید یک مهاجرت موفقی را تجربه کنید باید این کار را در شرایط و روش‌های مختلف بلد باشید. روش‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

روش‌های مهاجرت

مهاجرت از طریق تولد

یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت و کسب اقامت و شهروندی کشورهای خارجی وجود دارد تولد در این کشورها است. این قانونی است که در بسیاری از این کشورها وجود داشته و درصورتی‌که بخواهید برای فرزندان خود تابعیت کشوری خارجی را بگیرید باید آن‌ها را در کشور مقصد متولد کنید. اما باید توجه داشته باشید که روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

برخی از کشورها از قانون خون و برخی دیگر از قانون خاک بهره می‌برند. هر کدام از این روش‌ها شرایط و قوانین خود را داشته و مزایای خاص خود را نیز دارا است. قانون خاک روشی است که با استناد بر آن هر فرزندی که در کشور مقصد متولد شود می‌تواند در آن اقامت داشته و والدین آن نسبت به تابعیت فرزند اقدام کنند. این روش در بسیاری از کشورها رایج بوده و ساده‌ترین روش برای کسب اقامت از طریق تولد است.

اما قانون دیگری نیز وجود دارد به نام قانون خون. این قانون در برخی از کشورها تفاوت داشته؛ اما به‌طورکلی به این شکل است که درصورتی‌که فرزند متولد شده، حتی اگر در خارج از کشور متولد شده باشد، اما یکی از والدین آن اقامت دائم کشور مقصد را داشته باشند می‌تواند به‌عنوان شهروند این کشور شناخته شود. در برخی از کشورها فرزند هم باید در خاک کشور متولد شده و هم والدین آن تابعیت کشور مدنظر را دارا باشند. در غیر این صورت تابعیت به فرزند تعلق نمی‌گیرد.

مهاجرت از طریق ازدواج

از روش‌های محبوبی که برای مهاجرت وجود دارد روش مهاجرت از طریق ازدواج است. ازدواج امری مقدس است و هر کسی می‌تواند با هر فردی که می‌خواهد ازدواج کند. به دلیل این که ایجاد یک رابطه عاطفی و تولید یک خانواده امری مهم در کشورهای توسعه‌یافته است، یکی از روش‌هایی که این کشورها برای مهاجرت به خود قرار داده‌اند روش مهاجرت از طریق ازدواج است.

مهاجرت از طریق ازدواج روشی است که یک فرد می‌تواند با فردی که اقامت دائم کشور مقصد را داشته و یا جزو اتباع آن حساب می‌شود ازدواج کند پس از ثبت ازدواج نسبت به اقامت در این کشور اقدام نماید. اما باید توجه داشته باشید که این روش قوانین مخصوص به خود را دارد. درصورتی‌که می‌خواهید با یک فرد ازدواج کرده و تابعیت کشور آن را بگیرید، باید سن شما دوستان عزیز بیشتر از ۱۸ سال بوده و ازدواج خود را نیز به‌صورت رسمی در کشور مقصد ثبت کنید.

همچنین باید مدارکی را به دولت کشور موردنظر ارائه دهید که نشان‌دهنده رابطه خوب و صمیمی شما با همسرتان است. در برخی از کشورهای این گونه است که اگر طلاق بگیرید اقامت شما عزیزان در این کشور نیز ابطال می‌شود.

مهاجرت از طریق تحصیل

و اما روشی رایج که بسیاری از افراد به‌صورت سالانه از طریق آن نسبت به آن اقدام می‌کنند روش مهاجرت از طریق تحصیل است. مهاجرت تحصیلی روشی فوق‌العاده محبوب است که هر فردی از آن استقبال کرده و هر کسی نیز واجد شرایط آن است. برای این که بتوانید از طریق این روش وارد کشور مقصد شده و زندگی جدید را در آن آغاز کنید باید محصل باشید.

در بسیاری از کشورها این موضوع اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل شرایط فوق‌العاده و راحتی برای مهاجرت محصلان و دانشجویان قرار می‌دهند. درصورتی‌که می‌خواهید در کشوری تحصیل کنید باید یا به‌صورت دانشجو وارد این کشور شوید و یا به‌صورت دانش‌آموز نسبت به این کار اقدام کنید. درصورتی‌که زیر ۱۸ سال سن داشته باشید باید یکی از اقوام درجه یک شما دوستان عزیز در کشور مقصد اقامت داشته باشد که مراقبت از شما را برعهده بگیرد.

در شرایطی هم که دانشجو هستید باید توسط یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور مقصد دعوت‌نامه یا بورسیه دریافت کرده و تمکن مالی برای پرداخت شهریه‌های دانشگاه را نیز به همراه خود ببرید.

مهاجرت از طریق کار

یکی دیگر از روش‌های فوق‌العاده‌ای که می‌توان برای مهاجرت به انواع کشورها از آن بهره برد مهاجرت از طریق کار است. مهاجرت از طریق کار را می‌توان یکی از روش‌های رایج و محبوب برای مهاجرت دانست و دلیل آن نیز سختی کمی است که در آن وجود دارد. در واقع با کار در کشور مقصد می‌توانید علاوه بر کسب درآمد و پیشرفت در اقتصاد آن، زندگی جدیدی را نیز در آن آغاز کنید.

ویژگی‌ها و مزایای مختلفی برای کار در کشورهای درحال‌توسعه وجود دارد. شما می‌توانید از اقتصاد این کشورها به نفع خود بهره برده و به روشی که می‌خواهید در آن پیشرفت کنید. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در یک کار تجربه یا مدرک حرفه‌ای داشته باشید. مشاغل مختلفی در کشورهای توسعه‌یافته وجود دارند که می‌توانید نسبت به آن‌ها اقدام کرده و در آن‌ها استخدام شوید.

باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کشورهای مختلف شرایط و قوانین خاصی برای این کار قرار داده‌اند. یکی از مهم‌ترین قوانینی می‌توان به طور مثال در کشور آلمان پیدا کرد این است که شغل انتخاب شده شما باید به‌اندازه‌ای درآمد داشته باشد که متناسب با حرفه شما است. مثلاً حداقل درآمدی که باید از طریق رشته‌های فناوری اطلاعات در این کشور کسب کنید ۴ هزار یورو به‌صورت ناخالص است.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

و اما می‌رسیم سراغ روشی محبوب و جالب که به‌عنوان یک روش مناسب برای هر فرد پول‌داری شناخته می‌شود. درصورتی‌که نمی‌خواهید کشور مقصد نه کار کنید و نه به تحصیل بپردازید باید در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. شما می‌توانید در کشورهای مختلف خارجی سرمایه‌گذاری انجام داده و علاوه بر کسب سود در آن اقامت داشته باشید. شرایط مختلفی برای کشورهای متنوع در این روش مهاجرتی وجود دارد.

به طور مثال برای زندگی در کشور امارات می‌توانید در آن سرمایه‌گذاری کنید. روش‌های متنوعی هستند که جزو روش سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند. شما می‌توانید در کشور مقصد خانه بخرید، شرکت ثبت کنید یا حتی کارآفرینی انجام داده و نسبت به اقامت آن درخواست دهید. در کشورهای مختلف میزان حداقل تمکن مالی برای سرمایه‌گذاری در آن کشور متفاوت است. به طور مثال اگر می‌خواهید در کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاری کنید حداقل میزان سرمایه که برای این کار نیاز دارید ۱ میلیون یورو سرمایه است.

در کشور امارات می‌توانید با خرید یک‌خانه ۷۵۰ هزار درهمی در شهر دبی به مدت ۳ سال در این شهر اقامت داشته باشید؛ اما دررابطه‌با این روش باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید و آن هم حفظ سرمایه تا زمان اقامت در این کشور است. به طور مثال در کشور امارات در طول ۳ سال اقامت خود خانه‌ای که خریداری کرده‌اید را حفظ کرده و در آن زندگی کنید.

مهاجرت از طریق پناهندگی

و اما آخرین روشی که برای مهاجرت در هر کشوری وجود دارد مهاجرت از طریق پناهندگی است. مهاجرت طریق پناهندگی روشی است بسیار خطرناک که با روش‌ها و ترفندهای خطرناک که بسیاری از افراد هنگام انجام آن دچار مشکل می‌شوند. اما پناهندگی اصلاً به چه معنا است؟ پناهندگی به این معنا است که شما دوستان عزیز در کشور خود از لحاظ جانی و مالی در امان نباشید و در کشور جدیدی در خواست پناهنده شدن بدهید.

افرادی که پناهنده می‌شوند باید شرایط بسیار سختی را متحمل شوند. بسیاری از این افراد با استفاده از هواپیما و برخی دیگر از طریق مرزهای زمینی وارد کشور مقصد می‌شوند. درصورتی‌که فرد به کشور مقصد درخواست پناهندگی بدهد باید مدت زمانی طولانی را در کمپ‌های پناهندگی بگذراند.

معمولاً نیز زمان زیادی طول می‌کشد تا دولت مدنظر پاسخ خود را مبنی بر اجازه‌دادن به پناهنده شدن فرد اعلام کند. در شرایطی ممکن است حتی درخواست پناهنده شدن فرد رد شده و فرد به کشور خود دیپورت شود. به همین دلیل است که هرگز به هیچ‌کسی پیشنهاد نمی‌شود از طریق روش پناهندگی اقامت یک کشور را دریافت کند.

فرق مهاجرت و پناهندگی

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که افراد از ما می‌پرسند این است که مهاجرت با پناهندگی چه فرقی دارد؟ این سؤال کمی مشکل دارد؛ در واقع مهاجرت فرقی با پناهندگی ندارد؛ زیرا پناهندگی یکی از روش‌های مهاجرت به کشورهای دیگر محسوب می‌شود. باید این گونه گفت که پناهندگی نسبت به روش‌های قانونی مهاجرت تفاوت‌های زیادی دارد. درصورتی‌که بخواهید از طریق روش‌های قانونی وارد کشوری شوید، حقوق و مزایای زیادی در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید به کمک آن‌ها یک زندگی راحت را ساخته و به‌راحتی در کشور مدنظر پیشرفت کنید.

درصورتی‌که در کشور مقصد به‌صورت قانونی مهاجرت کنید می‌توانید از شرایط فوق‌العاده کاری و تحصیلی این کشورها استفاده کنید. اما درصورتی‌که از روش پناهندگی که یک روش غیرقانونی برای مهاجرت به کشورها است استفاده کنید علاوه بر تحمل‌کردن سختی زیاد، مزایای که با روش‌های قانونی در اختیار شما دوستان عزیز قرار می‌گیرد در این روش‌ها نخواهید داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌توانید از طریق روش‌های قانونی به کشوری مهاجرت کنید حتماً این روش‌ها را انجام دهید تا به خود یا خانواده‌تان آسیبی وارد نکنید.

فرق مهاجرت و پناهندگی

دلایل مهاجرت چیست؟

بحث دیگری که دررابطه‌با مهاجرت یا کوچ کردن وجود دارد این است که چه دلایلی موجب می‌شود افراد نسبت به مهاجرت اقدام کنند. درصورتی‌که می‌خواهید از طریق روش‌های مختلف مهاجرت انجام دهید باید دلیلی قانع‌کننده برای این کار داشته باشید. دلیلی که باعث شده کشور محل تولد خود که وطن شما محسوب می‌شود را ترک کرده و در کشوری غریب زندگی کنید.

حتماً باید دلیل‌های مهمی برای این کار داشته باشید. زیرا ترک‌کردن خانواده و فرهنگی که در این بزرگ شده‌اید کار سخت و دشواری است. افراد مختلف دلایل زیادی برای این کار می‌آورند. این افراد دلایل خاص خود را داشته و هر کدام به روش‌هایی کشور وطن را ترک می‌کنند. آشنایی با این دلایل می‌تواند به شما دوستان عزیز در دانش دررابطه‌با مهاجرت کمک کند. مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود افراد مهاجرت کنند شامل موارد زیر هستند:

 • کیفیت زندگی بالاتر
 • سیستم آموزشی بهتر
 • دسترسی به مراقبت‌های درمانی پیشرفته‌تر
 • بازار کار بهتر
 • زندگی در جامعه بین‌المللی
 • رهایی از فقر
 • آب و هوای بهتر
 • ماجراجویی
 • داشتن آزادی
 • موقعیت پیشرفت در زندگی
دلایل مهاجرت

هزینه های مهاجرت

 نکته بسیار مهمی دررابطه‌با مهاجرت و کوچ کردن وجود دارد و آن هم هزینه‌هایی است که باید برای مهاجرت پرداخت کنید. افرادی هستند که می‌خواهند نسبت به مهاجرت اقدام کنند؛ اما این افراد ممکن است با هزینه‌هایی که مهاجرت ممکن است برای آن‌ها داشته باشد آشنا نباشند. در واقع اگر بخواهید برای هر هدفی در یک کشور خارجی زندگی جدیدی را آغاز کنید باید هزینه‌هایی را برای این کار پرداخت کنید.

هزینه‌های مختلفی وجود دارد که باید در مراحل مختلف مهاجرت پرداخت کنید. این هزینه‌ها واجب بوده و درصورتی‌که برخی از آن‌ها را پرداخت نکنید نمی‌توانید امور مهاجرتی خود را جلو ببرید. میانگین هزینه‌هایی که برای هر کشور وجود دارند شامل موارد زیر هستند:

مقدمه از مهاجرت و انواع روش های مهاجرت

مهاجرت چیست؟ آیا تابه‌حال به مفهوم مهاجرت فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که چه اموری شامل مهاجرت می‌شود؟ آیا با کارهایی که برای مهاجرت انجام می‌شوند آشنایی دارید؟ مهاجرت یکی از مهم‌ترین اموری است که هر فردی می‌تواند در زندگی خود انجام دهد. در واقع مهاجرت به معنای نقل‌مکان‌کردن از یک نقطه‌ای به نقطه دیگر است. به طور مثال اگر شما از استان تهران به استان قزوین نقل‌مکان کنید این موضوع مهاجرت محسوب می‌شود.

 این موضوع در فواصل کشوری نیز مطرح است. درصورتی‌که بخواهید محل زندگی خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر دهید این امر نیز مهاجرت نام داشته و مزایا و معایب خود را دارد. درصورتی‌که می‌خواهید با مهاجرت به طور کامل آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید. در این مقاله به بررسی دقیق مهاجرت، مهاجرت به انواع کشورها و… خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های مهاجرتی

مهاجرت چیست؟

یکی از بهترین روش‌هایی که افراد می‌توانند به کمک آن یک زندگی جدید ساخته و از مشکلاتی که در محل زندگی وجود دارد دور شوند کوچ کردن یا همان مهاجرت است. مهاجرت روشی محبوب است که افراد با استفاده از آن محل زندگی خود را تغییر داده و از محلی به محل دیگری می‌روند. برخی از افراد فکر می‌کنند که مهاجرت تنها به روشی اطلاق می‌شود که با استفاده از آن تنها بین دو کشور جابه‌جا شوید؛ اما اصلاً این‌گونه نیست.

مهاجرت به نحوی است که اگر فردی از شهری به شهر دیگر نقل‌مکان کرده و محل زندگی خود را عوض کند نیز به آن مهاجرت گفته می‌شود. انواع مختلفی از مهاجرت وجود دارند که هر کدام شرایط خاص خود را داشته و به دلایل مختلف انجام می‌گیرند. از طرف دیگر روش‌های متنوعی نیز برای مهاجرت وجود دارند. در واقع اگر بخواهید محل زندگی خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر داده و در آن کشور مشغول به کار شوید، باید روش‌هایی که دولت این کشور در دسترس شما عزیزان قرار داده را به طور کامل بررسی کنید.

مهم‌ترین روش‌هایی برای مهاجرت وجود دارند شامل مواردی مانند تحصیل، کار و… هستند. اما سؤال اصلی این جا است که آیا مهاجرت و ترک وطن کار درستی است؟ درصورتی‌که کشور خود را برای پیشرفت و سرفرازی در زندگی ترک کنید این کار اصلاً هم ناشایسته نبوده و اتفاقاً در دین نیز به آن اشاره شده است. در برخی از شرایط اگر فردی ببیند که زندگی خانواده او در وطن خود به‌سختی می‌گذرد و این موضوع به دلیل وجود پادشاهی یا حاکمیت نادرست است، مهاجرت یکی از راه‌هایی است که دین به آن اشاره کرده است.

آشنایی با مهاجرت

انواع مهاجرت کدام‌اند؟

حال که دانستیم مهاجرت و کوچ کردن روشی است که بسیاری از افراد برای پیشرفت و دورشدن از مشکلات قبلی استفاده می‌کنند باید انواع آن را نیز مورد بررسی دقیق قرار دهیم. در ابتدا یک اشاره جزئی به این موضوع کردیم که مهاجرت روشی است که در آن فرد محل زندگی خود را ترک و در جای دیگری کار یا زندگی کند. اما نکته مهم اینجا است که مهاجرت انواع مختلفی دارد.

در واقع شما دوستان عزیز می‌توانید به کمک انواع مختلف مهاجرت زندگی خود را تحت‌تأثیر قرار دهید. در برخی از شرایط مهاجرت به‌صورت اختیاری انجام شده و تصمیم آن کاملاً به عهده فرد است. اما در شرایطی نیز ممکن است این موضوع به‌اجبار عوامل خارجی باشد. بهتر است با تمامی این موارد آشنایی داشته باشید تا بدانید که آیا مهاجرت راهی درست است یا خیر. مهم‌ترین انواع مهاجرت شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت اجباری چیست؟

متأسفانه، یک نوعی از مهاجرت وجود دارد که هیچ‌کسی از آن خوشش نیامده و امیدواریم که برای هیچ‌کسی در این دنیا رخ ندهد. یکی از انواع مهاجرت که به‌احتمال زیاد با آن آشنایی دارید مهاجرت اجباری است. اما مهاجرت اجباری چیست؟

در برخی از شرایط افراد دیگر نمی‌توانند در محل زندگی خود به کار و زندگی ارائه دهند. در واقع درصورتی‌که به موارد ادامه دهند زندگی آن‌ها با خطرات بزرگی مواجه می‌شود. اگر بخواهیم کمی ساده‌تری و صریح‌تر بگوییم بر اساس تعریف سازمان بین‌المللی مهاجرت، مهاجر اجباری کسی است که برای فرار از آزار و اذیت، جنگ، سرکوب، بلایای طبیعی یا فجایع بشری، تخریب محیط‌زیست یا شرایط دیگر زندگی، آزادی یا امرارمعاش وی به خطر افتاده است و مجبور به گریز است.

در چنین شرایطی افراد باید در سریع‌ترین زمان ممکن مهاجرت کنند تا زندگی خود و خانواده خود را نجات دهد. مثال بارزی که می‌توان از این نوع مهاجرت آورد مهاجرت مردم فلسطینی است که پس از بمباران مناطق مختلف کشور خود دیگر توانایی زندگی در آن را ندارند. مهاجر اجباری در سخت‌ترین شرایط مهاجرت خود را انجام داده و بیشتر از طریق پناهندگی به کشورهای دیگر از کشور خود گریزان می‌شود.

مهاجرت اختیاری چیست؟

نوع دیگری از مهاجرت وجود دارد که به آن مهاجرت اختیاری گفته می‌شود. مهاجرت اختیاری روشی است که در آن افراد با میل و تصمیم خود تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. در این شرایط کسی فرد را مجبور به مهاجرت نکرده و فرد به دلایل خاص خود تصمیم به این عمل می‌گیرد. این مهاجرت در سازمان بین‌المللی مهاجرت Optional Migration نام‌گرفته و به معنای این است که فرد با تصمیم خود وطن و محل تولد خود را رها کرده و به کشوری دیگر که شرایط بهتری برای کار و زندگی دارد مهاجرت می‌کند.

کمتر کسی پیدا می‌شود که با روش‌های مهاجرتی در این نوع کوچ کردن آشنایی نداشته باشد. روش‌های متنوعی برای این کار قرار گرفته که نسبت به کشورهای مختلفی این روش‌ها و شرایط و قوانین هر یک متفاوت هستند. درصورتی‌که می‌خواهید از مهاجرت اختیار برای اهداف مختلف بهره ببرید باید با تمامی روش‌های آن آشنایی داشته باشید.

همانند نوع مهاجرت اجباری افرادی نیز وجود دارند که به روش پناهندگی به کشور مقصد می‌روند. اما این نکته را باید بدانید که تنها افرادی می‌توانند به کشورهای خاص پناهنده شوند که جان و زندگی آن‌ها در کشور خودشان در خطر است. این قانون در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد.

مهاجرت داخلی چیست؟

حال می‌رسیم به یکی دیگر از روش‌های رایج مهاجرت یا کوچ کردن که نام آن مهاجرت داخلی نام دارد. دو نوع از مهاجرتی که در بخش قبلی با هم بررسی کردیم روش‌هایی هستند که افراد توسط آن می‌توانند هم در سطح شهر و هم در سطح کشور فعالیت کنند. درصورتی‌که می‌خواهید بین دو شهر یا استان مهاجرت کنید به آن مهاجرت داخلی گفته می‌شود.

در توضیح ساده‌تر مهاجرت داخلی نوعی مهاجرت است که افراد در داخل کشور خود مهاجرت کرده و محل زندگی‌شان را عوض می‌کنند. این نوع مهاجرت نیز می‌تواند هم به شکل اجباری و هم به شکل اختیاری باشد. فرض کنید که در محل زندگی شما عزیزان شرایط اقتصادی بد بوده و شرایط شغلی مناسبی برای حرفه‌ای یا رشته تحصیلی شما وجود نداشته باشد.

در چنین صورتی باید از طریق روش مهاجرت اجباری از شهری به شهر دیگر نقل‌مکان کنید. در این شرایط اگر در محل زندگی خود بمانید نمی‌توانید پیشرفت کنید و ممکن است از نظر درآمدی دچار مشکل شوید. به همین دلیل این موضوع می‌تواند در زندگی شما دوستان عزیز تأثیر منفی بگذارد.

مهاجرت بین‌المللی یا خارجی چیست؟

روش دیگری که برای مهاجرت وجود دارد روش مهاجرت بین‌المللی است. مهاجرت بین‌المللی روشی است که افراد از کشوری به کشوری دیگر نقل‌مکان کرده و زندگی خود را به آن جا انتقال می‌دهند. در روش مهاجرت بین‌المللی حتماً باید مرزهای کشور خود را رد کرده و از دولت کشور مقصد بخواهید که به شما عزیزان اجازه ورود بدهد.

درصورتی‌که نسبت به این کار درخواست بدهید، کشور مقصد به شما اجازه ورود را در قالب یک سند به نام ویزا اخذ می‌کند. در واقع اگر بخواهید به‌عنوان یک مهاجر به کشوری وارد شوید باید از طریق روش‌هایی که این کشور برای شما دوستان عزیز قرار داده ویزای آن را دریافت کرده و به آن وارد شوید. ویزاهای مختلفی برای این کار وجود دارند که هر کدام شرایط و مدارک موردنیاز خود را داشته و باید به ترفندهای مختلفی آن‌ها را دریافت کنید.

درصورتی‌که نیرو حرفه‌ای کار هستید می‌توانید درخواست ویزای کاری این کشور را داده و با مجوز کار در این کشور زندگی کنید. به‌طورکلی روش‌های مختلفی برای مهاجرت بین‌المللی وجود دارد و هر کسی می‌تواند نسبت به هر کدام از این روش‌ها اقدام کند.

روش‌های مهاجرت

همان‌طور که بارها در این مقاله اشاره شد روش‌های مختلفی برای مهاجرت به یک کشور وجود دارد. درصورتی‌که می‌خواهید به کشوری خارجی وارد شده و در آن زندگی جدیدی را آغاز کنید باید از روش‌های مختلفی که برای این کار قرار گرفته استفاده کنید. نکته مهمی که دراین‌رابطه وجود دارد این است که شرایط مختلفی در کشورهای متفاوت وجود دارد.

به طور مثال در کشور آمریکا گرین کارت و لاتاری را داریم؛ روشی که در کشورهای اروپایی وجود ندارد. از طرف دیگر اگر دارای ویزای شینگن اتحادیه اروپا باشید می‌توانید به‌راحتی بین کشورهای اروپایی مهاجرت کنید. اگر می‌خواهید یک مهاجرت موفقی را تجربه کنید باید این کار را در شرایط و روش‌های مختلف بلد باشید. روش‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

روش‌های مهاجرت

مهاجرت از طریق تولد

یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت و کسب اقامت و شهروندی کشورهای خارجی وجود دارد تولد در این کشورها است. این قانونی است که در بسیاری از این کشورها وجود داشته و درصورتی‌که بخواهید برای فرزندان خود تابعیت کشوری خارجی را بگیرید باید آن‌ها را در کشور مقصد متولد کنید. اما باید توجه داشته باشید که روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد.

برخی از کشورها از قانون خون و برخی دیگر از قانون خاک بهره می‌برند. هر کدام از این روش‌ها شرایط و قوانین خود را داشته و مزایای خاص خود را نیز دارا است. قانون خاک روشی است که با استناد بر آن هر فرزندی که در کشور مقصد متولد شود می‌تواند در آن اقامت داشته و والدین آن نسبت به تابعیت فرزند اقدام کنند. این روش در بسیاری از کشورها رایج بوده و ساده‌ترین روش برای کسب اقامت از طریق تولد است.

اما قانون دیگری نیز وجود دارد به نام قانون خون. این قانون در برخی از کشورها تفاوت داشته؛ اما به‌طورکلی به این شکل است که درصورتی‌که فرزند متولد شده، حتی اگر در خارج از کشور متولد شده باشد، اما یکی از والدین آن اقامت دائم کشور مقصد را داشته باشند می‌تواند به‌عنوان شهروند این کشور شناخته شود. در برخی از کشورها فرزند هم باید در خاک کشور متولد شده و هم والدین آن تابعیت کشور مدنظر را دارا باشند. در غیر این صورت تابعیت به فرزند تعلق نمی‌گیرد.

مهاجرت از طریق ازدواج

از روش‌های محبوبی که برای مهاجرت وجود دارد روش مهاجرت از طریق ازدواج است. ازدواج امری مقدس است و هر کسی می‌تواند با هر فردی که می‌خواهد ازدواج کند. به دلیل این که ایجاد یک رابطه عاطفی و تولید یک خانواده امری مهم در کشورهای توسعه‌یافته است، یکی از روش‌هایی که این کشورها برای مهاجرت به خود قرار داده‌اند روش مهاجرت از طریق ازدواج است.

مهاجرت از طریق ازدواج روشی است که یک فرد می‌تواند با فردی که اقامت دائم کشور مقصد را داشته و یا جزو اتباع آن حساب می‌شود ازدواج کند پس از ثبت ازدواج نسبت به اقامت در این کشور اقدام نماید. اما باید توجه داشته باشید که این روش قوانین مخصوص به خود را دارد. درصورتی‌که می‌خواهید با یک فرد ازدواج کرده و تابعیت کشور آن را بگیرید، باید سن شما دوستان عزیز بیشتر از ۱۸ سال بوده و ازدواج خود را نیز به‌صورت رسمی در کشور مقصد ثبت کنید.

همچنین باید مدارکی را به دولت کشور موردنظر ارائه دهید که نشان‌دهنده رابطه خوب و صمیمی شما با همسرتان است. در برخی از کشورهای این گونه است که اگر طلاق بگیرید اقامت شما عزیزان در این کشور نیز ابطال می‌شود.

مهاجرت از طریق تحصیل

و اما روشی رایج که بسیاری از افراد به‌صورت سالانه از طریق آن نسبت به آن اقدام می‌کنند روش مهاجرت از طریق تحصیل است. مهاجرت تحصیلی روشی فوق‌العاده محبوب است که هر فردی از آن استقبال کرده و هر کسی نیز واجد شرایط آن است. برای این که بتوانید از طریق این روش وارد کشور مقصد شده و زندگی جدید را در آن آغاز کنید باید محصل باشید.

در بسیاری از کشورها این موضوع اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل شرایط فوق‌العاده و راحتی برای مهاجرت محصلان و دانشجویان قرار می‌دهند. درصورتی‌که می‌خواهید در کشوری تحصیل کنید باید یا به‌صورت دانشجو وارد این کشور شوید و یا به‌صورت دانش‌آموز نسبت به این کار اقدام کنید. درصورتی‌که زیر ۱۸ سال سن داشته باشید باید یکی از اقوام درجه یک شما دوستان عزیز در کشور مقصد اقامت داشته باشد که مراقبت از شما را برعهده بگیرد.

در شرایطی هم که دانشجو هستید باید توسط یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور مقصد دعوت‌نامه یا بورسیه دریافت کرده و تمکن مالی برای پرداخت شهریه‌های دانشگاه را نیز به همراه خود ببرید.

مهاجرت از طریق کار

یکی دیگر از روش‌های فوق‌العاده‌ای که می‌توان برای مهاجرت به انواع کشورها از آن بهره برد مهاجرت از طریق کار است. مهاجرت از طریق کار را می‌توان یکی از روش‌های رایج و محبوب برای مهاجرت دانست و دلیل آن نیز سختی کمی است که در آن وجود دارد. در واقع با کار در کشور مقصد می‌توانید علاوه بر کسب درآمد و پیشرفت در اقتصاد آن، زندگی جدیدی را نیز در آن آغاز کنید.

ویژگی‌ها و مزایای مختلفی برای کار در کشورهای درحال‌توسعه وجود دارد. شما می‌توانید از اقتصاد این کشورها به نفع خود بهره برده و به روشی که می‌خواهید در آن پیشرفت کنید. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در یک کار تجربه یا مدرک حرفه‌ای داشته باشید. مشاغل مختلفی در کشورهای توسعه‌یافته وجود دارند که می‌توانید نسبت به آن‌ها اقدام کرده و در آن‌ها استخدام شوید.

باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کشورهای مختلف شرایط و قوانین خاصی برای این کار قرار داده‌اند. یکی از مهم‌ترین قوانینی می‌توان به طور مثال در کشور آلمان پیدا کرد این است که شغل انتخاب شده شما باید به‌اندازه‌ای درآمد داشته باشد که متناسب با حرفه شما است. مثلاً حداقل درآمدی که باید از طریق رشته‌های فناوری اطلاعات در این کشور کسب کنید ۴ هزار یورو به‌صورت ناخالص است.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

و اما می‌رسیم سراغ روشی محبوب و جالب که به‌عنوان یک روش مناسب برای هر فرد پول‌داری شناخته می‌شود. درصورتی‌که نمی‌خواهید کشور مقصد نه کار کنید و نه به تحصیل بپردازید باید در این کشور سرمایه‌گذاری کنید. شما می‌توانید در کشورهای مختلف خارجی سرمایه‌گذاری انجام داده و علاوه بر کسب سود در آن اقامت داشته باشید. شرایط مختلفی برای کشورهای متنوع در این روش مهاجرتی وجود دارد.

به طور مثال برای زندگی در کشور امارات می‌توانید در آن سرمایه‌گذاری کنید. روش‌های متنوعی هستند که جزو روش سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند. شما می‌توانید در کشور مقصد خانه بخرید، شرکت ثبت کنید یا حتی کارآفرینی انجام داده و نسبت به اقامت آن درخواست دهید. در کشورهای مختلف میزان حداقل تمکن مالی برای سرمایه‌گذاری در آن کشور متفاوت است. به طور مثال اگر می‌خواهید در کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاری کنید حداقل میزان سرمایه که برای این کار نیاز دارید ۱ میلیون یورو سرمایه است.

در کشور امارات می‌توانید با خرید یک‌خانه ۷۵۰ هزار درهمی در شهر دبی به مدت ۳ سال در این شهر اقامت داشته باشید؛ اما دررابطه‌با این روش باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید و آن هم حفظ سرمایه تا زمان اقامت در این کشور است. به طور مثال در کشور امارات در طول ۳ سال اقامت خود خانه‌ای که خریداری کرده‌اید را حفظ کرده و در آن زندگی کنید.

مهاجرت از طریق پناهندگی

و اما آخرین روشی که برای مهاجرت در هر کشوری وجود دارد مهاجرت از طریق پناهندگی است. مهاجرت طریق پناهندگی روشی است بسیار خطرناک که با روش‌ها و ترفندهای خطرناک که بسیاری از افراد هنگام انجام آن دچار مشکل می‌شوند. اما پناهندگی اصلاً به چه معنا است؟ پناهندگی به این معنا است که شما دوستان عزیز در کشور خود از لحاظ جانی و مالی در امان نباشید و در کشور جدیدی در خواست پناهنده شدن بدهید.

افرادی که پناهنده می‌شوند باید شرایط بسیار سختی را متحمل شوند. بسیاری از این افراد با استفاده از هواپیما و برخی دیگر از طریق مرزهای زمینی وارد کشور مقصد می‌شوند. درصورتی‌که فرد به کشور مقصد درخواست پناهندگی بدهد باید مدت زمانی طولانی را در کمپ‌های پناهندگی بگذراند.

معمولاً نیز زمان زیادی طول می‌کشد تا دولت مدنظر پاسخ خود را مبنی بر اجازه‌دادن به پناهنده شدن فرد اعلام کند. در شرایطی ممکن است حتی درخواست پناهنده شدن فرد رد شده و فرد به کشور خود دیپورت شود. به همین دلیل است که هرگز به هیچ‌کسی پیشنهاد نمی‌شود از طریق روش پناهندگی اقامت یک کشور را دریافت کند.

فرق مهاجرت و پناهندگی

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که افراد از ما می‌پرسند این است که مهاجرت با پناهندگی چه فرقی دارد؟ این سؤال کمی مشکل دارد؛ در واقع مهاجرت فرقی با پناهندگی ندارد؛ زیرا پناهندگی یکی از روش‌های مهاجرت به کشورهای دیگر محسوب می‌شود. باید این گونه گفت که پناهندگی نسبت به روش‌های قانونی مهاجرت تفاوت‌های زیادی دارد. درصورتی‌که بخواهید از طریق روش‌های قانونی وارد کشوری شوید، حقوق و مزایای زیادی در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید به کمک آن‌ها یک زندگی راحت را ساخته و به‌راحتی در کشور مدنظر پیشرفت کنید.

درصورتی‌که در کشور مقصد به‌صورت قانونی مهاجرت کنید می‌توانید از شرایط فوق‌العاده کاری و تحصیلی این کشورها استفاده کنید. اما درصورتی‌که از روش پناهندگی که یک روش غیرقانونی برای مهاجرت به کشورها است استفاده کنید علاوه بر تحمل‌کردن سختی زیاد، مزایای که با روش‌های قانونی در اختیار شما دوستان عزیز قرار می‌گیرد در این روش‌ها نخواهید داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌توانید از طریق روش‌های قانونی به کشوری مهاجرت کنید حتماً این روش‌ها را انجام دهید تا به خود یا خانواده‌تان آسیبی وارد نکنید.

فرق مهاجرت و پناهندگی

دلایل مهاجرت چیست؟

بحث دیگری که دررابطه‌با مهاجرت یا کوچ کردن وجود دارد این است که چه دلایلی موجب می‌شود افراد نسبت به مهاجرت اقدام کنند. درصورتی‌که می‌خواهید از طریق روش‌های مختلف مهاجرت انجام دهید باید دلیلی قانع‌کننده برای این کار داشته باشید. دلیلی که باعث شده کشور محل تولد خود که وطن شما محسوب می‌شود را ترک کرده و در کشوری غریب زندگی کنید.

حتماً باید دلیل‌های مهمی برای این کار داشته باشید. زیرا ترک‌کردن خانواده و فرهنگی که در این بزرگ شده‌اید کار سخت و دشواری است. افراد مختلف دلایل زیادی برای این کار می‌آورند. این افراد دلایل خاص خود را داشته و هر کدام به روش‌هایی کشور وطن را ترک می‌کنند. آشنایی با این دلایل می‌تواند به شما دوستان عزیز در دانش دررابطه‌با مهاجرت کمک کند. مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود افراد مهاجرت کنند شامل موارد زیر هستند:

 • کیفیت زندگی بالاتر
 • سیستم آموزشی بهتر
 • دسترسی به مراقبت‌های درمانی پیشرفته‌تر
 • بازار کار بهتر
 • زندگی در جامعه بین‌المللی
 • رهایی از فقر
 • آب و هوای بهتر
 • ماجراجویی
 • داشتن آزادی
 • موقعیت پیشرفت در زندگی
دلایل مهاجرت

هزینه های مهاجرت

 نکته بسیار مهمی دررابطه‌با مهاجرت و کوچ کردن وجود دارد و آن هم هزینه‌هایی است که باید برای مهاجرت پرداخت کنید. افرادی هستند که می‌خواهند نسبت به مهاجرت اقدام کنند؛ اما این افراد ممکن است با هزینه‌هایی که مهاجرت ممکن است برای آن‌ها داشته باشد آشنا نباشند. در واقع اگر بخواهید برای هر هدفی در یک کشور خارجی زندگی جدیدی را آغاز کنید باید هزینه‌هایی را برای این کار پرداخت کنید.

هزینه‌های مختلفی وجود دارد که باید در مراحل مختلف مهاجرت پرداخت کنید. این هزینه‌ها واجب بوده و درصورتی‌که برخی از آن‌ها را پرداخت نکنید نمی‌توانید امور مهاجرتی خود را جلو ببرید. میانگین هزینه‌هایی که برای هر کشور وجود دارند شامل موارد زیر هستند:

کشور

هزینه

ایالات متحده آمریکا

$۲,۱۱۲

سوئیس

$۲,۵۰۷

ایرلند

$۱,۹۷۴

استرالیا

$۱,۹۴۷

نروژ

$۱,۸۹۲

کانادا

$۱,۸۳۲

انگلستان

$۱,۸۰۴

هلند

$۱,۶۸۰

نیوزلند

$۱,۶۶۹

دانمارک

$۱,۶۶۵

ژاپن

$۱,۱۷۱

ایتالیا

$۱,۲۲۱

اسپانیا

$۱,۱۴۱

اتریش

$۱,۴۶۷

فنلاند

$۱,۴۲۳

سوئد

$۱,۳۹۸

فرانسه

$۱,۳۶۳

اگر به هزینه‌های بالا توجه کنید متوجه می‌شوید که کشورهای مختلف هزینه‌های متنوعی را برای مهاجرت نیاز دارند. شما باید قبل از مهاجرت به این کشور تمامی هزینه‌هایی که باید پرداخت کنید را مورد بررسی دقیق قرار دهید

هزینه مهاجرت

شرایط مهاجرت

شرایط مختلفی برای مهاجرت به هر کشوری وجود دارد. در واقع برای این که بتوانید از طریق روش‌های مهاجرتی بررسی شده به یک کشور وارد شده و زندگی خود را در آن آغاز کنید باید از شرایطی تابعیت داشته باشید که سفارت کشور موردنظر از شما دوستان عزیز درخواست می‌کند. درصورتی‌که شرایط مدنظر را رعایت نکنید سفارت از ارائه ویزای ورود شما به این کشور امتناع می‌کند و این موضوع جزو قوانین بین‌المللی مهاجرت است.

هر کدام از روش‌های مهاجرتی در هر کشوری شرایط متفاوت خود را دارند. اما در بین این شرایط مواردی وجود دارد که مهم‌ترین بوده و در اکثر کشورها مشابه است. با بررسی موارد زیر شرایطی که برای زندگی و مهاجرت به کشور خارجی نیاز دارید را متوجه خواهید شد:

 • دارابودن حداقل سن ۱۸ سال
 • تمکن مالی
 • داشتن تحصیل در زمینه کاری حرفه‌ای
 • دارابودن شرایطی عالی از نظر روحی و روانی
 • عدم دارابودن سو پیشینه
 • رعایت‌کردن قوانین کشور مقصد
 • داشتن سابقه کاری یا تحصیلی
 • تسلط به زبان رسمی کشور مقصد
 • و کلی شرایط دیگر…
شرایط مهاجرت

مدارک لازم برای مهاجرت

 برای این که بتوانید در کشوری اقامت داشته باشید باید ابتدا و قبل از هر کاری جهت مهاجرت به این کشور ویزای مربوطه را دریافت کنید. قطعاً به این موضوع هم مستحضر هستید که برای دریافت ویزا نیازمند مدارک خاصی هستید. این مدارک شرایط مالی، تحصیلی، تأهل و… را در شما مشخص کرده و هر اطلاعاتی که افراد برای زندگی در کشور مقصد نیاز دارند را ارائه می‌دهند.

درصورتی‌که به سفارت کشور موردنظر مراجعه کرده و هر کدام از مدارک موردنیاز را ارائه ندهید، روند مهاجرت شما با مشکل مواجه شده و باید در نوبتی دیگر به سفارت برای مهاجرت اقدام کنید. برای این که بتوانید ویزای کشورهای مختلف را برای مهاجرت دریافت کنید باید مدارک مشخصی را برای این کار ارائه بدهید. مهم‌ترین مدارکی که در کشورهای مختلف نیاز دارید شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه مدارک موردنیاز شامل:
 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • مدارک شخصی (شناسنامه و کارت ملی و ترجمه)
 • سند ازدواج (در صورت تساهل)
 • پر کردن فرم‌های مربوطه
 • رسید پرداخت هزینه‌ها
 • نامه تمکن مالی بانک
 • ارائه مدرک عدم سوءپیشینه
 • داشتن مدرک زبان معتبر
 • داشتن تمکن مالی
 • مدرک تحصیلی معتبر برای کار
 • دعوت‌نامه برای دانشگاه در روش تحصیلی
 • و…

مهاجرت به کشورهای مختلف

 تا به این قسمت از مقاله به بررسی نکات مهمی مانند روش‌های مهاجرت، دلایل و شرایطی که برای این کار نیاز داریم را بررسی کردیم. اما نکته مهم این جا است که به کمک این روش‌ها می‌توانیم به چه کشورهایی مهاجرت کنیم؟ درصورتی‌که قصد مهاجرت دارید باید این نکته را بدانید که کشورهای مختلفی برای مهاجرت وجود دارند. شما قبل از مهاجرت یا کوچ کردن بین دو کشور باید شرایط مختلفی که در کشورهای متفاوت وجود دارد را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای بررسی کنید.

از شرایط اقتصادی کشور مقصد گرفته تا فرهنگ مردم، حکومت و سیاست، مزایا، معایب و… . پیشنهاد می‌شود برای مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته را انتخاب کنید. این کشورها از شرایط فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند که هر فردی را جذب خودکرده و ویژگی‌های منحصربه‌فردی را به آن ارائه می‌دهند. کشورهایی مانند آلمان، کانادا، آمریکا، فنلاند، انگلیس، هلند، امارات و… جزو این کشورها هستند. شرایط مهاجرتی که برای هر کدام از این کشورها وجود دارد شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت به آمریکا

 حال می‌رسیم به یکی از نکات مهم و آن هم مهاجرت به کشور آمریکا است. بعید است مهاجرت را در برنامه خود قرار داده باشید و به کشور آمریکا برای کار و زندگی فکر نکرده باشید. کشورهای مختلفی برای زندگی و پیشرفت وجود دارند؛ اما همیشه آمریکا اولین و بهترین انتخاب برای زندگی افراد است. در واقع از همان روز اولی که کشور آمریکا به وجود آمد، مردم از آن به‌عنوان کشوری فوق‌العاده برای مهاجرت و پیشرفت یاد کردند.

از زمان‌های قدیم مهاجرت به این کشور محبوبیت داشته و دلیل اصلی این موضوع وجود قدرت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری دنیا در این کشور است. اگر تبلیغات آمریکایی را مشاهده کنید می‌بینید که اکثر این تبلیغات نشان‌دهنده فرصت‌های فوق‌العاده پیشرفت در این کشور است. امروزه که آمریکا به یکی از قوی‌ترین کشورها از نظر علم، سرمایه و قدرت نظامی تشکیل شده هنوز هم به سرمایه‌گذاری در مهاجرین اهمیت داده و شرایط فوق‌العاده‌ای را برای مهاجرت وضع کرده است.

شما می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مدارکی معتبر و بین‌المللی دریافت کنید که موجب می‌شود هرکسی به دنبال استخدام شما باشد. از طرف دیگر فرصت‌های شغلی فراوانی در این کشور به وجود آمده که موجب شده افراد بسیاری برای کار نیز به آمریکا مهاجرت کنند.

مهاجرت به کانادا

 اگر به کشورهای قاره آمریکا علاقه دارید و می‌خواهید که در این کشورها زندگی خوبی را داشته باشید کشور کانادا یکی از انتخاب‌های مناسب برای شما است. کانادا کشوری فوق‌العاده و مهم در آمریکای شمالی بوده و دارای اقتصادی قوی نیز است. اگر می‌خواهید در کشور کانادا زندگی کنید باید این نکته را بدانید که آب‌وهوا در کانادا معمولاً سرد و بارانی است.

این کشور در بیشتر مواقع سال آب‌وهوای معتدل و خوبی دارد؛ اما هر چه به فصل سرد سال نزدیک می‌شویم بارش‌های شدید در این کشور آغاز می‌شود. در واقع کانادا به برگ‌های پاییزی و بارش برف سنگینی که در آن مشاهده می‌شود معروف است. پس می‌توان گفت که اگر به برف علاقه دارید و می‌خواهید محل زندگی شما همیشه در برف باشد، کشور کانادا بهترین انتخاب برای شما است. از لحاظ تکنولوژی و سطح مدرنی در این کشور باید بگوییم که کانادا شباهت زیادی به آمریکا داشته و از جدیدترین سیستم‌های به‌روز در انواع خدمات خود استفاده می‌کند.

مهاجرت به پرتغال

 بهتر است کمی از کشورهای آمریکایی دور شده و برویم سراغ کشورهای اروپایی. قاره اروپا محبوب‌ترین قاره برای کار و زندگی است. در واقع پس از کشور آمریکا مهم‌ترین انتخاب‌هایی که در ذهن بسیاری از افراد برای مهاجرت ایجاد می‌شود کشورهای اروپایی هستند. یکی از بهترین کشورهایی که در قاره اروپا وجود دارد کشور پرتغال است.

این کشور خواهان‌های زیادی را در اروپا دارد؛ مردم پرتغال به زبان پرتغالی صحبت کرده و فرهنگ آن‌ها بسیار گرم و صمیمی است. این کشور که در جنوب اروپا قرار گرفته از آب‌وهوای گرم و نسبتاً مرطوبی برخوردار است و با کشور اسپانیا همسایه است. جذابیت‌های زیاد و مختلفی در این کشور وجود دارد.

مهم‌ترین ورزشی که در این کشور یافت می‌کنید فوتبال است؛ بزرگ‌ترین ستاره‌های فوتبال تاریخ از در این کشور متولد شده‌اند؛ از طرف دیگر به دلیل علاقه زیاد مردم این کشور به فوتبال، تیم‌های فراوانی در این کشور وجود داشته و ورزشگاه‌های مدرن و بزرگی نیز در آن مشاهده می‌شود. شما می‌توانید به کمک روش‌های مختلف در این کشور کم‌هزینه زندگی خوبی را آغاز کنید.

مهاجرت به آلمان

 و اما محبوب‌ترین کشوری که در بین کشورهای اروپایی بیشترین مهاجر در آن وجود دارد کشور آلمان است. کشور آلمان ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای داشته و بهترین انتخاب برای مهاجرت است. شرایط اجتماعی در این کشور بسیار عالی است و تحصیلات نیز در آن به‌صورت رایگان است. آلمان چهارمین اقتصاد قدرتمند جهان را دارا بوده و همین دلیل باعث شده که سطح درآمد مردم در این کشور نسبت به هزینه‌های زندگی بسیار بالاتر باشد.

مردم آلمان به زبان فوق‌العاده دشوار آلمانی صحبت می‌کنند. در واقع مهم‌ترین چالشی که برای مهاجرت به کشور آلمان با آن روبرو هستید زبان این کشور است. در کشور آلمان هنوز هم می‌توانید ساختمان‌ها و سازه‌های قدیمی که از زمان‌های قدیم در این کشور به وجود آمده‌اند را مشاهده کنید. درست است که این کشور در جنگ آسیب‌های زیادی را به خود دید؛ اما هنوز هم می‌توانید مکان‌های خاص و دیدنی تاریخی را در این کشور مشاهده کنید.

سطح تکنولوژی در این کشور به‌اندازه کشورهای آمریکایی نیست؛ اما باز هم نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی سطح بالایی را دارا است. مهاجرت به آلمان ساده و سریع بوده و می‌تواند زندگی جدیدی را برای شما به رقم بزند.

مهاجرت به فنلاند

اگر دررابطه‌با کشورهای مهاجرپذیر تحقیق کرده باشید حتماً نام کشور فنلاند به گوشتان خورده است. فنلاند یکی از کشورهای خاص و زیبای اروپایی است که از آب‌وهوای فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و زندگی در آن کم‌هزینه و راحت است. نکته مهمی که باعث شده سالیانه مهاجرین زیادی به کشور فنلاند مهاجرت کنند این است که این کشور از سیستم آموزشی عالی برخوردار است. شما می‌توانید بهترین مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها را در کشور فنلاند پیدا کرده و با کمترین هزینه در آن‌ها تحصیل کنید.

در این کشور زیبا می‌توانید آثار تاریخی فراوانی را مشاهده کنید. این آثار به دوران قرون‌وسطایی نیز بازگشته و زیبایی‌های مشوری را به کشور فنلاند بخشیده‌اند. آب‌وهوایی که در کشور فنلاند حاکم است معتدل رو به سرد است و دلیل آن موقعیت جغرافیایی این کشور است.

مهاجرت به انگلیس

و اما می‌رسیم به یک کشور محبوب، لاکچری و خاص که فرهنگ آن شباهت بسیار زیادی به ایران دارد. این کشور انگلستان نام‌گرفته که یکی از قدیمی‌ترین و خاص‌ترین کشورهای اروپایی است. انگلستان که در قسمت شمال غربی اروپا قرار گرفته دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای مهاجرت است. در این کشور بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته و اقتصاد آن نیز بسیار قدرتمند است.

از ویژگی‌های دیگری که در کشور انگلیس وجود دارد می‌توانیم به اماکن تاریخی و سبک طراحی خانه‌های آن اشاره کنیم. هنوز هم که هنوز است مردم این کشور به‌صورت سنتی زندگی کرده و اکثر ساختمان‌هایشان به شکل کلاسیک و لاکچری طراحی می‌شود. مردم کشور انگلستان مردمی وطن‌پرست هستند و بسیار به کشور خود افتخار می‌کنند.

مهاجرت هلند

اما آخرین کشوری که می‌خواهیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم کشور هلند است. همه شما کشور زیبای هلند را می‌شناسید. مردم این کشور یکی از شادترین مردم در جهان بوده و زیبایی‌های زیادی نیز در این کشور قرار گرفته است.

از باغ‌های گل فراوان گرفته تا دشت‌های پرورش حیوانات و… . دانشگاه‌های معتبری نیز در این کشور یافت می‌شوند که موجب جذب مهاجرین زیادی به هلند شده است. شما دوستان عزیز می‌توانید با مهاجرت به این کشور از شرایط اقتصادی و اجتماعی آن استفاده کرده و پیشرفت فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید.

سخن پایانی

 رسیدیم به انتهای مقاله. در این مقاله به یک بحث بسیار مهم پرداختیم و آن هم مهاجرت بود. مهاجرت و کوچ کردن روشی است که افراد به کمک آن از شرایط زندگی قبلی خود دور شده و می‌خواهند یک زندگی جدیدی را آغاز کنند.

در این مقاله برای شما دوستان عزیز انواع مدل‌های مهاجرت و روش‌هایی که برای این کار وجود دارد را با هم بررسی کردیم. همچنین گفتیم که چه کشورهایی برای مهاجرت مناسب بوده و به چه هزینه‌ها و شرایطی برای این کار نیاز دارید. امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان مفید واقع بوده باشند.